Menu
MotherClub.cz

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Martina Mádlová

Martina Mádlová

12. 5. 2018

Atopický ekzém je kožní onemocnění, které se často projevuje už u nejmenších dětí. Svědí a způsobeno může být alergii, ale i geneticky nebo vnějšími vlivy.

Co je atopický ekzém u dětí?

V první řadě je potřeba rozlišit pojmy jako je alergie a atopie. Alergie je nepřiměřená obranná reakce organizmu na nějaký podmět. Atopie je druh alergie, která má dědičný základ. Jedinec má tedy vrozený sklon reagovat přehnaně na nějakou látku a tato dispozice je po celý život. Atopie je tedy projev alergie. A atopický ekzém je jedním z projevů změněné reakce organismu. Jedná se o chronické a velmi svědivé onemocnění kůže. Často je spojené s rodinným výskytem i jiných alergických projevů (pylová rýma, astma). Více než 50 % má podle odborníků první projevy ekzému už mezi druhým a čtvrtým měsícem věku. Většina dětí se ekzému zbaví do puberty nebo má jen mírné projevy. U ostatních dětí se rozsah také postupně snižuje a asi do 20 let většinou zmizí. V dospělosti se objevuje jen výjimečně. Existuje i určité procento lidí, u kterých se objeví až v dospělosti.

Příčiny atopického ekzému u dětí

Ekzém, mimo vrozeného sklonu organismu reagovat na některé věci přemrštěně, ovlivňuje i celá řada dalších faktorů, např. některé potraviny (mléko, vejce, citrusy, ořechy, ryby, apod.),  stres (zkoušky ve škole, pobyt v cizím prostředí, návštěva lékaře, apod.).

Příznaky atopického ekzému

Ekzém u kojenců se obvykle začne objevovat na tváři, přechází na bradičku, šíří se postupně na krk, celou hlavu, trup a končetiny. Kůže je rudá, suchá, hrubá, hodně svědí a dítě je neklidné a podrážděné, často se škrábe a může se do kůže zanést infekce. Stav se často zhoršuje kolem devátého a desátého měsíce věku. U starších dětí se ložiska přesouvají a objevují se v loketních a podkoleních jamkách, na hřbetech rukou a nohou, na krku, zápěstí. Ekzém provází období klidu, kdy ložiska vyblednou, kůže je suchá a období, kdy se stav hodně zhorší a kůže velmi svědí.

Jak se atopický ekzém u dětí léčí

Léčba tohoto onemocnění musí být komplexní, aby se mohlo dostat pod kontrolu. Je důležité zmírnit zánět kůže a odstranit mokvání. Ale žádným lékem není možné odstranit vrozený sklon k nemoci. Léčení by mělo být v rukou dětského kožního lékaře a někdy je zapotřebí i spolupráce s dalšími specialisty.

Zásady léčby:

  • Úprava životosprávy u atopického ekzému – dostatek pohybu a spánku, otužování, bavlněné oblečení, neprat v agresivních pracích prášcích, koupat minimálně, raději krátce osprchovat. Po každé koupeli se musí kůže pečlivě promazat.
  • Dalším krokem by měla být úprava prostředí u atopického ekzému – rozhodně není vhodný pobyt v zakouřeném prostředí, stejně tak mohou být problémem i zvířata, omezit prašnost v bytě a nahradit péřové přikrývky a polštáře, v bytě udržovat dostatečnou vlhkost.
  • Upravit stravovací režim – u dítěte s rodinnou zátěží je dobré upravovat stravovací režim hned po porodu, v případě kojení u matky, dlouhodobé kojení nebo speciální umělá výživa. S příkrmy začínejte až od šesti měsíců a v roce dítěte stále vynechávejte potraviny, které vyvolávají alergické reakce (kakao, čokoláda, ořechy, mandle, kiwi, mák, citrusy, rajčata, paprika, konzervované potraviny, ryby, vejce a koření.
  • Pravidelné ošetřování kůže – na mokvající ekzém může pomáhat borová voda, heřmánkový nebo řepíkový odvar, světlý roztok hypermanganu, silný tmavý čaj. Roztok má být vlažný a na obklady používejte bavlněný kapesník. Na akutní zhoršení jsou asi nejlepší přípravky s vysokým protizánětlivým účinkem (kortikosteroidy či imunomodulační léky. Následně probíhá udržovací léčba, kdy je potřeba každý den promazávat, klidně i několikrát denně. Každému dítěti vyhovuje něco jiného, budete tedy muset vyzkoušet více výrobků, než najdete něco, co vám bude vyhovovat.

Oblíbené přípravky na ekzém

Mezi oblíbené a často používané masti patří např. Excipial U Lipolotio, Lipobase, Linola Fett a další. Do koupele můžete přidat přípravky na bázi oleje, např. Balneum Hermal, Balmadol, Linola Fett Ölbad, Oilatum. Po koupeli s těmito přípravky neutírejte kůži, ale počkejte, až se olej vsákne a na kůži se vytvoří film. Podávají se také antihistaminika, což jsou léky, které snižují svědění a mírní alergickou reakci, např. Fenistil, Zyrtec, Zodac, Claritin a jiné.

U malých miminek a batolat je právě svědění velkým problémem. V této fázi je tedy lepší ručičky dítěte fixovat. Dávejte dětem na paže rukavičky nebo obvazy. Děti jsou ale vynalézavé a často si dokáží tyto věci sundat. Použít můžete i tzv. rukáv z tenkého kartonu, který se navlékne na paži tak, aby byl až přes lokty a dítě si nedosáhlo na tvář.

Rizikové potraviny

Existuje poměrně hodně rizikových potravin, které zvyšují možnost alergické reakce. Neplatí to samozřejmě všeobecně a každé dítě může reagovat jinak a na jiné druhy. Proto nemá smysl uvedené potraviny hned škrtat bez toho, abyste je vyzkoušeli.

Vysoké riziko alergie:

  • Papriky, ředkev, ředkvičky, křen, celer, rajčata, kyselé zelí, řeřicha, bazalka.
  • Cukr, sladkosti, med, čokoláda, kakao.
  • Vejce, mléčné výroky, ryby, uzeniny, maso velkých zvířat.
  • Citrusy, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, rybíz, angrešt, jahody, maliny, ostružiny, ořechy, mandle, čočka, fazole, sója, pistácie.

Nižší riziko alergie:

  • Hrušky, jablka, meloun, avokádo, třešně, hrozny, švestky, borůvky, meruňky.
  • Rýže, proso, oves, kukuřice.
  • Drůbež, jehněčí, králík.
  • Cukety, dýně, fenykl, petržel, zelená okurka, mrkev, kedluben, čekanka, zelené saláty, špenát, červená řepa, pórek, květák, brukev, bílé zelí, červené zelí, kapusta, hrášek, brambory.
  • Rýžový, kukuřičný a bramborový škrob.
  • Jablečná, hroznová či hrušková šťáva.

Atopický ekzém umí potrápit a jeho léčba je běh na dlouhou trať. Určitě to ale nevzdávejte. Poctivou péčí je možné jeho projevy zmírnit a udržet v klidu. A navíc je velká pravděpodobnost, že za nějaký čas vaše dítě přestane trápit úplně.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba