Menu
MotherClub.cz
Dětské hry

Zaručené tipy, jak zabavit nemocné dítě. Nebojte se nedostatku fantazie

V prvních dnech nemoci, kdy je dítěti opravdu zle, většinou jen leží v posteli a vyžaduje útěchu a zdravotní péči. Po pár dnech se mu ale uleví a nastává pro rodiče ta těžší fáze: nemocné dítě se nudí. Jak ho zabavit?

Kreslit pátý obrázek se mu nechce, pexeso ho nebaví a na televizi už se dívalo. Zkrátka, všechny klasické snahy o zabavení proběhly. Jenže před vámi je další den strávený s dítkem v rekonvalescenci a vy už nevíte, jak ho zabavit. Přinášíme vám několik zaručených tipů.

Když ještě musí ležet

Školáci se většinou nějak zabaví sami, kojencům stačí vaše náruč. Nejvíce práce je tak s batolaty a předškoláky ve věku od roku a půl do pěti let.

Pokud vaše nemocné dítě ještě nemůže vstát z postele, musí zkrátka zábava přijít za ním do pelíšku.

Bylo, nebylo

Prohlížejte si s dítětem jeho oblíbenou knížku nebo pořiďte dětský časopis přiměřený věku a čtěte si společně. Povyprávějte potomkovi příhodu ze svého dětství (ideálně o tom, jak jste zlobila). Můžete zkusit i vymyslet pohádku. Opřete se do toho a měňte hlasy podle postav. Jestliže povídáte nějakou, kterou dítko zná, můžete se v dialozích střídat. Čtyř až pětileté už naopak zvládne říct pohádku vám.

Vlastní loutky

Některé děti malují rády a obrázků nakreslí hromadu. Pokud takové doma máte, na nic nečekejte a uspořádejte výstavu. Vytvořte plakát a vstupenky a až přijdou ostatní členové rodiny domů, pozvěte je na vernisáž. Tu lze doplnit také sochami třeba z plastelíny, případně jinými uměleckými díly.

Pokud už potomka malování obrázků nebaví, zkuste to jinak. Domluvte se, že si společně zahrajete loutkové divadlo. Loutky si potřebujete vyrobit z papíru. Dítě je může nakreslit samo, případně je nakreslete vy a potomek je jen vybarví. Ke každé připevněte lepicí páskou špejli. Loutky můžete vyrobit i jinak, třeba z perníku, z bavlnek nebo ponožek, fantazii se zkrátka meze nekladou. Jakmile jsou hotové, představení začíná.

Namalovat si můžete také vlastní pexeso. To nemocné dítě zvládne i v posteli, když ho vybavíte tvrdou podložkou, pastelkami a tvrdým papírem. Nesmí jen zapomenout tvořit stejné dvojice. Obrázky se dají případně najít na internetu, nalepit na papír a vybarvit.

Prohlížení fotek

Každé dítě rádo slyší příběh o tom, jak se narodilo. S chutí si prohlíží i svoje fotky. Nadšení ale jistě vzbudí i fotografie z vašeho dětství, zvlášť když budou mít za úkol tipovat, kdo je ta mladá paní na fotce (babička) a jestlipak pozná, kde se fotilo.

Pokud ji máte a věříte, že ji dítě nezničí, můžete vytáhnout i krabici vzpomínek, tedy upomínkové předměty nebo hračky z vašeho dětství.

Náhrdelníky nejen pro holky

Holčičky rády navlékají korálky a tvoří různé náramky a náhrdelníky. V posteli by se ale korálky zatoulaly a spát na nich není moc pohodlné. Zkuste proto využít na navlékání třeba marshmallows (ale pozor, materiál se při výrobě záhadně ztrácí) nebo děravé těstoviny (větší tvary). Úspěch slaví i kukuřičné křupky, ale ty do postele nejsou nejvhodnější. Uvidíte, že takové navlékání bude bavit i kluky.

Tvoření u stolečku

Když už nemocné dítě v posteli neudržíte, ale ještě nechcete, aby běhalo po bytě, zabavte ho společným tvořením u dětského stolečku, nebo u jídelního stolu.

Domeček nebo auto z krabice

Velmi vděčná pro zabavení je bílá krabice od bot. Holky si z ní mohou vyrobit domeček pro panenky – s vystřižením oken jim pomozte, vybarvit interiéry si zvládnou samy. Nábytek můžete postavit třeba z dupla. Kluci mohou proměnit krabici třeba v auto. Menší vystačí se samotnou krabicí, starším pomozte s přilepením kol a světel.

Plastelínová zoo

Většinou nezklame ani stará dobrá plastelína. Dvouletí z ní mohou vykrajovat tvary, starší se pokoušet o první zvířátka. Zapojte se a vytvořte celou zoo. Zábavný je také magický písek, ze kterého lze stavět hrady, připravovat jídlo a další zajímavé výtvory.

Na nějakou chvíli přinese rozptýlení i mouka na vále na pečení, děti do ní mohou kreslit prstíkem.

Bramborová razítka

V dnešní době se dá samozřejmě nakoupit řada razítkovacích sad s nejrůznějšími obrázky. Razítka z brambor jsou ale mnohem zábavnější. Nechte děti z bezpečné vzdálenosti pozorovat, jak razítka vyrábíte (stačí jednoduché tvary jako stromeček, houba nebo list). Na stůl dejte igelit a nechte děti, ať na ně nanáší vodovky a obtiskují.

Koláže

Z časopisů, novin nebo katalogů vystřihněte potraviny, hračky nebo jiné věci a nechte marody, ať je nalepí na papír a domalují k nim příběh.

Když už může (trochu) řádit

Bunkr nebo pirátská loď

Srazte k sobě dvě židle opěradly od sebe a zakryjte je dekou. Bunkr je hotov. Dovnitř si nemocné dítě může vzít polštářek a dečku nebo nastěhovat své oblíbené plyšáky a zásoby potravin. Návštěvy povoleny.

Bez deky mohou zase židle představovat pirátskou loď, stačí jen mapa pokladu, srolovaný papír jako dalekohled a pirátská vlajka.

Maškarní

Ideální jestliže je marodů víc nebo přijde na návštěvu nějaký kamarád (když už dítě není infekční). Vymyslete masky, vyrobte královskou korunu nebo meč z papíru, pusťte dětské písničky a rej masek může začít.

Módní přehlídka

Na podobném principu funguje také módní přehlídka. Nehledě na to, že ji lze využít také k vytřídění už nepadnoucího oblečení.

Období rekonvalescence po nemoci je pro rodiče náročným, ale pro dítě důležitým obdobím, ve kterém se tělo vzpamatovává po nemoci. Snad vám naše tipy pomohou toto etapu ve zdraví přežít.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Zaručené tipy, jak zabavit nemocné dítě. Nebojte se nedostatku fantazie