Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Sex po císařském řezu. Kdy je možné opět začít s milováním?

Sex po porodu je hodně diskutované téma. Malý vytoužený uzlíček je na světě a vy si nepřejete nic jiného, než aby bylo bylo vaše miminko spokojené a zdravé. Na sex žena po porodu totiž obvykle ještě dlouhou dobu nemá ani pomyšlení. Své udělají hormony a ona se tak stává stoprocentní maminkou na plný úvazek. Obvykle je ten, kdo už nemůže vydržet, šťastný tatínek, který si chce opět užívat krásné milování ve dvou. Kdy opět po porodu začít se sexem a jak je to po císařském řezu? Je to o mnoho jiné než v případě porodu přirozenou cestou?

Dodržujete šestinedělí? Není to zbytečná doba!

Spousta maminek po porodu řeší otázku, kdy je nejlepší opět začít se sexem. Přirozená doba, která je již prověřená po spoustu předchozích generací, bývá stanovená na 6 týdnů. Po tuto dobu se zavinuje děloha, z těla ženy odcházejí očistky, které postupně mění barvu, srovnávají se hormonální hladiny, upevňuje se vztah mezi matkou a dítětem a celkově se organismus ženy srovnává s tím, že už nenosí v sobě dítě. Během této doby se také intenzívně rozvíjí proces kojení, které podporují hormony, jež obvykle blokují sexuální choutky a zároveň také působí jako přirozená antikoncepce (i když na to samozřejmě 100 % spoléhat nelze).

Tělo ženy je už od přírody bezprostředně po porodu stvořeno k tomu, aby se věnovalo dítěti a nabídlo mu potravu, a to i emocionální potravu a citové sycení. Pro početí dalšího potomka (k čemuž přirozeně slouží sex) zde momentálně není žádné místo. Proto jsou sexuální pudy velmi utlumeny a žena je obvykle jen tak brzy po porodu ani nepociťuje. Ten, kdo to nemůže vydržet, bývá obvykle manžel. Žena většinou touží po sexu v závislosti na silné emocionální vazbě ke svému muži, na pocitu, že se chce odreagovat, odpočinout si od mateřských starostí (žít aspoň na chvíli zase jako dříve) a opět být přitažlivá pro svého muže, žádoucí, atraktivní a dobře vypadat.

Úskalí sexu po porodu: Když chybí sebevědomí…

Sex po porodu přináší ale také svá úskalí. Zpočátku to nejde tak snadno, jako tomu bylo předtím. Novopečené maminky bývají unavené, vše se točí jen kolem dítěte a obvykle i ta samotná chuť na milování chybí. Mnohé ženy po porodu navíc netrpí pouze suchostí vaginální sliznice, bolestmi a obavami ve spojení s poporodním poraněním, ale také další obavou. Tou je pocit, že nejsou dostatečně atraktivní a že nebudou svého muže přitahovat tak jako dříve. Tento problém vyvstává nejčastěji ve spojení s přetrvávajícími pár kily navíc, které zkrátka nejdou shodit hned.

Žena někdy už je sice po gynekologické stránce v pořádku a už ani nekrvácí, ale na milování vyčkává na dobu, kdy bude opravdu chtít a bude si opravdu připadat žádoucí a atraktivní, poté co shodí přebytečné kilogramy, udělá si čas na sebe, zajde si ke kadeřnici a zvedne si sebevědomí. Každá žena je jiná a má zcela jiné sexuální potřeby a projevy sexuálního chování, proto je zjevné, že každá žena bude všechno po porodu prožívat úplně jinak.

Kdy začít se sexem po císařském řezu a kdy po vaginálním porodu?

Na diskuzních fórech a od kamarádek se ženy většinou dozvídají, že většinové procento žen dobu šestinedělí rozhodně nedodrží, a to ani po přirozeném vaginálním porodu. Často jsou to ženy, které skutečně pociťují velkou chuť na sex a nic neřeší, ale jiné ženy se zase snaží jen vyhovět svým mužům, aby snad dokonce po tak dlouhé abstinenci nezačali hledat rozptýlení jinde. Jaké jsou tedy rozdíly v prožívání šestinedělí po přirozeném porodu a po porodu císařským řezem? Kdy ženy obvykle začínají se sexem po císařském řezu?

Sex po přirozeném porodu bývá bolestivější

Po vaginálním porodu žena krvácí déle a často také má buďto nástřih hráze, který se musí nejprve zahojit, anebo třeba někdy i nějaké to porodní poranění. Po vaginálním porodu to “tam dole” rozhodně nevypadá tak, jako předtím, žena velmi často pociťuje bolest a obává se, že se manželovi nebude líbit, nebo nebude hned tak schopna dokonalého uspokojení a dosažení orgasmu.

Někdy trpí žena také inkontinencí. Vše souvisí se svaly pánevního dna a citlivostí nervů v dané oblasti. Vagina může být zvětšená, je třeba proto umět dobře pracovat se svaly pánevního dna. Po čase se pak všechno upraví. Doba šest týdnů je pro dodržení sexuální abstinence po porodu optimální, a dá se říci, že i minimální, ale jsou mnohé případy žen, které to nedodržují a milují se se svým partnerem daleko dříve.

Sex po císařském řezu bývá snazší

V případě císařského řezu jde o hojení a bolestivost jizvy, která se však nachází na břiše. “Tam dole” naopak zůstalo všechno tak, jak bylo, tedy nijak nepoškozeno, dítě neprošlo porodními cestami. I když po této operaci přetrvává bolestivost břicha a celé pánve, je obtížné kojení i jakýkoliv pohyb a manipulace s dítětem, sex může být naopak snazší, než je tomu v případě přirozeného porodu. Protože se “dole” toho nedává do pořádku tolik a krvácení trvá i kratší dobu, je možné zcela logicky začít s milováním dříve. Některé ženy třeba začínají se sexem po císařském řezu, jakmile přestanou krvácet, například již po dvou až třech týdnech.

Rizika sexu po porodu? Jde hlavně o riziko infekce…

Jaká existují rizika sexu po porodu? Těhotenství to při plném kojením dítěte nebude. Především jde o infekci, nebo další poranění a ztížení hojení dosud nezahojeného poranění. Vždy je lepší milovat se s kondomem a dostatečně opatrně. Pozor však na nevyhovující materiál kondomu (například při alergii na latex) a obsah zbytečně přidaných dráždivých látek a lubrikantů.

Vybírejte si raději lubrikanty na přírodní bázi bez obsahu chemie, i lubrikant může podpořit riziko infekce a vyvolat místní dráždění či sekundární zánět! Čím pro tělo přirozenější látku použijete, tím lépe. Z těchto možností se také nabízí přírodní oleje, například kokosový olej.

Riziko infekce platí pro všechny případy, jak pro sex po fyziologickém porodu, tak pro sex po císařském řezu. Po císařském řezu ale také může docházet k bolestivosti při tlaku na rozřezanou a dosud nezahojenou dělohu.

Někdy je lepší na sex nespěchat, nebo využít jiných nekoitálních způsobů milování. Chce to zkrátka trpělivost a čas.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Sex po císařském řezu. Kdy je možné opět začít s milováním?