Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Zánět ucha u dětí přichází nečekaně. Nepodceňujte ho

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 12. 2016

Po rýmě je zánět ucha u dětí jedním z nejčastějších onemocnění. Alespoň jednou v životě jej prodělá až polovina dětí. Rizikový je zejména věk od šesti měsíců až do dvou let. Jak dítě roste a zlepšuje se imunita, riziko zánětu v uších se snižuje. Jak onemocnění rozpoznat a kdy se vydat k lékaři?

Zánět ucha u dětí – jak vypadá a co ho provází?

Záněty uší můžeme rozdělit na zánět vnějšího ucha a zánět středního ucha.

Zánět středního ucha

Zánět středního ucha může být komplikací při infekci horních cest dýchacích (méně častou). Zejména u miminek do jednoho roku se infekce šíří snadněji z nosohltanu Eustachovou trubicí. U nejmenších dětí je trubice krátká a více vodorovná. Když leží na zádech, dochází k nasávání zánětu z nosohltanu a snadněji dochází k rozvoji infekce ve středním uchu. Příznaky, které ukazují na samotný zánět, jsou různé a u malých dětí se dají dokonce přehlédnout. Většinou ho doprovází bolest a vysoká teplota. Nejintenzivnější je bolest v noci. Děti spí neklidně, hodně pláčou, nechtějí jíst a chytají se za ucho. Starší děti už dokáží popsat i přechodné zhoršení sluchu či pocit plného ucha.

Zánět vnějšího ucha

Vnější ucho je tvořeno boltcem a vnějším zvukovodem až po ušní bubínek. V této oblasti může zánět vzniknout nějakou infekcí, která se dostala zvenku či přesunem infekce ze středního ucha. Projevuje se velkou a silnou bolestí, která se zvyšuje při pohybu sanice. Dalším příznakem může být výtok z ucha a otok sliznice a bubínku. Také zhoršený sluch. Léčba zánětu vnějšího ucha není složitá, ale určitě by ji měl dozorovat lékař. Podávají se ušní kapky s antibiotiky a léky na bolest. Než je zánět úplně vyhojen, neměla by se dítěti dostat do ucha voda.

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

Jak dítěti rychle ulevit od bolesti ucha?

Svému dítěti můžete hned od propuknutí prvních příznaku ulevit různými způsoby. Existují speciální ušní kapky, které uleví od bolesti, dále je potřeba vyčistit nosní dutinu s použitím nosních kapek a odsávačky. V případě teploty podejte léky (paracetamol, ibuprofen). Ty zároveň tlumí i bolest. Jestliže se dítěti ani trochu neuleví a teplota trvá nebo dokonce roste, je rozhodně nutné vyhledat lékaře, který zvolí další postup léčby. Opakované záněty mohou narušit i funkčnost sluchu, proto je důležité navštívit lékaře opravdu včas. I když se toho rodiče často bojí, propíchnutí bubínku dítěti uleví a zhojí se prakticky bez jizvy. V případě, že bubínek praskne sám, zůstává vždy jizva.

Léčba zánětu ucha u dětí

Léčba zánětů uší závisí na druhu zánětu. U hnisavého zánětu je nutná antibiotika léčba. Pokud se jedná o nehnisavý zánět, je lepší s antibiotiky počkat. V takovém případě volí lékař obvykle léčbu pomocí gázového proužku s Burka-alkoholem, který se vloží do ucha. Současně se podává lék na tlumení bolesti. Uvážit antibiotika je nutné vždy, protože díky jejich nadužívání se postupně stávají bakterie odolné vůči mnoha běžně podávaným antibiotikům. Lékař by měl dítě sledovat až do úplného vyhojení ucha. Čím je dítě menší, tím častěji je nutné na kontroly chodit. Neléčený zánět nebo nedostatečná léčba by mohla přinést různé komplikace (chronický zánět s trvalým postižením sluchu či přenesení infekce do vnitřku lebky a možný vznik zánětu mozkových blan).

Rýma u miminka – jak dítěti účinně ulevit?

Jak zánět ucha u dětí vznikne?

U některých dětí přicházejí záněty ucha opakovaně. Proč se tak děje? Příčin může být více. Léčba nemusela být dostatečná, ucho se znovu zanítilo a stav přešel do chronické infekce. Velmi silným rizikovým faktorem jsou infekce dýchacích cest. Nehnisavý zánět se vyskytuje více u alergických dětí. U dětí, které často trpí na nachlazení a nemoci nebo jsou alergičtí, se velmi často vyskytuje zvětšená nosní mandle. Ta pak může tlačit na trubici, která spojuje střední ucho s nosohltanem. Tím se vytvoří velmi dobré zázemí právě pro vznik středního ucha.

Jak na prevenci zánětu ucha?

Uchránit úplně dítě od všech infekcí se vám určitě nepovede a ani by to nebylo správné, protože si setkáním s nemocemi posiluje imunitu. Je ale známý fakt, že riziko vzniku infekcí nebo komplikací snižuje dlouhodobé kojení. Mezi preventivní opatření patří i ochrana před tabákovým kouřem, který mu škodí po všech stránkách. Opakované záněty středního ucha může způsobovat porucha obranyschopnosti, nezralost imunitního systému či některé vrozené anomálie. Jestliže je nadměrně zvětšena nosní mandle, je nutné ji operativně odstranit. Výkon se většinou provádí ambulantně a není složitý. V odůvodněných případech může být velmi účinným preventivním opatřením očkování.

Zánět ucha u dětí je velmi nepříjemné onemocnění, ale řešitelné. Důležité je nepodceňovat ho a včas jít k lékaři. A samozřejmě nezapomenout na důslednou prevenci.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Zánět ucha u dětí přichází nečekaně. Nepodceňujte ho