Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Zauzlení střev může být smrtelné. Jak ho poznat a co je nejlepší prevence?

Zauzlení střev (ileus) je závažné, život ohrožující onemocnění, pro které jsou typické bolesti břicha, urputná zácpa a nadýmání. V případě, že se neřeší včas, může vést k zánětu pobřišnice a následně i otravě krve, proto je důležité neotálet s návštěvou lékaře. Jak poznat zauzlování střev u dítěte, jaké jsou možnosti léčby a jak této vážné zdravotní komplikaci předejít?

Jak poznat zauzlení střev?

Zauzlení střev se projevuje zejména bolestí a tuhostí břicha, zácpou, nadýmáním a nevolností. Postupně se k těmto příznakům může přidat také bledost, únava či naopak neklid, nadměrné pocení a bušení srdce. Bolest mohou mít záchvatovitý charakter a být velmi silné, nicméně výjimkou nejsou ani bolesti méně intenzivní, zato neustávající. Vše zmíněné signalizuje, že k vyprazdňování nedochází tak, jak by mělo.

Zejména u dětí se bolesti břicha objevují poměrně často a jejich příčina nemusí být automaticky vážná. Pokud však nepoleví do jedné hodiny nebo jsou příliš silné, je vhodné konzultovat zdravotní stav dítěte s lékařem. Mohou totiž poukazovat i na jiné nebezpečné onemocnění, například zánět slepého střeva.

Bolesti břicha je nutné řešit i u dospívajících a dospělých. V případě zauzlení střev se totiž vážné komplikace objeví jen pár dní od projevení prvních příznaků, proto je rozhodně vhodné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve, ideálně do tří dní.

Bolest břicha u dětí. Kdy vyrazit k lékaři a na co si dát pozor?

Jak poznat zauzlení střev u miminka?

U miminek se zauzlení střev pozná zejména podle nápadně oteklého a ztvrdlého bříška. Typické jsou již zmíněné prudké bolesti, které doprovází pláč. Často se u malých pacientů objevuje zvracení, přičemž zvratky mohou obsahovat žluč, krev či stolici. Zácpa nemusí přijít hned, někdy je dokonce prvním příznakem střevní neprůchodnosti průjem. U dětí k zauzlování střev dochází nejčastěji ve věku od čtyř měsíců do dvou let.

Příčiny zauzlení střev

Příčiny zauzlení střev u dětí bývají jiné než u dospělých. U dětí může být střevní neprůchodnost způsobena například vrozeným zúžením střeva nebo infekcí postihující střevo. U dětí i dospělých se může jednat také o mechanickou překážku, která střevo jednoduše ucpe, nebo pooperační jizvy. Mezi další možné příčiny, s nimiž se setkáváme hlavně u dospělých, patří nádory, polypy, žlučové kameny, ucpání některé z cév zásobujících střeva a následné odumření střeva, ochrnutí svaloviny střevní stěny apod.

Na základě příčiny rozlišujeme několik druhů ileu:

  • mechanický ileus (příčinou je cizí těleso ve střevě)
  • paralytický ileus (příčinou je ochrnutí svaloviny střevní stěny, k níž často dochází kvůli jinému onemocnění)
  • cévní ileus (příčinou je vznik krevní sraženiny v jedné z cév, která zásobuje střevo)

K zauzlení střev může dojít také v důsledku mechanické překážky v kombinaci s ochrnutím svalů střevní stěny, v takovém případě hovoříme o smíšeném ileu.

Hlen ve stolici dítěte nemusí znamenat nic dramatického. Přesto je třeba zpozornět

Jak probíhá vyšetření?

U dětí i dospělých s podezřením na zauzlení střev je nutné zjistit anamnézu – zda pacient podstoupil operace v oblasti břišní dutiny, zda došlo k nějakým změnám ve vyprazdňování, zda trpí nějakým jiným onemocnění apod. Poté lékař prohmatá břicho a vyšetří jej také poslechem, protože zauzlení střev bývá doprovázeno specifickými zvuky.

Následuje rentgenologické vyšetření provedené za pomoci vhodné kontrastní látky, případně ultrazvuk nebo CT vyšetření. Probíhající zánět lze zjistit z krve. Přesná příčina zauzlení střev se většinou zjistí až při operaci.

Možnosti léčby zauzlených střev

Často je jedinou možností, jak zauzlení střev vyléčit, okamžitý chirurgický zákrok. Při něm se odčerpá nahromaděný střevní obsah a odstraní se překážka způsobující neprůchodnost, popřípadě se odebere odumřelá část střeva. Pouze v případě, že je příčinou zauzlení střev paralýza svaloviny střevní stěny, může být doporučena konzervativní léčba, jejímž cílem je podpora činnosti střev.

Jakou dietu po zauzlení střev dodržovat?

U dětí i dospělých je po zauzlení střev vhodné podávat stravu v menších porcích a také ji obohatit o probiotika. Dále je doporučováno alespoň na nějakou dobu vyřadit nadýmavé potraviny a dostatečně pít. Dle některých lékařů je vhodné vyřadit mléčné výrobky, v tom však nepanuje jednoznačná shoda.

Dítě jde na operaci. Jak ho na ni připravit?

Existuje prevence zauzlení střev?

Ne vždy je v našich silách zauzlení střev předejít. Lékaři však v souvislosti s tímto onemocněním zmiňují především dodržování pitného režimu, který je nutné hlídat také u dětí, případně starých, imobilních lidí. Stav hydratace organismu je možné poznat snadno, a to pohledem do úst – pokud jsou sliznice oschlé a pokryté bílým povlakem, je nutné zvýšit příjem tekutin. Dehydratace totiž často vede k zácpě, která zvyšuje riziko tohoto onemocnění.

S návštěvou lékaře nečekejte

Zauzlení střev představuje velmi vážné onemocnění, které mohou vést ke smrti pacienta. Nahromaděný obsah střev napíná stěnu střeva, která se v důsledku toho může protrhnout. Bakterie ze střev se poté dostanou do břišní dutiny a způsobí zánět pobřišnice a následně i otravu krve. Jedná se o extrémně nebezpečný stav, který ve většině případů vede k úmrtí. Proto je nutné vyhledat lékaře skutečně co nejdříve – u malých dětí do hodiny od doby, kdy se objevila bolest břicha, u dospělých do tří dnů.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Zauzlení střev může být smrtelné. Jak ho poznat a co je nejlepší prevence?