×
MotherClub.cz

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

atopický ekzém u dětí

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se často projevuje už u nejmenších dětí. Svědí a způsobeno může být alergii, ale i geneticky nebo vnějšími vlivy.

Co je atopický ekzém u dětí?

V první řadě je potřeba rozlišit pojmy jako je alergie a atopie. Alergie je nepřiměřená obranná reakce organizmu na nějaký podmět. Atopie je druh alergie, která má dědičný základ. Jedinec má tedy vrozený sklon reagovat přehnaně na nějakou látku a tato dispozice je po celý život. Atopie je tedy projev alergie. A atopický ekzém je jedním z projevů změněné reakce organismu. Jedná se o chronické a velmi svědivé onemocnění kůže. Často je spojené s rodinným výskytem i jiných alergických projevů (pylová rýma, astma). Více než 50 % má podle odborníků první projevy ekzému už mezi druhým a čtvrtým měsícem věku. Většina dětí se ekzému zbaví do puberty nebo má jen mírné projevy. U ostatních dětí se rozsah také postupně snižuje a asi do 20 let většinou zmizí. V dospělosti se objevuje jen výjimečně. Existuje i určité procento lidí, u kterých se objeví až v dospělosti.

Příčiny atopického ekzému u dětí

Ekzém, mimo vrozeného sklonu organismu reagovat na některé věci přemrštěně, ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, např. některé potraviny (mléko, vejce, citrusy, ořechy, ryby, apod.),  stres (zkoušky ve škole, pobyt v cizím prostředí, návštěva lékaře, apod.).

Příznaky atopického ekzému

Ekzém u kojenců se obvykle začne objevovat na tváři, přechází na bradičku, šíří se postupně na krk, celou hlavu, trup a končetiny. Kůže je rudá, suchá, hrubá, hodně svědí a dítě je neklidné a podrážděné, často se škrábe a může se do kůže zanést infekce. Stav se často zhoršuje kolem devátého a desátého měsíce věku. U starších dětí se ložiska přesouvají a objevují se v loketních a podkoleních jamkách, na hřbetech rukou a nohou, na krku, zápěstí. Ekzém provází období klidu, kdy ložiska vyblednou, kůže je suchá a období, kdy se stav hodně zhorší a kůže velmi svědí.

Jak se atopický ekzém u dětí léčí

Léčba tohoto onemocnění musí být komplexní, aby se mohlo dostat pod kontrolu. Je důležité zmírnit zánět kůže a odstranit mokvání. Ale žádným lékem není možné odstranit vrozený sklon k nemoci. Léčení by mělo být v rukou dětského kožního lékaře a někdy je zapotřebí i spolupráce s dalšími specialisty.

Zásady léčby:

 • Úprava životosprávy u atopického ekzému – dostatek pohybu a spánku, otužování, bavlněné oblečení, neprat v agresivních pracích prášcích, koupat minimálně, raději krátce osprchovat. Po každé koupeli se musí kůže pečlivě promazat.
 • Dalším krokem by měla být úprava prostředí u atopického ekzému – rozhodně není vhodný pobyt v zakouřeném prostředí, stejně tak mohou být problémem i zvířata, omezit prašnost v bytě a nahradit péřové přikrývky a polštáře, v bytě udržovat dostatečnou vlhkost.
 • Upravit stravovací režim – u dítěte s rodinnou zátěží je dobré upravovat stravovací režim hned po porodu, v případě kojení u matky, dlouhodobé kojení nebo speciální umělá výživa. S příkrmy začínejte až od šesti měsíců a v roce dítěte stále vynechávejte potraviny, které vyvolávají alergické reakce (kakao, čokoláda, ořechy, mandle, kiwi, mák, citrusy, rajčata, paprika, konzervované potraviny, ryby, vejce a koření.
 • Pravidelné ošetřování kůže – na mokvající ekzém může pomáhat borová voda, heřmánkový nebo řepíkový odvar, světlý roztok hypermanganu, silný tmavý čaj. Roztok má být vlažný a na obklady používejte bavlněný kapesník. Na akutní zhoršení jsou asi nejlepší přípravky s vysokým protizánětlivým účinkem (kortikosteroidy či imunomodulační léky. Následně probíhá udržovací léčba, kdy je potřeba každý den promazávat, klidně i několikrát denně. Každému dítěti vyhovuje něco jiného, budete tedy muset vyzkoušet více výrobků, než najdete něco, co vám bude vyhovovat.

Oblíbené přípravky na ekzém

Mezi oblíbené a často používané masti patří např. Excipial U Lipolotio, Lipobase, Linola Fett a další. Do koupele můžete přidat přípravky na bázi oleje, např. Balneum Hermal, Balmadol, Linola Fett Ölbad, Oilatum. Po koupeli s těmito přípravky neutírejte kůži, ale počkejte, až se olej vsákne a na kůži se vytvoří film. Podávají se také antihistaminika, což jsou léky, které snižují svědění a mírní alergickou reakci, např. Fenistil, Zyrtec, Zodac, Claritin a jiné.

U malých miminek a batolat je právě svědění velkým problémem. V této fázi je tedy lepší ručičky dítěte fixovat. Dávejte dětem na paže rukavičky nebo obvazy. Děti jsou ale vynalézavé a často si dokáží tyto věci sundat. Použít můžete i tzv. rukáv z tenkého kartonu, který se navlékne na paži tak, aby byl až přes lokty a dítě si nedosáhlo na tvář.

