Střídavá péče je velmi často skloňované téma. Většinou se jedná o zájem jednoho nebo i dvou rodičů po rozchodu. V některých zemích má střídavá péče přednost před ostatními formami. U nás má své zastánce i odpůrce. Jak vidí střídavou péči psychologové?
Jak vysvětlit dítěti rozvod a proč je důležité s dětmi o něm mluvit
Z pohledu psychologa existují následující podmínky pro úspěšné zvládnutí střídavé péče:
- Rodiče by měli být schopni se na střídavé péče domluvit ve prospěch dítěte. Nikdy by neměli používat děti jako zbraň při řešení konfliktů.
- Rodiče se také musí umět domluvit na výchově, aby v obou domácnostech panovala pokud možno stejná nebo alespoň podobná pravidla. Dítě by bylo velmi zmatené, kdyby v u táty mělo danou věc zakázanou a u mámy zase ne. Stejně tak by se rodiče neměli vzájemně očerňovat a pomlouvat. Ať už byl rozchod jakýkoliv, o druhém z rodičů mluvte vždy jen v dobrém.
- Druhý rodič by měl mít pravdivé informace o tom, co se dělo v době pobytu. Jestliže dítě onemocní při pobytu u mámy nebo dostane špatnou známku, určitě to není vina matky. Ale měla by o tom matka říct otci a současně ho i informovat o tom, co udělali už pro nápravu.
- Dětem říkejte pravdu, protože i když jsou malí, nejsou hloupí a poznají vykrucování a lhaní.
- Tolerance a respekt je základem pro fungování dobrých vztahů mezi rodiči. Ti by také neměli o lásku dítěte soutěžit a kupovat mu vše na co si ukáže.
- Chvíle, kdy je dítě u vás, si užívejte, travte s ním čas, starejte se o něj a věnujte se mu. Při střídavé péči se dá velmi dobře rozdělit a naplánovat čas. Čas, kdy bude dítě u druhého z rodičů, můžete věnovat práci.
- O všech problémem by měl rodič mluvit nejdříve s druhým rodičem a teprve poté, co se rodiče domluví, má být informováno dítě.
- I dítě má právo na svůj názor, zejména to starší. Jestli vyloženě ke druhému rodiči nechce a nechce se každý týden nebo 14 dní stěhovat, nemělo by být nuceno.
Jeden byt a střídání rodičů
Podle některých odborníků by úplně nejideálnější variantou byla možnost jednoho stálého bytu, kde by se střídali rodiče. Dítě by tak mělo stejný a jeden domov a stěhovali by se rodiče. To je však varianta, která není příliš v praxi realizovatelná, a většinou jsou to právě děti, které si musí balit kufry.
Důležité faktory při střídavé péče
S dítětem si promluvte o tom, co by si přálo a snažte se jeho přání respektovat. Objasněte i svá přání a stanoviska. Mluvte o všech kladných i případně záporných momentech střídavé péče. Ideální je, když rodiče bydlí blízko sebe, aby nemuselo měnit každý týden nebo 14 školu. Dítě by mělo mít možnost setkávat se stejnými kamarády u obou z rodičů. Nemělo by mít žádné speciální výhody u jednoho z rodičů.
Je střídavá péče pro dítě přínosná?
Z pohledu psychologů je střídavá péče pro dítě přínosná, ale při splnění zmíněných podmínek či povinností. Jestliže se spolu dokáží rodiče domluvit a rozumně fungovat na nějaké úrovni, je velká šance, že dítě velkou změnu ve svém životě zvládne s přehledem. Při správně fungující střídavé péči si dítě upevní vztahy s oběma rodiči, nezabrzdí se mu emocionální vývoj. Působí na něj při výchově ženské i mužské prvky. Střídavá péče je tedy jistě pozitivní, ale jen v případě, že rodiče se spolu nedohadují a zbytečně situaci neztěžují. Dítě má právo na oba rodiče a na to by se mělo vždy pamatovat.