Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Kopřivka u dětí. Příčiny, příznaky a vhodná léčba

Zarudlá svědivá vyrážka dokáže pořádně potrápit děti i jejich rodiče. Jak zjistit přesnou příčinu kopřivky a co s ní dělat?

Kopřivka u dětí – jak vypadá?

Kopřivka je typem kožního onemocnění, které se projevuje výsevem svědivé zarudlé vyrážky v podobě vystouplých pupenů červené nebo bílé barvy. Kolem těchto pupenů často vznikají zarudlé či oteklé plochy různých velikostí. Může se jednat o drobné skvrnky i o rozsáhlé mapy, které se objevují na obličeji, krku, rukou, nohou, zádech, břiše nebo na celém těle najednou.

Vyrážka u dětí se objevuje v jakémkoliv věku. Vyskytuje se u kojenců, batolat i školáků. Většinou se však jedná o kopřivku způsobenou infekcí nebo alergickou reakcí na určitou potravinu nebo bodnutí hmyzem. Na kopřivku způsobenou léky, slunečním zářením nebo stresem trpí spíše dospělí lidé.

Nejčastější potravinové alergie u dětí. U kterých potravin bychom měli být obezřetní

Rozlišujte mezi akutní a chronickou kopřivkou

Lékaři rozlišují dva základní typy kopřivky: akutní a chronickou. Akutní kopřivka trvá maximálně několik týdnů a poté zmizí. U chronické se nedaří vyrážku zastavit ani po 6 týdnech. Většinou je vyvolaná alergií a je tedy potřeba najít příčinu alergie. Za život se s kopřivkou setká přibližně třetina celé populace, přičemž častěji se s ní potýkají ženy než muži. Kopřivka bývá někdy doprovázená i dalšími příznaky, jako jsou bolesti kloubů, dušnost, astmatický záchvat nebo atopický ekzém.

Nákazy se nemusíte bát

I přesto, že kopřivka velmi svědí, neměla by se škrábat. Pokud se místo s vyrážkou výrazně tře, začne svědit a pálit ještě více a navíc se v něm vytvořit další zánět. Obáváte se, že je kopřivka přenosná? Žádný strach, kopřivka není nakažlivá. Jedná se o reakci organismu na konkrétní látku nebo podnět, která je individuální.

Další možné příznaky kopřivky

 • únava
 • otoky a bolesti kloubů
 • potíže s polykáním
 • problémy s dýcháním
 • chrapot
 • poškození sliznic
 • bolesti hlavy
 • nízký krevní tlak
 • nevolnost až zvracení
 • průjem
 • bolesti u srdce

Nejčastější příčiny kopřivky u dětí

 • potravinyořechy, vejce, mléko, sója, ryby, mořské plody, vepřové maso, některé sýry a uzeniny, špenát, rajčata, jahody, banány, ananas, kiwi, grepy, avokádo, kakao, čokoláda
 • léky – antibiotika, ale i jiné druhy léků
 • změna teploty – nejčastěji náhlé změny teploty při přechodu z horka do zimy a naopak
 • kousnutí hmyzem – kopřivka nastává většinou okamžitě po bodnutí nebo nejpozději pár hodin po něm
 • infekce – kopřivka může být doprovodným signálem virové infekce nebo bakteriálního onemocnní
 • další alergeny – pyl, zvířecí srst, roztoči, prací prášek, aviváž, kosmetika
 • onemocnění imunitního systému

Alergie na pyl u kojence. Proč vzniká a jak se s ní dá bojovat?

Léčba kopřivky

Většinou má akutní kopřivka průběh lehký a sama od sebe časem ustoupí. Pokud víte, jaký faktor kopřivku vyvolal, je důležité se mu v budoucnu vyhýbat. Pokud si nejste jistí nebo dokonce nemáte ani tušení, co by mohlo kopřivku způsobit, omezte kontakt dítěte s možným rizikovými faktory, jako je sluneční záření, těsné oblečení, některé potraviny apod.

Pokud kopřivka neustupuje, léči se antihistaminiky či kortikosteroidy, které potlačují alergickou reakci a nepříjemné svědění. Nevíte, čím mazat kopřivku? Lékaři často dětem předepisují mast na kopřivku s obsahem 1 % mentolu nebo roztoky potlačující příznaky kopřivky.

Jestliže se kopřivka často vrací a nedaří se vypátrat spouštěče, je třeba zakročit k dlouhodobé pravidelné léčbě. Lékaři v těchto případech přistupují k nesedativním antihistaminikům nebo imunosupresivům.

Kopřivka – babské rady

Chlazení

K uklidnění kopřivky může pomoci vlažná sprcha nebo obklad. Uleví nejen od zarudnutí, ale hlavně od nepříjemného svědění.

Správné oblečení

Kůže je při kopřivce extrémně citlivá. Proto je vhodné dítěti obléct vzdušné oblečení z bavlny.

Alergie na kočky a psy u kojenců. Jak ji řešit?

Koupele

Pro úlevu od kopřivky se doporučují levandulové či jitrocelové koupele. Velkým pomocníkem může být také termální voda.

Kopřivka dieta

Pokud řešíte akutní výsev kopřivky a nevíte, co by mohlo být příčinou, vyzkoušejte tzv. čajovou dietu. Jejím základem je vyhýbání se konzervovaným, dobarvovaným, kořeněným a slazeným pokrmům. Dále nejsou vhodné ryby, mořské plody, plísňové sýry, rajčata, papriky, ořechy, jahody, kiwi a další druhy ovoce.

Léčba bylinkami není v případě kopřivky příliš vhodná. Byliny totiž mohou být alergeny a zhoršit dítěti průběh vyrážky.

Kdy volat lékaře?

Kopřivka na kůži je sice nepříjemná, ale většinou neškodná. Problém nastává ve chvíli, kdy se objeví i na vnitřních částech těla, např. dýchacích cestách. Jakmile se dítě špatně dýchá, natéká mu jazyk nebo obličej, okamžitě volejte rychlou lékařskou pomoc. Za lékařem zajděte v případě, že se kopřivka vyskytuje déle než pár dnů nebo se často vrací a vy nemůžete přijít na spouštěcí faktor.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Kopřivka u dětí. Příčiny, příznaky a vhodná léčba