Rizikové potraviny

Existuje poměrně hodně rizikových potravin, které zvyšují možnost alergické reakce. Neplatí to samozřejmě všeobecně a každé dítě může reagovat jinak a na jiné druhy. Proto nemá smysl uvedené potraviny hned škrtat bez toho, abyste je vyzkoušeli.

Vysoké riziko alergie:

 • Papriky, ředkev, ředkvičky, křen, celer, rajčata, kyselé zelí, řeřicha, bazalka.
 • Cukr, sladkosti, med, čokoláda, kakao.
 • Vejce, mléčné výroky, ryby, uzeniny, maso velkých zvířat.
 • Citrusy, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, rybíz, angrešt, jahody, maliny, ostružiny, ořechy, mandle, čočka, fazole, sója, pistácie.

Nižší riziko alergie:

 • Hrušky, jablka, meloun, avokádo, třešně, hrozny, švestky, borůvky, meruňky.
 • Rýže, proso, oves, kukuřice.
 • Drůbež, jehněčí, králík.
 • Cukety, dýně, fenykl, petržel, zelená okurka, mrkev, kedluben, čekanka, zelené saláty, špenát, červená řepa, pórek, květák, brukev, bílé zelí, červené zelí, kapusta, hrášek, brambory.
 • Rýžový, kukuřičný a bramborový škrob.
 • Jablečná, hroznová či hrušková šťáva.

Atopický ekzém umí potrápit a jeho léčba je běh na dlouhou trať. Určitě to ale nevzdávejte. Poctivou péčí je možné jeho projevy zmírnit a udržet v klidu. A navíc je velká pravděpodobnost, že za nějaký čas vaše dítě přestane trápit úplně.

3.3/5 - (10 votes)
3.3/5 - (10 votes)

Nejvíce vás zajímá:

Početí miminka:

Děti:

Zdraví:

Vaření pro děti:2 Komentáře Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

 1. Nám tedy nejvíce pomohla MUDr. Čapková v Motole, vede tam dětskou dermatologii. Jediná kosmetika, za kterou má smysl utrácet, je ADERMA! Do koupele pak rozpustne ovesne otruby (ovesnou koupel prodavaji napr. v DM). A pokud je ekzem velmi špatny, pak Locoid u miminek nebo Advantan. Je důležité ekzém zastavit v akutní fázi, jinak müže dítě skončit i na jipce!

  Strach z kortikoidů je zbytečný – tělo si je normálně vytváří samo, ale u dětí s ekzémem nefunguje kožní bariéra jak má. Atopikovo tělo si vytváří méně kortikoidů než u lidí bez ekzému! I kdybyste vypatlali tubičku Advantanu za měsíc, bude mít v krvi dítě méně kortikoidů, než jiné děti.

  Synovi už je 6, ekzém mu skutečně zmizel okolo 3 let, jak paní doktorka slibovala (ani jeden rodič nejsme alegici – jen strýc, tzn. geneticky nepřímo). Akorát se mu alergie přeměnila na polynosu na pyly břízy. Docela dost, ale jsou to jen 2 měsíce v roce a proti ekzému nic vážného.

  Pozor také na švy na oblečení, jen měkoučkou bavlnu bez příměsi. Nedáme dopustit na sušičku – krásně měkoučké prádlo ekzém nedráždí. Aderma je také absolutně top krém.

  Vnitřně jsme užívali Aerius.

 2. Zdravím všechny maminky, které mají doma malého atopika. Můj chlapečk (nyní 4 roky) jej bohužel zdědil po mně. Jelikož s tím mám již své zkušenosti nevidím v tom žádnou tragedii, jsou horší věci.

  Už když jsem vyhledávala dětského lékaře v těhotenství, varoval mi, že děťátko jej nespíš bude mít po mě také, a stalo se. Již ve druhém měsíci se projevil především na tělíčku a nožičkách. Velmi dobré je na koupání používat převařenou vodu (vyprchá chlor, který ještě více vysušuje pokožku) a přidávali jsme ovesné otruby. Oleje se vůbec neosvědčili, po vyzkoušení všemožných drahých krémíků vyhovuje nejvíc obyčejná Nivea, perfektně promastí pokožku. Ke zhoršení vždy došlo během růstu zoubků.

  Také si dáváme pozor, aby se malý nezpotil, pak se hned v zapařených místech objevuje ekzém. Problém je také na pískovišti. Písek naruší pokožku. Jíst se snažíme zdravě, např. co nejvíce vynecháváme smažená jídla, alespoň to motivuje mě i tatínka ke zdravějším stravovacím návykům 🙂 Na návštěvách nic nezakazuji, nechci aby se cítil odlišný. Myslím, že úspěšně. Když se v létě Davídka někdo náhodou zeptá, co to má na nožičce za flíčky, odpoví: To nic není, jen ekzém 🙂

  S doporučením v článku, aby se dětem omezoval pohyb ručkama moc nesouhlasím, lépe je odvést pozornost hračkou. Postupně je možné pocit svědění úplně odbourat, cca. od 1,5 roka vůbec nemusíme řešit.

  Můj závěr je, že máme doma zdravé a veselé dítě, které nás motivuje ke zdravému životu s ¨naklidzenou¨ domácností 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*