Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Hlen ve stolici dítěte nemusí znamenat nic dramatického. Přesto je třeba zpozornět

Nejedna maminka se vyděsí, když objeví hlen ve stolici svého miminka. Co to všechno může znamenat? V hlavě se rozjedou dramatické scénáře, od nedostatečné výživy až po vážná střevní onemocnění vyžadující operaci a výrazně snižující kvalitu života. Není však třeba se stresovat. Vysvětlíme vám, jaké nejčastější příčiny přítomnosti hlenu ve stolici existují a co se s tím dá dělat.

Jaká je obvyklá stolice miminka?

Normální stolice kojeného miminka je kašovitá, objemná a žlutá, protože jeho stravu tvoří pouze mléko. Stolice svým vzhledem připomíná až hořčici nebo míchaná vajíčka. Na vzduchu ale oxiduje a postupně dostává zelenou barvu. Novorozenec mívá tzv. smolku, hned po narození bývá jeho stolice tmavá až černá, ale jakmile začne dítě pít mléko, dostane charakteristické světlé zbarvení. To všechno je tedy v pořádku.

Co je galaktosemie a proč děti s galaktosemií nesmí mateřské mléko?

Pokud dítě již začne konzumovat první příkrmy, jeho stolice pak začíná ze žluté barvy hnědnout. Jestliže se tehdy objeví mírná příměs hlenu, nemusí to vůbec nic znamenat, jedná se o přirozenou reakci organismu na první příkrmy a potraviny, se kterými se dítě dosud nesetkalo.

Co znamená zelená stolice u dítěte?

Zelená stolice u dítěte ovšem již poukazuje zpravidla na nějaký problém, nejčastěji jde o infekci, nebo projev alergie. Zelená stolice u plně kojeného dítěte ale může dokazovat i to, co jedla jeho matka. Může jít třeba o nadmíru zeleniny s vysokým obsahem chlorofylu, například špenátu a podobně, anebo o doplňky stravy se železem či přímo železo indikované u anémie ženy. Pokud je dítě živené umělou výživou, může zelené zbarvení stolice rovněž způsobit obohacení kojeneckého mléka železem. To ale zase nebývá tak časté, ani alarmující.

Proč zelená stolice u kojenců a dětí straší ženy na mateřské?

Je třeba samozřejmě sledovat i další příznaky a to, jak často se zelená stolice u dítěte objevuje. V mnoha případech poukazuje na nějaké infekční onemocnění, anebo na potravinovou alergii či nesnášenlivost laktózy, a to i v případě, že je dítě plně kojené a kravské mléko konzumuje pouze jeho matka. Nejčastějším alergenem bývá kravské mléko a mezi typické projevy kromě zelené stolice bývá právě i přítomnost hlenu ve stolici či přítomnost krve ve stolici, což bývá častým projevem intolerance laktózy u dítěte. Alergie na bílkovinu kravského mléka (kasein) se objevuje velmi často, ale pro ni bývá v prvé řadě typický atopický ekzém a konkrétní projevy alergické reakce organismu.

Proč má dítě hlen ve stolici?

Protože maminky svá miminka přebalují, dobře si všímají toho, jaké má jejich dítě stolici. A právě ani hlen ve stolici mnohdy nelze přehlédnout. Velmi často se jedná o poruchy zažívání a reakci na stravu, nemusí jít vůbec o nic dramatického. Pokud se vyskytuje hlen ve stolici častěji, anebo je i s příměsí krve, případně má stolice neobvyklou barvu, je na místě návštěva lékaře a vyšetření dítěte. Může se jednat jak o projev zánětu střev či nějaké infekce v těle, tak o alergii nebo intoleranci, nejčastěji je to právě již zmíněná alergie na bílkovinu kravského mléka, anebo nesnášenlivost laktózy.

Nejčastější potravinové alergie u dětí. U kterých potravin bychom měli být obezřetní

U starších dětí může hlen ve stolici poukazovat i na jiné záněty, například také alergii na lepek či další potraviny, společně s dalšími příznaky může jít hlavně o nesnášenlivost lepku (celiakii). Vždy záleží hodně na tom, jak se dítě stravuje, jestli je plně kojeno, zda dostává první příkrmy a jestli se u něj projevují další příznaky a jaké.

Kdy je třeba jít k lékaři?

Pokud si náhodně všimnete malého množství hlenu ve stolici, jde o reakci na stravu a nemusíte panikařit. K lékaři s dítětem jděte, když se hlen objevuje často a ve větší míře, když se hlen objevuje s krví a když má stolice delší dobu neobvyklou barvu, zejména také pokud je dítě neklidné, pláče, očividně trpí bolestmi bříška, má nafouknuté břicho, zvrací a celkově mu není dobře.

Alergie na jídlo u miminka. Jak ji poznáte a dá se jí vyhnout?

S největší pravděpodobností hlen ve stolici poukazuje na potravinovou alergii nebo nesnášenlivost a vše se dá řešit úpravou stravy, a to jak dítěte, tak třeba u plně kojeného dítěte úpravou jídelníčku jeho matky. Poradí vám pediatr, alergolog a imunolog.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Hlen ve stolici dítěte nemusí znamenat nic dramatického. Přesto je třeba zpozornět