Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Metody, jak dítě odnaučit cucání palce. Zaměřte se na pozitivní jednání a motivaci

Cucání palce je normální u novorozenců a batolat. Většina miminek a malých dětí si běžně cucá palce, prsty, ruce a další věci, které mají k dispozici. Velká část rodičů to zpočátku vůbec neřeší. Problém začíná ve chvíli, kdy dítě povyroste a z dudání palce se stane zlozvyk. Poradíme vám několik způsobů, jak dítě odnaučit cucat si palec.

Kdy začne jít o zlozvyk

Většina dětí si přestane cucat palec nebo prsty mezi třetí až pátým rokem. V té době se u nich začínají rozvíjet nové schopnosti, jako je jemnější motorika nebo řeč. Tyto schopnosti jim pomáhají lépe uchopit okolní prostředí či události a uklidňující cucání palce přestává být potřeba. Pro některé děti je ale uklidňující pocit, kdy si cucám palec, natolik nenahraditelný, že mají problém s ním přestat. Jakmile si na zklidňující pocit při cucání palce zvyknou, je pro ně těžké přestat. Zvláště u činností, kdy si palec cucají bezděčně nebo nevědomky, jako je například sledování televize nebo ve spánku. Pokud máte malé dítě, které si stále cucá palec, vyvstává před vámi několik otázek. Co je na tom pro dítě tak přitažlivé? Nebude mít problémy s růstem zubů? A především, jak dítě cucání palce odnaučit.

Závislost dětí na mobilech a elektronice. Problém tkví v psychickém i fyzickém zdraví

Proč právě cucání palce?

Všichni lidé mají své způsoby, jak relaxovat. Zatímco dospělí si mohou přečíst dobrou knihu nebo si dát sklenku vína, malé děti to dělají jinak. Mnoho z nich uklidňuje oblíbená deka nebo plyšová hračka, a některé děti mají pocit bezpečí a klidu při cucání palce nebo prstů. Je to součást jejich rutiny, prostřednictvím které se zklidňují. Existuje několik důvodů, proč si děti cucají palce. Z počátku se snaží nahradit si pocit, který zažívají při kojení nebo krmení z lahve. Sání je jedním z přirozených reflexů dětí a kojenci mají od narození přirozenou potřebu sát. Sací reflex se řadí mezi primární reflexy, se kterými se savci rodí. Cucání palce je pro děti uklidňující a pomáhá jim zklidnit se před spaním, nebo když se probudí uprostřed noci. Dalším důvodem pro cucání palce může být neklid, nuda, nemoc nebo reakce na situace, jimž jsou děti vystaveny a neví si s nimi rady.

Jak zabavit děti v létě – venkovní aktivity jsou levné a zábavné

Kdy zakročit?

Ačkoli je pro některé lidi cucání palce roztomilé, nese sebou celou řadu rizik. V první řadě jsou to rizika hygienická, kdy si děti neustále strkají neumyté ruce do pusy s následky např. průjmových a jiných onemocnění, v druhé řadě jsou to rizika deformací ať už čelistí či zubů, tak i samotného palce. U hodně dětí je navíc cucání palce doprovázeno i taháním se za vlasy, které může u některých lidí přetrvat do dospělosti jako forma sebepoškozování známá jako trichotilománie.

Trháte si vlasy? Možná trpíte poruchou známou jako trichotilománie. Co s tím?

Nejlepší formou v boji proti cucání palce je prevence. Většina zubařů jsou proto dnes zastánci tzv. šidítek, které doporučují dávat dětem už od narození, aby si vytvořili návyk na ně. Na rozdíl od palce jsou totiž měkká a dají se zkousnout, proto při jejich cucání nedochází k deformacím čelistí, zubů ani palce. Navíc jejich odnaučení je o poznání snazší než palce. Šidítko zkrátka dítěti seberete, prožijete si několik dní vztekání a situace je vyřešena. To u palce bohužel nejde.

Touha po cucání palce u většiny dětí obvykle vymizí v prvních letech života. Mnoho batolat si ale cucá palec dál. Pediatři většinou doporučují rodičům, aby cucání palce neřešili u dětí mladších 4 let, pokud se u nich vyvíjejí jazykové dovednosti normálním způsobem. Většina dětí si totiž cucá palec takovým způsobem, u kterého nehrozí poškození zubů nebo čelistí. Problém nastává až ve chvíli, kdy dětem začnou růst druhé zuby. U dětí starších pěti let začíná být cucání palce problematické. Může se totiž jednat o stresovou reakci, emocionální problém nebo dokonce projev duševní poruchy. Cucání palce je potřeba odnaučit, pokud se dítěti objeví na prstu mozol, nebo začne mít zubní či řečové problémy. Také v případě, že vás dítě požádá o pomoc nebo si z něj dělají ostatní děti legraci. Palec by si rozhodně neměly cucat děti, kterým je více než pět let.

Dudlík ano či ne a kdy ho odebrat?

Tipy na odnaučení cucání palce

Cucání palce je ve většině případů možné odnaučit dítě bez odborné pomoci prostřednictví několika jednoduchých metod. Pokud si dítě cucá palec, protože se cítí nejisté, zaměřte se na odstranění příčin konkrétní úzkosti. Jestli se dítě nudí, vymyslete mu alternativní aktivitu pro rozptýlení. Vhodné jsou nejrůznější gumové hračky, maňásci na ruku nebo dudlík na prst. V případě, že si dítě cucá palec pouze ve spaní, můžete mu pořídit speciální ochranu palce (nastavitelný plastový kryt, který se připevní k palci a nejde snadno sundat). Omezte čas a místo, kde má dítě dovoleno si cucat palec. Zároveň schovejte všechny věci, které má dítě s cucáním palce spojené.

Používejte pouze pozitivní motivaci, chválu nebo odměnu za to, že si dítě palec necucá. Nekárejte dítě pokaždé, když jej uvidíte s prstem v puse. Čím větší problém z toho budete dělat, tím víc si bude dítě palec cucat.  Zároveň zapojte dítě do výběru metody, prostřednictvím které se odnaučí si palce cucat. Netlačte příliš na pilu. Velký tlak může tento zlozvyk jen zhoršit. Pokud domácí léčba nefunguje a už si nevíte rady, je na čase navštívit odborníka.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Metody, jak dítě odnaučit cucání palce. Zaměřte se na pozitivní jednání a motivaci