Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Toxoplazmóza u dětí. Kdy je nebezpečná, jak ji poznat a léčit?

Parazitické onemocnění přenášené domácími zvířaty si nevybírá a postihuje dospělé i male děti. Toxoplazmoza má většinou hladký průběh, ale pro těhotné ženy a osoby se sníženou imunitou může být nebezpečná.

Co je toxoplazmóza a kdo se jí může nakazit?

Toxoplazmóza je jednou z nejčastějších parazitických chorob u nás. Hlavním viníkem je prvok Toxoplasma gondii, který napadá všechny buňky včetně červených krvinek. Jeho finálním hostitelem jsou kočkovité šelmy. Využívá ale také tzv. přechodné hostitele, kterými mohou být všichni teplokrevní obratlovci včetně člověka.

Pro lidi je nebezpečná hlavně toxoplazmóza u koček, které ji přenáší trusem. Přítomný parazit je velmi odolný a v trusu může přežít až jeden rok. Problém představuje pro osoby se sníženou obranyschopností organismu a ženy v prvním či druhém trimestru. U těhotných žen totiž může způsobit závažné poškození plodu.

Jak se můžete toxoplazmózou nakazit?

  • Během úklidu kočičího záchodu.
  • Při mazlení se s domácím mazlíčkem.
  • Prostřednictvím kontaminované vody a potravin.
  • Manipulací se syrovým masem.
  • Nedostatečnou tepelnou úpravou masa.
  • Při konzumaci mořských plodů.
  • Děti se mohu nakazit na pískovišti zamořeném kočičími výkaly.
  • Vzácně je možná nákaza při krevní transfúzi nebo transplantaci.

Inkubační doba toxoplazmózy je většinou 5 – 20 dnů.

Příznaky toxoplazmozy

Onemocnění probíhá u 80 – 90 % nakažených bez viditelných příznaků. Jinak zdraví lidé nevykazují žádné projevy nebo jen mírné symptomy. Více ohrožené jsou děti, těhotné ženy, onkologičtí pacienty, HIV pozitivní osoby a lidé s nízkou imunitou. Naprosto stejné může mít toxoplazmóza u dětí prejavy jako u dospělých osob.

Možné příznaky toxoplazmózy:

  • únava
  • malátnost
  • bolesti hlavy
  • příznaky podobné chřipce
  • zvětšení lymfatických uzlin
  • zápal plic
  • myokarditida

Poškození nervového systému i očí

Tkáňové cysty mohou v těle přežívat dlouhé měsíce a někdy dokonce po celý zbytek života. U některých lidí se může objevit tzv. oční toxoplazmóza neboli retinochoritida. Mezi její projevy patří poruchy zraku, jednostranná bolest oka nebo zánět sítnice. Toxoplasma napadá nervovou soustavu a u osob se sníženou imunitou může vyvolat závažené poškození centrálního nervového systému. Hlavními příznaky tohoto poškození jsou křeče, bolesti hlavy, poruchy vědomí, zhoršená motorika, parézy hlavových nervů, encefalitida a další.

Přenos toxoplazmózy z matky na dítě

Kromě klasické nákazy se může toxoplazmóza přenést take z matky na plod během těhotenství, pokud matka prodělává akutní formu toxoplazmózy nebo chronickou endometritidu toxoplazmového původu. K přenosu může dojít v kterémkoliv období vývoje plodu. Čím dříve se matka s tímto onemocněním setká, tím je poškození plodu větší. V nejhorších případech může dojít ke spontánnímu potratu. Dítě se může narodit mrtvé nebo postižené, případně na první pohled zdravé. V tom případě se u něj začne onemocnění projevovat až mezi 2. a 5. rokem života. Hlavními projevy bývají poruchy zraku (např. šilhání), retardace, drobné kalcifikace na mozku apod. Poslední skupinu tvoří děti, u kterých se onemocnění vůbec neprojevuje a jsou tedy zcela zdravé.

Pokud mají lékaři u novorozence podezření na vrozenou toxoplazmózu, je třeba navštívit specializovanou poradnu. Ne vždy se však podaří včasné vyšetření dítěte zajistit. Stejně jako u získaných forem toxoplazmózy se i u vrozené formy odebírá krev. Dále pak následují ještě další potřebná vyšetření. Léčba novorozenců je velmi komplikovaná, protože imunitní systém malých miminek velmi složitě tvoří potřebné protilátky. Vhodnou terapii volí proto lékaři individuálně tak, aby zajistili co největší šanci na uzdravení miminka.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Toxoplasma test

Na onemocnění toxoplazmóza test online neexistuje. Vždy se musíte dostavit do ordinace a nechat se řádně vyšetřit. Přítomnost parazita zjistí lékař prostřednictvím vyšetření krve na toxoplazmózu. U těhotných žen se toxoplazmóza testuje jedenkrát v průběhu těhotenství za pomoci sérologického vyšetření. Pokud se nemoc potvrdí, může se otestovat plodová voda nebo fetální krev, aby se zjistilo, zda se toxoplazmóza přenesla na plod nebo nikoliv.

Léčba toxoplazmózy

U bezpříznakových a lehkých forem není nutné nemoc léčit. Doporučené jsou v každém případě suplementy na podporu imunity. Pro závažnější případy je vhodný pyrimethamin nebo sulfadiazine. Speciální léčba čeká těhotné ženy, které musí nemoc řešit s odborníkem.

Vhodná je na onemocnění toxoplazmóza přírodní léčba ve formě pestré stravy s dostatkem zeleniny a ovoce. Nezapomínejte dostatečně odpočívat a spát a denně se alespoň chvíli pohybovat na čerstvém vzduchu. V lékarně si můžete koupit přípravky na podporu imunity nebo bylinné čaje.

Následky onemocnění

Na základě výzkumů může prodělaná toxoplazmóza změnit lidskou osobnost. Možné je prodloužení reakční doby na různé podněty, agresivita, vztahovačnost, snížení pudu sebezáchovy či sociálního kvocientu a také vznik psychických poruch. Proto může způsobit latentní toxoplazmóza deprese.

Má vaše dítě roupy? Poradíme vám, jak se jich zbavit a jak infekci předcházet

Jak se nejlépe chránit? Nezapomínejte na prevenci

  • Pokud máte domácího mazlíčka, choďte s ním na pravidelné preventivní kontroly k veterináři. Ten díky testům zjistí, zda je toxoplazmóza u kočky nebo toxoplazmóza u psa pozitivní či negativní.
  • Umývejte si pořádně ruce, a to hlavně po příchodu z práce nebo po mazlení se zvířecím miláčkem.
  • Domácí kočičí záchod pravidelně dezinfikujte.
  • Zvířata pokud možno nekrmte syrovým masem.
  • Před vařením pečlivě umývejte veškeré suroviny a dodržujte hygienické zásady při manipulaci se syrovým masem.

Ohodnoťte tento článek:
1,9
Právě čtete

Toxoplazmóza u dětí. Kdy je nebezpečná, jak ji poznat a léčit?