Menu
MotherClub.cz
Kojení

Pitný režim u dětí. Kolik toho má denně vypít batole a kolik předškolák?

Redakce

Redakce

30. 7. 2018

Každý samozřejmě ví, jak důležitý je pravidelný pitný režim, zejména při vyšších teplotách venku. Ale mnoho maminek tápe, kolik toho vlastně mají děti přes den vypít. Jaký je správný pitný režim u dětí? Kolik litrů mají denně vypít malé děti a kolik ty větší? A proč si dát pozor na důležité minerály v těle?

Pitný režim u dětí

Zatímco je dospělý člověk utvářen přibližně z 50 % vodou, u dětí je poměr vody v těle mnohem vyšší. Voda tvoří téměř 80 % hmotnosti novorozence a 60 – 70 % u starších dětí. Dostatečný příjem tekutin zajišťuje správnou látkovou výměnu. Správný pitný režim je důležitý, protože zajišťuje dobrou funkci ledvin a odplavování toxinů z těla. Nedostatečný příjem tekutin má za následek nejen snížení celkové výkonnosti organismu, ale také pokles duševní výkonnosti. S nízkým obsahem tekutin v těle se navíc snižuje krevní tlak. Špatný pitný režim tak mj. stojí za zhoršenou koncentrací ve škole, celkovou únavou dětí (někdy mylně považovanou za lenost), ale také za bolestmi hlavy u dětí či za poruchami trávení v podobě zácpy. Jak zajistit pitný režim u dětí?

Co na zácpu u kojence. Jak účinně pomoci?

Pitný režim u kojenců

U kojenců bývá většinou pitný režim v pořádku, neboť dítě se napije zároveň s tím, jak ukájí svůj hlad, tedy prostřednictvím mateřského mléka, příp. náhradním mlékem. Pokud není venku vysloveně horko nebo pokud nemá kojenec horečku či průjem, nepotřebuje zdravé miminko žádný dodatečný přídavek tekutin. S tím jak se zavádějí příkrmy do jídla, kde je již obsah vody menší, se doporučuje od 10. měsíce doplňovat tekutiny v množství cca 200 ml denně. Nejvhodnější je kojenecká voda, ovocné šťávy bez přídavku cukru ředěné vodou, anebo dětský čaj bez cukru.

Pitný režim u batolat

Dítě, které se již pohybuje, spotřebuje mnohem více energie a také vody. Batole by proto mělo přijmout 1,5 litru tekutin denně. V horkém počasí pak i 2 litry tekutin denně. Do zmíněného množství se započítává i tekutina obsažená ve stravě (polévky, kaše, ovoce). Dítě by mělo vypít 0,5 litru mléka denně. Jako nejvhodnější nápoje, kterými doplníme mléko, jsou opět balené nesycené vody (příp. voda z kohoutku filtrovaná přes reverzní osmózu či uhlíkové filtry). Malým dětem do bříška rozhodně nepatří kola či fanta, tonic (obsahuje chinin), ale také všechny příliš sladké nápoje jako slazené limonády. Sladké nápoje výrazně ohrožují chrup dítěte a představují zbytečný přísun kalorií.

Reflux u dětí. Jak ho poznat a jak mu předcházet?

Kolik litrů denně má dítě vypít?

Pitný režim u dětí se řídí váhou dítěte.

Roční dítě by mělo přijmout 120-135 ml tekutiny na 1 kg váhy.

Dvouleté dítě 115-125 ml na 1 kg váhy.

Čtyřleté dítě 100-110 ml tekutin na 1 kg váhy denně.

Šestileté 90-100 ml na 1 kg váhy denně.

Pitný režim u předškoláků

Denní potřeba tekutin u předškoláků je mezi 1,5 – 2 litry. Do tohoto množství se opět počítá i tekutina obsažená ve stravě. Předškoláci by měli vypít také půl litru mléka denně. U starších dětí již není tak jednoduché vysvětlit jim, že mají pít obyčejnou vodu, zejména pokud již znají sladší šťávy či různé jupíky atd. Většinou však přistoupí na to, že místo slazených nápojů pijí studený ovocný čaj. Ráno udělejte do konvice ovocný čaj, aby si jej děti mohly kdykoli samy nalít.

