Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Dítě jde na operaci. Jak ho na ni připravit?

Příprava na chirurgický zákrok může být velmi náročná. Dítě potřebuje ještě před nástupem na sál získat jistotu a vnitřní klid. Proto je důležité zodpovědět všechny jeho dotazy a průběh operace mu s citem vysvětlit.

Zjistěte si co nejvíce informací

V první řadě je nutné pochopit, k čemu má operace sloužit, proč je důležitá, a jaké případné alternativy léčby jsou k dispozici. Kromě role rodiče, který má dítě před operací uklidnit, zastáváte také roli zákonného zástupce, jenž dělá rozhodnutí za své dítě, a proto se musí o všem náležitě poučit.

Co dát dětem na bolest a které léky nejsou bezpečné?

Vysvětlete dítěti vše, co potřebuje vědět

Aby bylo dítě klidné před operací i po ní, potřebuje od vás získat přesné informace o zákroku i přípravě na něj. Pokud na některou z otázek neznáte odpověď, doptejte se nejprve na detaily lékaře, a teprve poté informace přetlumočte svému dítěti. Rozhodně nikdy neslibujte, že budete dítě doprovázet na operační sál, pokud si nejste jistí, že je to možné. Vždy je lepší přiznat se, že něco nevíte, než dítěti poskytovat nesprávné informace.

Některá zařízení nabízejí před operativním zákrokem možnost prohlídky nemocnice i operačního sálu. Pro dítě může být uklidňující zjistit, kde se bude nacházet a jakým způsobem bude operace probíhat.

Před operací si sami zodpovězte zásadní otázky

  • Jaký typ anestezie lékaři použijí? Bude dítě během celé operace spát?
  • Pokud dítě bude při vědomí, dostane léky přes dýchací masku, kanylu, nebo obojí?
  • Budete moci své dítě doprovázet až na operační sál?
  • Mohou být přítomní oba rodiče?
  • Jakou přípravu na operaci navrhují lékaři?
  • Dostane dítě před operací léky na uklidnění?
  • Můžete být s dítětem ve chvíli, kdy se probudí z anestezie?
  • Bude dítě po zákroku cítit nějakou bolest?
  • Může dítě před operací jíst a pít? A bude schopné jíst a pít ihned po operaci?
  • Můžete s dítětem v nemocnici zůstat přes noc?
  • Je možné prohlédnout si zařízení včetně operačního sálu ještě před zákrokem?
  • Kdy můžete očekávat plné zotavení po operaci?
  • Jak dlouho bude dítě zůstávat v nemocničním zařízení, a kdy bude propuštěné do domácích podmínek?

Dítě by před operací mělo znát základní informace

  • Anestezie předchází bolesti během operace.
  • Operace není za trest, ale je nezbytná k tomu, aby se dítěti udělalo lépe.
  • Pokud po operaci přijde bolest, existují léky, které dítěti uleví.
  • Po operaci bude mít dítě stehy, případně ovázanou určitou část těla.
  • S rodiči se uvidí ve chvíli, kdy se probudí/opustí operační sál/vrátí se na nemocniční pokoj.
  • Lékaři a zdravotní sestry budou mít oblečené pláště, roušky a legrační brýle, aby během operaci lépe viděli.
  • Reálná chirurgie se liší od té, kterou je možné vidět v televizních filmech a seriálech. Léky zajistí, že se dítě uprostřed operace neprobudí, ale bude po celou dobu klidně odpočívat.
  • Možná se dítěti bude chtít po operaci zvracet. To je naprosto normální a ve většině případů okamžitě pomůžou léky.

Příprava dítěte na operaci podle věku

Kojenec nebo batole

Pokud na operaci musí jít kojenec nebo batole, příprava na zákrok zasahuje v první řadě rodiče, kteří se musí dozvědět, co dítě během operace i po ní čeká. Batolata vyžadují pouze velmi jednoduché a přímé vysvětlení toho, co se právě děje, a to jen s minimem informací, např.: „Pan doktor ti spraví nožičku.“. Podrobné a sáhodlouhé vysvětlování batole pouze zmate a nijak mu neprospěje.

