Některé děti mohou trpět ukrutnými bolestmi nohou, které je budí ze spánku. Jaké jsou příčiny těchto bolestí? Jak můžeme dětem pomoci? Existuje nějaká účinná prevence růstových bolestí u dětí?
Růstové bolesti u dětí
Růstové bolesti patří k častým obtížím dětského věku. Přestože se většinou nejedná o nic vážného, mohou růstové bolesti výrazně narušovat spánek, a tím i kvalitu života dítěte a rodiny. Negativním jevem spojeným s růstovými bolestmi je také chronické užívání analgetik. A co vlastně růstové bolesti způsobuje? S největší pravděpodobností je na vině nepoměr mezi růstem dlouhých kostí, svalů a šlach. Kosti totiž rostou většinou ve spánku a skokově.
Růstový spurt u dětí. V jakém věku se nejčastěji objevuje a jaké má projevy?
Bolesti kostí – v jakém věku se projevují?
Nejčastěji postihují růstové bolesti děti mezi 3 až 12 lety, ale věk není přesně dán. Prakticky vzato mohou postihovat každé dítě, které je ve vývinu. Nejintenzivněji se bolesti projevují ve věku 3 až 5 let a dále mezi 8 a 12 lety. V těchto obdobích totiž zažívá dětský organismus nejsilnější růstový spurt. Během dospívání a dospělosti tyto bolesti ustávají, není však jasné, jestli nejsou v dospělosti následovány zvýšenou incidencí jiných nezánětlivých bolestivých syndromů (fibromyalgie).
Bolest je subjektivní
Růstové bolesti postihují stejně chlapce jako dívky. Citlivější děti mohou subjektivně hůře snášet bolest. Růstové bolesti se navíc projevují intenzivněji u dětí, které hodně sportují. Kost sama o sobě nebolí. Bolest vzniká v důsledku napětí okolních měkkých tkání, v nichž se nacházejí nervová zakončení.
Kde se růstové bolesti projevují?
Bolest postihuje především dolní končetiny, zejména v oblasti přední strany bérce, lýtka nebo zákolenní jamky. Bolest je obvykle oboustranná. Ve výjimečných případech si děti stěžují na bolest v oblasti krku nebo horních končetin. Bolest se nejčastěji projevuje během spánku, tedy v noci, kdy jsou nohy v klidu. Charakteristický je výskyt bolestí v pozdním odpoledni nebo v nočních hodinách. Dítě se většinou po určitém časovém období spánku vzbudí bolestí. Trvání bolestivé ataky může trvat několik minut nebo hodin, nejčastěji mezi 15 – 30 minutami. Výskyt je často vázán na dny se zvýšenou tělesnou námahou.
Bolest přichází v cyklech
Růstové bolesti se mohou vracet vždy po několika týdnech či měsících.
Kdy k lékaři?
Růstové bolesti nebývají spojeny s jinými příznaky. Pokud by se přidala k bolestem také horečka či třes, objevilo se zarudnutí nebo otok, příp. deformita kosti, navštivte urychleně lékaře. Vždy je potřeba vyloučit jiná onemocnění, úrazy, infekce, tzv. aseptické (neinfekční) kostní záněty, ortopedické vady, metabolická onemocnění či nemoci svalů a kloubů, hematologická onemocnění a také nádory. Diagnostika probíhá většinou s pomocí RTG a odběru krve.
Co na růstové bolesti pomáhá?
Bolesti, které se objevují obvykle v noci a po létě, trápí přibližně polovinu dětí. Od bolesti může pomoci nahřátý polštářek nebo termofor. Vyzkoušejte také studený obklad, chladivý gel, jemnou masáž nebo stáhnutí obinadlem. Masáž zároveň uklidní dítě, které probudila bolest, a umožní mu zase usnout. V případě větších bolestí můžete sáhněte po analgetickém gelu nebo masti (např. Ibalgin). Vyzkoušet můžete také Alpu, ale nemělo by to být příliš často. Pokud je bolest nesnesitelná, je samozřejmě možné dítěti podat analgetika ústně. Jako prevence je také účinná kostivalová mast. Lékaři doporučují užívat Vigantol, zejména v zimním období. Kromě vitamínu D je také vhodné zvýšit přísun vápníku, hořčíku, vitamínu C.
Správná obuv
Dítě může nožičky přetěžovat i delší chůzí. V žádném případě nesvádějte na lenost, že dítě nezvládne delší výpravu. Dlouhodobé bolesti nohou se mohou projevit vadným držením těla. Během preventivních prohlídek může být tento stav včas podchycen. Často jsou bolesti nohou zhoršovány také nevhodnou obuví či plochýma nohama.