Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Jak naučit dítě čistit zuby

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 8. 2018

Péče o zuby je velmi důležitá a tato skutečnost by měla být dětem vštěpována už od té doby, kdy mu začnou růst první zoubky. Mnoho lidí často čištění mléčných zubů úplně neřeší, protože je berou jako dočasné. Ale ani péče o ně by se neměla podceňovat. Dětští zubař či často stěžují, že úroveň dětských zubů je hodně špatná. A rozhodně na vině není jen genetika, jak se snaží spousta rodičů tvrdit. Za kazy mohou z velké části sladkosti a špatná zubní hygiena. Jak naučit dítě čistit zuby, i když kartáček zrovna nemiluje?

Jak naučit dítě čistit zuby?

V první řadě je důležitý návyk. Začněte dítě zvykat na to, že zuby je potřeba čistit každý den už odmalička, hned co se mu objeví první zuby. V obchodech jsou dostupné i kartáčky pro kojence nebo návleky na prst. Dítěti můžete kartáček půjčit, aby si s ním hrálo, okusovalo jej a celkově ho poznávalo. Také se na vás může při čištění dívat. Bude vás chtít napodobovat.

Vybírejte kvalitní kartáčky určené pro děti. Pro správnou motivaci vybírejte barevné veselé kartáčky nebo příjemně ochucenou pastu. Děti se pak na čištění budou těšit. Měnit by se měly nejdéle po 6-8 týdnech nebo pokud jsou už roztřepené štětinky. Pokud byste přemýšleli nad elektrickým zubním kartáčkem, pamatujte, že se hodí spíše pro děti a dospělé s poruchami motoriky či jako motivace pro děti, které si vůbec zuby nechtějí čistit. Při používání elektrického kartáčku totiž člověk začne spoléhat hlavně na techniku a nesnaží se už příliš sám. A zapomenout nesmíme ani na finance. Výměna je totiž nutná stejně často, jako u klasického kartáčku.

Metody, jak dítě odnaučit cucání palce. Zaměřte se na pozitivní jednání a motivaci

Děti by si měly zvyknout, že se zuby čistí dvakrát denně. Ráno po snídani a večer před spaním. Večer, až si vyčistí zuby, by neměly už nic jíst a pít maximálně vodu. Samozřejmě si mohou čistit zuby i po každém jídle, ale to je většinou nereálné. Zuby by se měly čistit alespoň tři minuty, ale přímo časem se neřiďte. Musí být zkrátka čisté a hladké.

Pro dítě mohou být motivací i různé básničky, písničky a pohádky, které jim z čištění zubů udělají zábavu. Vyprávějte jim např. pohádky o zlobivých červicích, kazech apod.

Zubní kaz u dětí. Jakou vybrat plombu a kdy zvolit narkózu?

Zkuste např. následující básničku

Řízy, řízy,

ať jsou zoubky bílé jako břízy.

Vpravo, vlevo,

nahoře i dole,

ať jsou zoubky bílé moje.

Větším dětem můžete koupit i nějaký časovač nebo přesýpací hodiny, aby jim to čištění lépe utíkalo.

Dětem je zapotřebí zpočátku pomáhat. Do tří let musíte čistit zuby za děti vy. Od třech let už by se postupně měly učit udržovat zubní hygienu sami. I tak ale musíte zoubky kontrolovat a případně pomáhat s jejich dočistěním. Samostatně zvládne péči o zuby dítě obvykle až od svých osmi let, ale některé děti dokonce až od dvanácti let.

Čistit zuby se učte s dítětem před zrcadlem. Stoupněte si za něj a ukazujte mu, jak má vypadat správná technika čištění. Je důležité, aby dítě vědělo, že přední horní zoubky se čistí směrem od dásní dolu a nahoru. Na bocích zubů čistíme jemnými krouživými pohyby. Zapomínat se nesmí ani na plošky zuby a vnitřní strany. Kartáček musí správně vyčistit i ten nejposlednější zub v puse.

Péče o zuby je základ. Aby vaše dítě předešlo budoucím problémům, je důležité začít se správnou ústní hygienou už od raného věku.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak naučit dítě čistit zuby