Životopis matky po mateřské. Vzor a tipy, co by ve vašem CV nemělo chybět
Šárka Jirchářová
11. 1. 2021
Jste na mateřské a přemýšlíte o návratu do práce? Pokud se nechcete, nebo nemůžete vrátit k původnímu zaměstnavateli, sepište si životopis, který zvýší vaše šance na úspěch v nové práci. Poradíme vám, jak na něj.
Co nesmí chybět v životopise?
1. Kontaktní údaje
Do hlavičky životopisu patří jméno a příjmení, e-mailová adresa a telefonní kontakt. Přidat můžete rovněž adresu svého bydliště. Pokud chcete, je možné pokračovat s osobními informacemi, které se týkají rodinného stavu a počtu dětí. Není to však vaše povinnost a personalista by se vás na tyto údaje ptát ani neměl.
2. Osobní profil
V této části můžete těžit ze svých nově nabytých dovedností během mateřské dovolené. Dejte personalistovi vědět, že jste cílevědomá, dokážete jednat pod tlakem, nedělá vám problémy pracovat samostatně a přitom jste i dobrý týmový hráč. Své osobní kvality sepište do krátkého odstavce a snažte se, aby odrážely pozici, na kterou se hlásíte.
3. Pracovní zkušenosti
S částí o pracovních zkušenostech si dejte co nejvíce záležet. Seřaďte je od nejaktuálnější práce po tu nejstarší. U každého odstavce uveďte jméno společnosti, od kdy do kdy jste pro ni pracovala, o jakou pozici šlo a co konkrétně jste měla na starosti.
Vzor:
Finance 123, Praha 10
03/2018 – 09/2020
Samostatná účetní
- Kompletní vedení a zpracování účetnictví společnosti
- Zpracování DPH a daní
- Závěrkové práce – pokladna, banka, faktury, DPH, daňové přiznání, reporting, zpracování finančních výkazů, jednání s úřady a bankou
- Úzká spolupráce s hlavní účetní a finančním manažerem
Pokud chcete zabodovat, vyjmenujte v pracovních zkušenostech především činnosti, které požaduje firma, o kterou máte zájem, ve svém inzerátu. Životopis je vždy třeba lehce upravit dané pozici.
Návrat do práce po rodičovské dovolené. Jak ho s přehledem zvládnout?
4. Mateřská a rodičovská dovolená
Zmínka o mateřské a rodičovské je dobrovolná a záleží jen na vás, jak se k dané věci postavíte. Někteří zaměstnavatelé však upřímnost ocení, a proto je dobré v jednom řádku tuto skutečnost zmínit. Jestliže jste si během mateřské či rodičovské přivydělávala, věnovala se dobrovolnictví, nebo rozjela svůj projekt, určitě vše do životopisu napište. Když personalista uvidí, že jste se při péči o děti věnovala i jiným činnostem, dostanete body k dobru.
Možnosti, jak mateřskou či rodičovskou dovolenou uvést do životopisu:
- Jestliže jste v průběhu mateřské či rodičovské zůstala u svého zaměstnavatele, stačí tento údaj napsat k popisu pracovní pozice.
- V případě, že jste po tuto dobu byla nezaměstnaná, uveďte mateřskou/rodičovskou zvlášť. Nepište ji ale jako první údaj v životopise.
- Pokud jste byla v průběhu rodičovské či mateřské aktivní, navštěvovala jste různé kurzy nebo jste se učila nový jazyk, uveďte tyto informace do životopisu. Všechny tyto aktivity můžete dokonce za údaj o mateřské zaměnit.
5. Vzdělání
Dále v životopise nezapomeňte uvést své vzdělání a informace rovněž seřadit od nejnovější po nejstarší. Na prvním místě tak může být střední či vysoká škola, nebo různé kurzy, semináře a profesní certifikace.
6. Další znalosti a dovednosti
Do odstavce znalostí a dovedností vypište znalosti cizích jazyků a speciálních počítačových programů, řidičské oprávnění, případně další znalosti. Uveďte vše, co by mohlo potenciálního zaměstnavatele zaujmout a odlišit vás od dalších zájemců.
7. Zájmy
Nepodceňujte ani kolonku se zájmy. Místo obecného čtení knih, sportu, hudby a cestování se ale snažte být co nejkonkrétnější. Potenciálního zaměstnavatele mnohem více zaujme, když napíšete, že ráda čtete detektivní romány, posloucháte rock, hrajete tenis a milujete cestování po jižní Evropě. Myslete i na to, že se vás může personalista při pohovoru na daný koníček zeptat, aby trochu uvolnil atmosféru. Proto je dobré, když dokážete o svých zálibách bez zadrhávání mluvit a více je představit.
Co dělat a nedělat při psaní životopisu?
- Vyvarujte se pravopisných chyb. Pokud víte, že s češtinou bojujete, poproste o kontrolu kamarádku, partnera nebo někoho blízkého.
- Použijte jednoduché písmo a neexperimentujte s barvami a velikostí písma.
- Životopis by měl být poutavý, pravdivý, designově příjemně zpracovaný a přehledný.
- Snažte se životopis napsat na 1 až 2 stránky A4. Pokud je text delší, vymažte z něj informace, které s danou pozicí nesouvisejí.
- Životopis uložte ve formátu PDF a pojmenujte ho svým jménem a příjmením. Díky tomu se v záplavě dalších životopisů u personalisty neztratí.
Přidejte i průvodní e-mail
Až budete svůj životopis personalistovi posílat, připište do e-mailu i pár vět. Buďte přímočará, aby bylo hned jasné, že odpovídáte na jejich nabídku zaměstnání. Zároveň dbejte na to, aby nebyl text delší než na polovinu stránky. Sáhodlouhé romány dokážou odradit a ti, kterým jsou určené, je často ani nepřečtou.
Přejeme vám hodně štěstí při hledání nové práce!