Menu
MotherClub.cz
Kojení

Kojení na veřejnosti: Tipy, jak ho zvládnout s přehledem

Kojení je krásné a přirozené, pro někoho však až příliš intimní. Není divu, že kojení na veřejných místech stále patří mezi horká témata. Rády byste se do krmení svého dítěte v restauraci či vlaku pustily, ale máte zábrany? Máme pro vás pár tipů, jak veřejné kojení bez obav zvládnout.

Kojení jako základ pro dětskou imunitu

Chcete-li svému dítěti zajistit maximum výživných látek a podpořit tak jeho imunitu, kojte, co nejdéle to bude možné. Mateřské mléko je zásobárnou sacharidů, bílkovin, tuků, vitaminů, minerálů a enzymů. Kojené děti mají zajištěný optimální vývoj, jsou méně náchylné k různým virózám a chřipkám a dokonce mají i lepší trávení. Lékaři doporučují maminkám kojit alespoň 4 – 6 měsíců, pokud jim to samozřejmě okolnosti dovolí.

Na kojení na veřejnosti máte právo

Některé části světa berou kojící matku jako přirozenou součást běžného života. Západní Evropa se však nad veřejným kojením stále pohoršuje. Každá matka má z právního hlediska právo kojit své dítě kdekoliv na veřejnosti. Pokud tedy chcete kojit v obchodním centru, na poště či v kavárně, nenechte se odradit nevěřícími pohledy okolí.

Pokud si nejste jistá, najděte si místo v ústraní

Novopečené maminky se často veřejného kojení bojí. Faktem ale je, že okolí si kojící maminky často vůbec nevšimne a má pocit, že jen drží své miminko v náručí. Z kojení mimo domov rozhodně nemusíte mít strach. Jakmile se začne dítě dožadovat mléka, najděte si místo v ústraní. Může jít o osamocenou lavičku v parku, klidný rohový stůl v restauraci nebo speciální prostor ke kojení a přebalování dětí v obchodním centru.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Jak kojit venku?

1) Noste oblečení, které padne

Noste trička a šaty s knoflíkovým zapínáním, se kterými není moc práce a nemusíte je vyhrnovat až ke krku. Je dobré si různé druhy oblečení vyzkoušet nejprve v pohodlí domova. Ty, co se vám osvědčí, pak můžete nosit i mimo domov.

2) Dejte přednost kojící podprsence

Základem pro pohodlné dlouhodobé kojení je mateřská podprsenka, u které můžete odepnout pouze jeden košíček. Nemusíte tak pokaždé rozepínat celou podprsenku.

3) Pořiďte si látkovou plenu nebo kojící zástěru

Kdykoliv jdete ven, vezměte si s sebou látkovou plenu. Je to skvělý způsob, jak se zakrýt při kojení. Jednoduše se do ni zahalíte a můžete kojit zcela diskrétně. Některé děti dokonce upřednostňují částečné zakrytí hlavičky, protože je nic neruší a mohou se v klidu najíst. Stejnou službu vám prokáže i kojící zástěra.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

4) Šátek má své výhody

Nosíte dítě v šátku? Pak máte vyhráno i s kojením na veřejnosti. Šátek totiž poskytne vašemu miminku oporu a navíc perfektně schová vaše prsa před pohledy okolních lidí.

5) Připravte se

Na veřejné kojení se nejprve připravte. Kdykoliv půjdete ven, zmapujte si, jakými cestami se vydáte a která místa budete míjet. Čeká vás poblíž klidný park nebo obchodní centrum s místností pro maminky s dětmi? Pak získáte jistotu, že dítě budete moci v případě potřeby nakrmit.

6) Zeptejte se

Potřebujete se kvůli hladu miminka pustit do kojení v restauraci, ale nejste si jistá, zda na daném místě opravdu můžete kojit? Nebojte se zeptat. V některých podnicích jsou na kojení zvyklí a zaměstnancům ani hostům nečiní sebemenší problémy.

7) Nemějte strach

Zapomeňte na strach. Nestresujte se proto, že by vás lidé kolem mohli okukovat a hodnotit. Čím více budete klidná, tím spíše si vás ostatní nebudou vůbec všímat. Opakujte si, že na kojení na veřejnosti máte plné právo a pouze krmíte své dítě.

Domperidon neboli zázračná pilulka na podporu kojení? Neriskujte!

8) Dodržujte pitný režim

Noste s sebou vždy dostatek vody, protože během kojení musíte doplňovat tekutiny.

9) Kojení si nacvičte

S kojením na veřejnosti začněte až ve chvíli, kdy ho perfektně zvládáte v domácích podmínkách.

10) Pohodlně si sedněte

Když budete muset dítě nakojit na veřejném místě, najděte si pohodlnou židli nebo lavičku a opřete se. Pokud chcete, můžete se k ostatním lidem otočit zády.

11) Krmení neodkládejte

Dítě nakrmte už při prvních náznacích hladu. Pokud začne miminko hladovět, začne být nervózní a hlučné a celé kojení bude probíhat v podobném duchu. Jestliže se stále bojíte na veřejnosti kojit, věřte, že lidé zvládnou spíše kojící matku než plačící dítě.

12) Vyvarujte se horka

Nesedejte si blízko rozpáleného topení, které by vám zvýšilo tělesnou teplotu.

Jak odstříkávat mateřské mléko?

Každá žena to cítí jinak

Některým ženám nedělá problém vytáhnout ňadro uprostřed davu, jiné se stydí i před svou vlastní rodinou. Pro každou prvorodičku je zpočátku veřejné kojení do jisté míry nepříjemné. Pokud ale počáteční stud překonáte, nakonec si na něj zvyknete a budete ho brát jako přirozenou součást svého života.

Kojení přináší svobodu

Ve chvíli, kdy si na kojení na veřejnosti zvyknete, zjistíte, že vám vlastně přináší neskutečnou svobodu. Můžete s miminkem zajít na nákup, na návštěvu ke kamarádce, k lékaři i na výstavu do muzea bez obav z toho, že dostane váš potomek venku hlad. Pokud budete dítě potřebovat nakrmit nebo bude neklidné, nakojením ho velmi rychle opět zklidníte.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Kojení na veřejnosti: Tipy, jak ho zvládnout s přehledem