Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Proč miminko nechce spát ve své postýlce a jak mu pomoci si ji oblíbit?

Strávili jste hodiny vybíráním nábytku do dětského pokojíčku, abyste měli tu nejkrásnější postýlku, ale i přesto vaše miminko spí mnohem raději kdekoliv jinde, než v ní?

3 důvody, proč jsou dětské postýlky pro novorozence bezpečné

Podle odborníků jsou dětské postýlky tím nejbezpečnějším místem pro denní i noční spánek.

  1. Postýlky poskytují dítěti izolované místo na spaní – protože postýlku nepoužívá nikdo jiný kromě dítěte, snižuje se tím riziko zranění, které může nastat při sdílení postele s dospělými.
  2. Vysoké zábradlí postýlky může zabránit upadnutí dítěte na zem.
  3. Lamely po stranách postýlky umožňují neustálý průchod vzduchu – rodiče navíc mají dítě neustále na očích.

Ne všechny postýlky jsou samozřejmě pro dítě bezpečné. Vhodné jsou pouze ty, které splňují potřebné standardy. Zahraniční výzkum navíc naznačuje, že bezpečnost spánku dítěte závisí i na spánkové rutině a faktorech okolního prostředí. Proto mohou být postýlky bezpečným místem pro dítě pouze tehdy, pokud jsou splněné následující podmínky:

  • Dítě by mělo v postýlce spát samo.
  • Dítě raději zabalte do zavinovačky nebo ho tepleji oblékněte a nespoléhejte se jen na deku.
  • Pokud používáte přikrývku, ujistěte se, že je dobře zastrčená a zakrývá dítěti celé tělo až k hrudníku.
  • Matrace v postýlce musí být pevná a nesmí se propadat.
  • Okraje prostěradla by měly být pevně zastrčené pod matrací.
  • V postýlce by neměly být polštáře ani plyšové hračky.
  • Mezi matrací a roštem postýlky by měla být malá mezera, která zabrání tomu, aby se hlavička dítěte do této mezery dostala.
  • Váha dítěte by měla odpovídat hmotnostnímu limitu dětské postýlky.

Jak se napojit na miminko? Posilte vzájemné pouto

Proč některé děti odmítají spát v postýlce?

  • Postel není pro dítě dostatečně pohodlná – pokud bylo vaše dítě doposud zvyklé spát v náručí nebo ve společné posteli, dětská postýlka pro něj nemusí být tím nejpohodlnějším místem ke spánku.
  • Úzkost z odloučení – pokud je dítě zvyklé spát v náručí, může odmítat spánek o samotě, protože mu tak chybí dotek a blízkost maminky. Tato forma úzkosti většinou odeznívá ve věku 2 let.
  • Gastrointestinální reflux (GER) – děti trpící gastrointestinálním refluxem raději spí ve svislé poloze na rameni, a jakmile je položíte do postýlky, probouzí se.
  • Negativní emoce – pokud si vaše dítě spojuje postýlku s negativními emocemi a událostmi, jako jsou noční děsy, může se bát spát o samotě.
  • Nedostatečná spánková rutina – jestliže dítě spí několik nocí v košíku a dalších pár nocí v kolébce nebo na jiném místě, nemusí se poté plně přizpůsobit spánku v dětské postýlce.

Přihlížet tomu, jak vaše dítě bojuje se spaním v postýlce, může být pro rodiče frustrující. Přesto je třeba jej naučit, aby v postýlce spalo. Zabráníte tak spánkové deprivaci dítěte i své vlastní.

Jak přimět dítě spát v postýlce?

Prvním krokem ke spokojenému usínání v postýlce je pochopení důvodu, proč dítě odmítá usínání v dětské posteli. Jakmile zjistíte příčinu, můžete se pustit do následujících kroků, které dítě ke spánku v postýlce povzbudí.

1. Upřednostňujte pohodlí svého dítěte

Pokud dítě postýlku odmítá kvůli nepohodlí, vytvořte mu postel podle jeho představ. Pořiďte prostornou a bezpečnou postýlku včetně tuhé matrace, která dokonale do postýlky zapadne. Do postýlky ale neumisťujte žádná plyšová zvířátka ani zbytečné polštáře.

Udržujte okolní teplotu přiměřeně aktuálnímu počasí a vedle postýlky zapněte slabé noční světýlko. Ujistěte se, že má dítě plné bříško, jeho plenka je suchá a že má na sobě pohodlné oblečení. Vždy dítě před spánkem položte na záda, protože se jedná o nejbezpečnější spánkovou polohu miminka.

2. Vytvořte ideální spánkovou rutinu

Dítě ukládejte do postýlky ve stejný čas a každý den se věnujte odpočinkové spánkové rutině. Můžete číst dítěti knížku nebo ho vykoupat. Do postýlky dítě ukládejte i během dne, ale vždy jen ve chvíli, kdy je skutečně ospalé.

3. Vyzkoušejte zavinovačku

Říká se, že zavinováním můžete zabránit zbytečnému problouzení dítěte. Pokud má noční děsy a postýlku odmítá, před spánkem ho pečlivě zabalte. Zavinovačka dítěti pomůže, aby se cítilo v bezpečí stejně jako během těhotenství ve vašem břiše. Se zavinováním přestaňte v době, kdy se začne převalovat, což je obvykle ve věku kolem 6 měsíců.

Duševní zdraví těhotných a čerstvých matek. Jak si jej udržet?

4. Nenechávejte dítě zcela samotné

Do určité vzdálenosti od postýlky umístěte hračku, na kterou se bude dítě moci dívat a nad postýlku zavěste kolotoč s hračkami.  Dětskou postýlku můžete umístit do své ložnice, aby vás mělo dítě vždy na dohled. Tyto kroky mohou dítě uklidnit a zabránit tomu, aby si postýlku spojovalo s negativními emocemi, jako je osamělost.

5. Přecházejte na spaní v postýlce postupně

Jestliže je dítě zvyklé na společné spaní, může být náročné jej ze dne na den přimět spát v samostatné postýlce. V takových případech se snažte udělat přechod z postele do postýlky do nejjemnější. Dítě nechávejte spinkat v postýlce i během dne. Položte ho do ní, sedněte si hned vedle něj a zpívejte mu ukolébavku, nebo mu vyprávějte pohádku. Postupně navyšujte počet hodin, které dítě stráví spaním v postýlce.

Během prvních dnů může dítě plakat a odmítat postýlku pokaždé, když ho do ní uložíte. V této chvíli ale vydržte a okamžitě ho nezvedejte. Zkuste ho nejprve uklidnit v postýlce. Pokud dítě zjistí, že jej při pláči vezmete do náruče, na postýlku si nikdy nezvykne.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Proč miminko nechce spát ve své postýlce a jak mu pomoci si ji oblíbit?