Buďte připravení na to, že před zákrokem může být vaše dítě uplakané nebo rozrušené, protože nesmí několik hodit jíst ani pít. K nespokojenosti vede také sterilní prostředí nemocnice. Proto svému dítěti poskytněte ochrannou náruč a utěšte ho.

I velmi malé děti ovládají zrcadlení emocí a postojů svých rodičů. Proto pokud jste vy sami nervózní nebo naštvaní, může se vaše dítě chovat naprosto stejně. Když si ale dáte pozor na to, abyste se cítili uvolněně a šťastně, pomůžete dítě před operací udržet v klidu a pohodě.

Po zákroku bývají kojenci i batolata velmi rozrušená, a někdy bývá velmi těžké je utěšit. Důvodem je kombinace bolesti, prázdného žaludku a nepříjemného pocitu v důsledku anestezie. Nechte si od lékaře doporučit, jaké léky a jak často byste měli dítěti po operaci doma podávat. Jestliže se jedná o zákrok, který vyžaduje delší zotavování, můžete požádat svou rodinu a přátele, aby dítě rozptýlili a přivedli jej na jiné myšlenky.

Zlomeniny u dětí. Jak probíhá léčba těch nejčastějších

Předškolák

Děti v předškolním věku už jsou dost staré na to, aby si dokázaly představit, co pojem operace znamená. Největší obavy většinou mají z odloučení od rodičů, zmrzačení těla a strachu z bolesti. Pokud i vaše dítě přijde se strachem, vysvětlete mu, že s ním budete tak dlouho, jak jen to bude možné, pan doktor mu nijak neublíží a proti bolesti dostane léky.

Předškolákovi může pomoci, když mu do nemocnice vezmete známý předmět, jako je oblíbený polštářek nebo plyšové zvířátko. Zvažte, zda je možné s dítětem provádět typické rutinní činnosti, na které je zvyklé z domova, například čtení pohádek nebo čištění zubů před spaním.

Po operaci očekávejte, že bude předškolák podrážděný a se situací se bude hůře vyrovnávat. Ačkoliv to může být náročné, mějte s ním trpělivost. Jedná se jen o dočasnou fázi, která pomine společně s úlevou od bolesti a návratem dítěte do běžného života.

Školák

Školáci vyžadují jasné a stručné informace týkající se operace. Často mají ze zákroku obavy, které si ale mohou nechávat pro sebe. Nejvíce potřebují ujištění, že je operace nebude bolet, zákrok přežijí a vše se brzy vrátí do normálu. V závislosti na věku pak mohou přijít i obavy ze samoty.

Děti školního věku po operaci touží být především se svými přáteli, kteří za nimi mohou chodit v rámci pravidelných návštěv. Pomohou jim i jejich oblíbené činnosti, jako je čtení knížek, malování nebo prohlížení obrázků.

Adolescent nebo teenager

I starší děti mohou mít z operace určité obavy. Většinou se týkají smrti během zákroku, slabosti nebo ztráty kontroly. Jelikož jsou děti v tomto věku mnohem chápavější a vnímavější, vyžadují podrobnější vysvětlení situace než mladší děti. Proto je ideální, pokud mohou pokládat důležité otázky přímo chirurgovi. Pamatujte, že adolescenti a teenageři nesmí cítit, že jim jsou zatajované důležité informace, které přímo souvisejí s jejich životem a zdravím.

Děti v této věkové skupině dokážou s přehledem popírat bolest, i když mohou po operaci skutečně trpět. S větší pravděpodobností budou přecházet komplikace, které jsou pro ně trapné, jako například zácpa či potíže s močením.

Nevyhýbejte se nepříjemnostem

Nejhorší věc, kterou může rodič před operací dítěte udělat, je nepřipravit svého potomka na zákrok vůbec. Takové dítě je z operace překvapené a neuvědomuje si, co se s ním děje. Šokované děti častěji končí s pláčem, křikem, kopáním a kousáním zaměstnanců nemocnice i členů rodiny. V důsledku si pak navíc odnášejí strach ze zdravotních zařízení, chirurgů, lékařů i sestřiček.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Dítě jde na operaci. Jak ho na ni připravit?