Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Přísné matky mají úspěšnější děti, potvrdila studie na 15,5 tisíci dětech

Mysleli jste si v dětství, že jsou na vás rodiče přísní? Nebo patříte vy sami mezi rodiče, kteří od svých dětí vyžadují disciplínu? Podle nové vědecké studie může přísná výchova pomoci dětem v jejich budoucím životě.

Proč mají přísní rodiče lepší děti?

Pravděpodobně jste zvědaví, co znamená pojem „lepší děti“. To se vzápětí dozvíte díky studii z roku 2015, kterou zveřejnil Institut sociálního a ekonomického výzkumu. Profesorka Univerzity v Essexu Ericka Rascon-Ramirez vysvětluje: „Míra očekávání v této studii odráží kombinaci aspirací a přesvědčení o pravděpodobnosti přístupu k vysokoškolskému vzdělávání prohlášené většinou rodičů (zejména matkami).“

Jak se rodí mindráky. Na co si dát ve výchově pozor?

V letech 2004 – 2010 studovala profesorka Rascon-Ramirez databázi 15 500 žáků ve věku 13 nebo 14 let. Zjistila, že děti, které měly přísné matky, byly více sebejisté. Kromě této emocionální zralosti se přišlo i na to, že je v případě přísnějších matek mnohem nižší riziko předčasného těhotenství u mladých dívek. Výsledkem studie je, že děti z rodin s přísnými matkami mají vyšší šance na dokončení vysoké školy, získání dobré práce a nalezení obecného úspěchu.

V mnoha případech se nám podaří udělat to, o čem si myslíme, že pro nás nejlepší. A to i v případě, že je to proti vůli našich rodičů. Ale bez ohledu na to, jak moc jsme se v dětství a dospívání snažili jít proti vůli rodičů, je pravděpodobné, že jejich doporučení ovlivní naše budoucí rozhodování více, než jsme si mysleli.

Stručně řečeno, zdravý rodičovský tlak (stanovení vysokých standardů) může zvýšit šanci vašeho dítěte studovat a dokončit školu, která mu zajistí úspěšnější život.

Nevíte, jak potrestat děti? Raději si osvojte efektivní komunikaci!

Jak moc máme být přísní?

Každý člověk, který touží po dětech, si alespoň jednou za život položí otázku: „Jak moc striktní budu jako rodič?“. Existují také studie, které tvrdí, že přísné rodičovství má pro děti jen pramalé přínosy. Psychoterapeutka Philippa Perry tvrdí, že přísná výchova může vaše děti proměnit i ve lháře. Lhaní však nutně neznamená, že je dítě zlé, podlé nebo nevychované. Lži totiž mohou pocházet ze situace, kdy se dítě necítí bezpečně v okamžiku, kdy říká pravdu. Přílišná disciplína, vyvíjení tlaku i snaha o dokonalost mohou přispět k tomu, že vám dítě ze strachu bude raději lhát.

Jsou i jiné možnosti

Mohou rodiče uplatňovat hodnoty a zadávat dětem pokyny, aniž by je vyděsili a nutili je skrývat své chyby? Na druhém konci spektra mnoho studií hovoří o zdánlivé intelektuální nadřazenosti asijsko-amerických studentů ve srovnání se všemi ostatními etnickými skupinami, zejména v matematice a vědě.

Není to proto, že se prostě narodí intelektuálně na výši, ale tím, že čínští rodiče jsou přísnější, vyžadují víc, udržují své děti na vyšších úrovních. Na první pohled se však zdá být autoritářský styl rodičovství nežádoucí. Má smysl ohrožovat emocionální a sociální blaho svých dětí i za cenu toho, že budou jako dospělí úspěšní?

Hyperprotektivní rodiče. Jak škodí sami sobě i dětem?

Pokud se vám tento způsob výchovy nelíbí, zvažte rodičovství autoritativní, které je od toho autoritářského rozdílné. Zatímco autoritářské rodičovství je postavené na strachu, autoritativní zdůrazňuje vysoké standardy spojené s rodičovskou láskou a otevřenou komunikací.

Autoritářské rodičovství:

  • Drsné vyžadování disciplíny může u dětí vyvolat vzpurnost.
  • Přísná kázeň prosazuje falešnou představu, že použití moci je vždy správné.
  • Vztahy mezi dítětem a rodičem jsou založené na strachu a mohou děti povzbudit k šikaně.
  • Děti mají tendenci být hodné pouze v přítomnosti rodičů, což je podněcuje ke lhaní.

Tolerantní rodičovství:

  • Dětské touhy jsou naplněny někým jiným.
  • Kvůli nedostatku zdravých omezení se děti nenaučí, jak se prosadit a nastavit si své limity.
  • Rodiče mají tendenci dětem tolerovat věci, u kterých by nemělo docházet ani ke kompromisům.
  • Legitimní pocity smutku a zklamání se stanou netolerovatelnými (protože rodiče dělají vše pro to, aby jejich děti zažily a měly vše, co mohou).

Jak se pozná dobrá máma? Děláte to stejně?

Autoritativní rodičovství jako zlatý střed

Nezáleží na tom, ke které straně se přikloníte. Autoritářské i tolerantní rodičovství patří mezi dva extrémy, které na děti nemají dobrý vliv a disponují určitými nedostatky. Navíc ani jedno z dlouhodobého hlediska nefunguje. Co ale dobře funguje, je autoritativní rodičovství. Je kombinací empatie, kterou svým dětem dávají tolerantní rodiče a zdravých mezí, které stanovují přísní rodiče.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Přísné matky mají úspěšnější děti, potvrdila studie na 15,5 tisíci dětech