Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Průjem u kojenců – kdy se vydat k lékaři?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

5. 6. 2018

Nejčastěji vyvolává průjem u kojenců infekční onemocnění. Existují i taková, která infekčního původu nejsou. V takovém případě už bývá průjem chronický nebo také dlouhodobý. A kdy se vydat k lékaři? Hned, jakmile přebalujete své miminko každou chvíli a v plence se objeví řídká stolička s příměsí krve a hlenu.

Kdy jde o průjem u kojenců?

O průjmu u kojenců se dá hovořit, pokud má minimálně třikrát denně vodnatou stolici. Je však třeba si uvědomit, že kojené dětí mívají stolici častější i řidší, takže někdy může být problém rozeznat, zda se už o průjem jedná nebo ne. Průjem může být pro malé miminko nebezpečný proto, že mu hrozí velmi rychlé odvodnění. Čím je dítě menší, tím je pro něj každá ztráta závažnější. Největší nebezpečí je u novorozených dětí a malých kojenců. Dehydrataci zjistíte i snadno vy sami. Ubývá dítě na váze a nemá vůbec promočenou plínku? Pak nejspíše skutečně dehydratované je a měla byste s ním ihned zamířit k lékaři. Jestliže se však zahájí léčba (zavodnění a remineralizace solnými roztoky s glukózou), nemívají průjmy příliš těžký průběh.

Nezapomeňte na tekutiny

Je nezbytné dodržovat pitný režim. Jestliže kojíte, kojte i nadále a klidně i častěji. K tomu se podává rehydratační roztok. Ten se podává i u nekojených dětí, ale ve větším objemu. Vše vám vysvětlí pediatr. Dnes se už nedoporučují žádné drastické diety a ani léky, maximálně živočišné uhlí, ale u větších dětí. Někteří lékaři vám doporučí volně dostupné přípravky jako je Smecta, Hylac či Endiaron, ale jestliže nemáte možnost se svým lékařem hovořit, držte se toho, že musíte nahradit dítěti rychle vodu, sůl a potravu (kojení, kojenecké mléko, rýžový odvar, suchary, starší pečivo).

Nastolte dietu

Při léčbě je základem dieta. To znamená úprava stravy podle věku dítěte. V případě kojení je to jasné, dál kojte. Při umělé výživě přidejte další dietní opatření, např. doplňte výživu rýžovým odvarem nebo zvolte nižší koncentraci původního mléka. U závažných průjmů je někdy lepší mléko vysadit a dát čaj či iontový roztok. Domluvte se s lékařem na nejvhodnějším postupu. U starších kojenců můžete přidat do stravy třeba banány, jablka, apod.

Co dělat s opruzeninou, aby zadeček už nebolel?

Střevní chřipka u dětí. Léky a dieta, která může pomoci

Rýžový odvar

Rýžový odvar napomáhá zastavit průjem. Připravíte ho tak, že polévkovou lžíci bílé rýže vaříte hodinu v půl litru vody. Odpařenou vodu nedolévejte a uvařenou směs rozmixujte. Pokud je to nutné, doplňte převařenou vodou do 250 ml. Odvar můžete nahradit i instantní nemléčnou rýžovou kaší. Rýžový odvar je vhodný od narození, kaše od věku uvedeném na obale výrobku.

Jsou vhodná probiotika k léčbě průjmu u kojence?

Velmi často se k léčbě používají probiotika. To jsou živé kultury bakterií, které mají pozitivní účinek na střeva a chrání je tak před infekcí. Koupit si je můžete bez obav v lékárně a podávat podle návodu. Užívají se i jako prevence.

Kdy se vydat při průjmu do nemocnice?

Jestliže jakékoliv vaše kroky nevedou k nápravě, raději sedněte do auta a vyjeďte do nemocnice. Pokud nastane průjem a zároveň i dítě zvrací a odmítá veškeré tekutiny, jedná se o novorozence, miminko do šesti měsíců s horečkou a krví ve stolici nebo s výším a lehkým stupněm dehydratace, vydejte se do nemocnice okamžitě a na nic nečekejte.

Pitný režim u dětí. Kolik toho má denně vypít batole a kolik předškolák?

Původci průjmu u kojenců

Nejčastějším původcem akutního infekčního onemocnění s projevy průjmy a někdy i zvracením jsou viry. Ti bývají příčinou až v 70 %. Zejména v zimních měsících se objevují průjmy vyvolané rotaviry. Přenáší se hojně hlavně v kolektivu. Dalšími možnými původci jsou bakterie, které vyvolávají průjem. Nejčastěji se jedná o Salmonelu nebo Campylobacter jejuni. Ty se častěji objevují v létě. Méně častým důvodem v našich podmínkách jsou paraziti a další mikroorganismy.

Jak průjmu předcházet?

U kojeného dítěte je nejlepší prevencí kojení. U nekojeného můžete zkusit na nějakou dobu užívat bezlaktózové mléko, přidat probiotické výrobky a udržovat pečlivou hygienu a skladovat rozumně potraviny.

Salmonelóza u dětí. Používáte oddělená kuchyňská prkénka na zeleninu a na maso?

Průjem nemusí nutně hned znamenat vážné komplikace, ale rozhodně ho nepodceňujte. U malých kojenců nebo batolat může být příznakem náhlé příhody břišní. Někdy provází i zánět středního ucha či růst zoubků. Jestliže máte obavy a nejste si jistá, co vašemu dítěti je, jděte raději vždy k lékaři. Je lepší stokrát přijít zbytečně než jednou pozdě.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Průjem u kojenců – kdy se vydat k lékaři?