Trpí vaše miminko škytavkou, kterou se vám ani po několika pokusech nedaří zastavit? Máme pro vás několik tipů, jak s ní rychle zatočíte.
Jak škytavka vzniká?
Škytavka je způsobená kontrakcemi bránice a současným rychlým uzavřením hlasivek, které vytváří typický zvuk škytání. Tato nepříjemnost trápí nejen dospělé, ale i malá miminka. Ta však škytavka negativně neovlivňuje. Ve skutečnosti zvládne dítě nerušeně spát v záchvatu škytavky i několik hodin, aniž by se probudilo.
Autoři studie z roku 2012 přišli s tím, že reflex škytavky může sloužit k odstranění přebytečného vzduchu ze žaludku. Lékařská komunita si však stále není jistá, zda má škytavka nějaký účel.
Studie z roku 2019 však naznačila, že škytavka může být důležitá pro vývoj mozku a dýchání dítěte, a schopnost škytat se rozvíjí už v děloze.
Co je galaktosemie a proč děti s galaktosemií nesmí mateřské mléko?
Ke škytavce dochází především:
- Když se dítě přejídá.
- Pokud dítě jí příliš rychle.
- Jestliže dítě spolyká příliš velké množství vzduchu.
- Ve chvíli, kdy se rychle změní teplota uvnitř žaludku dítěte.
Všechny tyto faktory mohou způsobit zvětšení žaludku dítěte, který svým rozpínáním tlačí na bránici a spouští křeče vedoucí ke škytavce.
Tipy, jak zastavit škytání u miminek
1. Udělejte si přestávku na odříhnutí
Pokud během krmení začne dítě škytat, dopřejte mu krátkou přestávku na odříhnutí, které může škytavku rázem ukončit. Říhnutí totiž zbavuje tělo přebytečného plynu, jenž škytavku způsobuje.
2. Vezměte si na pomoc dudlík
Ne vždy škytavku u miminek vyvolá kojení či krmení z lahvičky. Pokud začne dítě škytat mimo dobu krmení, nabídněte mu dudlík. Jeho sání uvolňuje bránici, a tak může pomoci záchvat škytavky zastavit.
3. Vyzkoušejte kapky proti kolice
Jestliže vám připadá, že škytavka způsobuje vašemu miminku nepohodlí, zvažte kapky proti kolice s obsahem bylin. Složení bylinek se může v závislosti na konkrétním přípravku lišit, ale většinou je v kapkách zahrnutý fenykl, anýz, máta, zázvor nebo heřmánek. Ačkoliv není klinicky prokázané, že tyto kapky na škytavku zaručeně fungují, u mnoha dětí se škytavka do pár minut po požití kapek zastaví.
TIP: Než svému dítěti dáte jakékoliv bylinné přípravky či léky, vždy se o tom nejprve poraďte s pediatrem.
4. Poplácejte dítě jemně po zádech
Tření nebo poplácávání dítěte po zádech za současného pohupování sem a tam může dítěti pomoci se uvolnit. To v některých případech zastaví křeče bránice, které škytavku způsobují.
5. Počkejte, až škytavka sama odezní
Děti do 1 roku věku škytají poměrně často. Proto se mnoho rodičů přiklání ke strategii, kdy nechávají škytavku probíhat, dokud sama nepřestane. Pokud ale do škytavky nijak nezasahujete a záchvat dlouho nepřestává, informujete o tom pediatra. Ve vzácných případech může být škytavka známkou vážnějšího zdravotního problému, a proto je lepší dítě nechat vyšetřit.
Prevence škytavky
Ačkoliv existuje několik osvědčených způsobů, jak škytavce zabránit, kvůli neznalosti konkrétní příčiny ji není možné ovlivnit na 100 %.
- Při krmení se ujistěte, že je vaše dítě klidné. Nezačínejte ho krmit až ve chvíli, kdy je tak hladové, že pláče a rozčiluje se.
- Krmte dítě vždy jen v malých dávkách.
- Zajistěte, aby se během kojení ústa miminka vždy pevně přichytila k celé bradavce.
- Po krmení se vyvarujte náročnějších fyzických aktivit s dítětem, jako je například poskakování s miminkem v náručí nahoru a dolů, případně ze strany na stranu.
- Po každém jídle udržujte dítě ve vzpřímené poloze po dobu 20 až 30 minut.
Kdy je škytavka důvodem k obavám?
Škytavka je u všech kojenců zcela normální, a je prokázané, že se objevuje už v děloze. Pokud však dítě škytá extrémně často a je během záchvatu hodně rozrušené, je dobré promluvit si s jeho lékařem. Důvod k návštěvě pediatra je i v případě, že škytavka dítě budí ze spánku, nutí jej nadměrně vyklenovat záda, způsobuje častý pláč, nebo pokračuje ve stejné frekvenci i po prvních narozeninách dítěte.
Častý výskyt škytavky způsobující úzkost může být důsledkem gastroezofageálního refluxu, ke kterému dochází ve chvíli, kdy se částečně natrávené jídlo a žaludeční kyseliny dostanou zpět do jícnu. Jakmile tyto tekutiny projdou bránicí, mohou ji začít dráždit a vyvolávat křeče.
Co naopak není dobré dělat?
Pokud hledáte rady na internetu, můžete narazit na mnoho babských rad. Lékaři však zásadně doporučují, aby se rodiče vyhnuli stereotypním lékům na škytavku. Nikdy dítě nelekejte ani mu nevytahujte jazyk. Tyto metody u kojenců nefungují, a naopak mohou způsobit více škody než užitku. Pokud se zdá miminko i během škytavky spokojené, není důvod jakkoliv zasahovat.