A co ovocné šťávy?

Zejména pokud je venku horko nebo pokud děti hodně sportují, je maximálně důležité průběžně doplňovat tekutiny. Pokud děti nemají chuť pít a musíte je k tomu neustále nutit, je možné jim pití trošku zpříjemnit minimálním množstvím ovocné šťávy. Přeci jen je důležitější, aby dostatečně pili, než aby nepřijímaly vůbec žádný cukr. Vybírejte opravdu kvalitní přírodní šťávy.

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Pitný režim u školáků

Bohužel s nástupem do školy přibývá ranní spěch a až 40 % dětí ráno nesnídá. V noci se organismus vysuší a pokud se děti při ranním spěchu nestačí nasnídat a pořádně napít, podávají ve škole mnohem nižší výkon a jsou celkově unavenější. Absencí snídaně u dětí se navíc snižuje úspěšnost naučení pravidelného rituálu v dospělosti, kdy ranní snídaně pravidelně navodí i ranní stolici. Děti, které ráno nesnídají, pak ve škole konzumují různé pamlsky a pijí nevhodné nápoje nabízené nápojovými automaty ve školách. Proto je potřeba dětem do školy spolu se svačinou přidat i vhodnou tekutinu, aby o každé přestávce měly možnost se napít.

Co jim dávat s sebou do školy? Pitný režim u dětí ve škole

Slazené nápoje nejsou do dětských lahviček vůbec vhodné, protože začínají již po hodině kvasit a kromě horší chuti a zápachu mohou být bakterie pro děti nebezpečné. Protože vody většina dětí, které jsou zvyklé na sladké nápoje, tolik nevypijí, dávejte jim s sebou do školy neslazený černý čaj s citronem, opravdu hodně naředěný vodou, aby byla tekutina téměř průhledná, ale zároveň voněla po čaji s citronem a měla i mírnou chuť. Uvidíte, že dětem takové pití bude chutnat a vrátí se domů s prázdnou lahvičkou. Pozor jen, aby byl nápoj vychladlý, než ho budete nalévat do lahvičky. Plastové lahvičky, i když jsou sebekvalitnější, mohou s vysokými teplotami uvolňovat do pití různé škodlivé látky (ty méně kvalitní se deformují). Lahvičku jim pořiďte nějakou opravdu atraktivní, kterou si oblíbí a bude je těšit z ní pít. Vybírejte takové, které je snadné uvnitř dobře vymýt.

Vysvětlete dítěti, proč je důležité pít

Školákovi je třeba vysvětlit problém příjmu vhodných a nevhodných tekutin, protože děti se učí příkladem. Pokud většina spolužáků pije slazené nápoje z automatů. Pitný režim u dětí se odvíjí od váhy dítěte.

Desetileté dítě by mělo přijmout 70-95 ml na 1 kg váhy denně.

Čtrnáctileté 50-60 ml na 1 kg váhy denně.

Celkové množství tekutin během dne by se mělo být u školáka mezi 2 – 3 litry.

Jak dlouho kojit a jak správně kojení ukončit

Příliš velký příjem tekutin? Pozor na minerály!

Ačkoli je to spíše výjimečné, některé děti mají neustálou potřebu pít. Ačkoli je pravidelný pitný režim prospěšný, přílišné pití tekutin z těla vyplavuje mnoho důležitých minerálů. Zvýšený příjem tekutin iniciovaný dětmi většinou zastírá hlad. Dalším důvodem, proč má dítě pořád žízeň, je že mu podáváte sladké nápoje, na které má prostě pořád chuť. Zkuste vyměnit džusy a šťávy za čaj a pokud se i nadále příjem tekutin nesrovná, určitě kontaktujte pediatra. Mohlo by se jednat o nějaký zdravotní problém. Pokud děti hodně pijí, je potřeba myslet na vyvážený příjem minerálů. Podávejte jim neslazené minerálky, ale nikdy ne jako jedinou tekutinu během dne. Množství minerální vody nemá přesáhnout 0,7 l za den, navíc je nutno druhy minerálek střídat, protože se liší obsahem minerálních solí.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Pitný režim u dětí. Kolik toho má denně vypít batole a kolik předškolák?