Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Seboroická dermatitida u dětí. Odkud se bere a jak vypadá účinná léčba?

Výskyt šupinek na hlavě a dalších částech těla trápí především kojence a batolata. Jak se seborea projevuje a co s ní můžete dělat?

Jak poznat seboroickou dermatitidu

U kojenců je seboreu velmi těžké rozpoznat, protože se snadno zamění za atopický ekzém. Zpočátku onemocnění se u miminek objevují suché šupinky na temeni hlavy. V dalším stádiu už se seborea projevuje začervenalými místy s mastnými nažloutlými odlupujícími se šupinkami na vlasové pokožce, v obličeji i horní části trupu. Z hlavy se často rozšiřuje na oční víčka, obočí, čelo či nos. Někdy se tvoří v kožních záhybech, jako je podpaží, krk nebo oblast plenek.

Zarudlá a šupinatá kůže. Jak poznat seboreu a nesplést si ji s ekzémem

Nejohroženější jsou miminka

Seborea patří mezi ekzematická onemocnění, nesvědí, není nakažlivá a nemá alergickou příčinu. Téměř dvěma třetinám dětí, které se setkají se seboroickou dermatitidou, je méně než 3 měsíce. Tato kožní nemoc se může vyskytnout také u dospívajících nebo dospělých osob kolem 40. roku života, převážně pak u mužů. Pokud šupinky na těle miminka objevíte, obraťte se na dětského lékaře.

Příčiny seboroické dermatitidy

Přesné příčiny dětské seboroické dermatitidy nejsou dosud známé. V žádném případě ale nesouvisí seborea se špatnou hygienou. Toto onemocnění se spojuje se zvýšenou tvorbou kožního mazu, ke které dochází vlivem hormonálních změn. Svou roli hraje také kvasinka z rodu Malassezia, která se běžně vyskytuje na povrchu kůže. Živí se kožním mazem a produkuje olejové kyseliny. Pokud se kvasinka rozmnoží, pokožka začne reagovat zánětem a rychlejší tvorbou buněk ve svrchní vrstvě pokožky. Odumřelé kožní buňky ve formě šupinek, lupů a krust jsou pak viditelné pouhým okem.

Riziko seboroické dermatitidy stoupá v těchto případech:

  • nadbytek mužských hormonů
  • genetická predispozice
  • defekty imunitního systému
  • sklon k mastné pokožce
  • porušení ochranné vrstvy pokožky
  • nedostatek vitaminů skupiny B
  • nezdravý životní styl a stravování
  • emoční stres

Kopřivka u dětí. Příčiny, příznaky a vhodná léčba

Seborea a její léčba

Pokožka malých dětí je velmi citlivá. Proto se nedoporučuje používat stejné postupy jako při léčbě seboroické dermatitidy u dospělých. Šupinky nikdy nestrhávejte násilím, hrozila by totiž další infekce. Pokud se objeví seborea ve vlasech u kojence, pomůže olej nebo mastný seborea krém. Někteří lékaři doporučují také sudocrem na seboreu. V případě silné vrstvy mastných šupin pomůže dětem starším 6 měsíců olejíček s obsahem kyseliny salycilové.

Pokožku s olejem či krémem promasíruje (rukou, houbičkou nebo kartáčkem na vlasy) a poté nechte přípravek účinkovat asi 15 minut. Nakonec se musí vlasy pořádně umýt dětským šamponem, aby se kožní póry olejem či mastí neucpaly. Dětské vlásky by se však neměly umývat příliš často. Seborea by měla zmizet do několika týdnů. Jestliže se tak nestane nebo se problém ještě prohlubuje, je dobré navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Pediatři většinou dětem předepisují speciální šampon proti seboroické dermatitidě.

Seboroická dermatitida strava

Pokud se seborea objeví u dětí, které už konzumují pevnou stravu, je důležité dbát na vyvážený jídelníček. Strava s dostatkem vitaminů, minerálů a vlákniny umožní předcházet návratu akutní formy onemocnění. Důležitý je především zinek, který přispívá k hojení ran a kožních vyrážek. Najdete ho v cibuli, listové zelenině a obilných klíčcích. Dalším potřebným prvkem je selen, který podporuje imunitní systém. Nachází se v celozrnné rýži, sójových bobech, celozrnných obilovinách, oříškách a jablečném octu. Děti by měly omezit příjem živočišných tuků, tučného masa, slazených mléčných výrobků a sladkostí, které jsou živnou půdou pro kvasinky. Naopak jsou vhodné ryby díky omega-3 mastným kyselinám.

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Seboroická dermatitida babské rady

Jablečný ocet

Naše babičky doporučovaly jablečný ocet, který se po umytí vlasů vhodným šamponem vmasíruje do pokožky smíchaný s vodou v poměru 1:1. Poté je třeba ho nechat pár minut působit a následně důkladně opláchnout.

Citrón

V hrnku teplé vody rozmíchejte 2 – 3 lžíce čerstvé šťávy z citrónu a jemně vmasírujte do vlasové pokožky. Nechte působit pár minut a nakonec opláchněte.

Aloe vera

Tato léčivá rostlinka má antibakteriální a hojivé vlastnosti. Gel z listů vymačkejte a aplikujte na pokožku hlavy.

Olivový olej

Pokud si nechcete kupovat olejíček z lékárny, vmasírujte do pokožky kvalitní olivový olej a nechte ho působit půl hodiny. Poté důkladně umyjte.

Kokosový olej

Olej nechte lehce rozehřát a poté vmasírujte na postižená místa. Po 20 minutách smyjte.

Tea tree olej

Máte-li doma tea tree olejíček, rozmíchejte 5 kapek s olivovým nebo kokosovým olejem, případně s gelem z aloe vera. Směs naneste na pokožku a po 30 minutách opláchněte.

Pískavice řecké seno

Zalijte 2 lžíce semen pískavice vodou a nechte bobtnat několik hodin, nejlépe přes noc. Směs poté rozmixujte do hladké pasty a vmasírujte ji do pokožky. Nechte působit půl hodiny a poté z vlasů pořádně umyjte.

Obrňte se trpělivostí

Nejdůležitější je při léčbě seboroické dermatitidy klid a trpělivost. Dětem pomůže zdravý jídelníček, pohyb na čerstvém vzduchu a také dostatek spánku. Nečekejte výsledky ze dne na den, pokožka pro svou obnovu potřebuje více času. Účinnost léčby se dostaví většinou po 3 – 4 týdnech.

Zajímá vás seboroická dermatitida a zkušenosti ostatních maminek? Zapojte se do diskuzních fór a skupinek na sociálních sítích. Do internetového vyhledávače stačí zadat heslo „seborea u miminka diskuze“ a hned se můžete zapojit do sdílení zkušeností.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Seboroická dermatitida u dětí. Odkud se bere a jak vypadá účinná léčba?