Pohybové aktivity pro děti. Jaký sport je nejvhodnější a na co si dát pozor?
Redakce
6. 7. 2018
Každý rodič jistě ví, že sport je pro děti velice důležitý, a to v jakémkoli věku. Občas ale rodiče tápou, na který sport své dítě dát. Jaké sporty a pohybové aktivity pro děti jsou nejvhodnější? V jakém věku se kterým konkrétním sportem začít? A na co si dát při výběru sportu pozor?
Děti a sport
Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Většina dětí má radost z pohybu sama o sobě. Některé děti by ale byly nejraději zalezlé doma a stavěly si lego nebo si hrály v pokoji. Ať už je vztah vašich dětí ke sportu jakýkoliv, je naprosto nezbytné alespoň několikrát týdně dítě přimět k intenzivnímu pohybu. Samozřejmě, že procházka nebo projížďka na odrážedle je fajn, ale čím je dítě starší, tím více potřebuje podnětné prostředí svých vrstevníků, aby ho to bavilo. Ideální je vybrat nějaký pohybový kroužek ve vašem okolí, který je určený pro konkrétní věkovou kategorii. Navíc, zkušený rodič ví, že dítě, které má dostatek pohybu, doma méně zlobí.
Pozitivní vzory v okolí
Ideální je, když má dítě ve svém okolí nějaké následováníhodné vzory. Pokud starší brácha nebo ségra jezdí na kole nebo na koloběžce, mladší sourozenec určitě bude chtít hned všechno dělat také. To samé platí s lyžemi, s fotbalem, s tancováním, prostě s čímkoli. Takže u mladších dětí nebývá s pohybem takový problém. Ale pokud dítě takový vzor nemá, je potřeba je motivovat jinak. Určitě je vhodné, aby vidělo při sportu tatínka nebo maminku. Vše mu pak bude připadat přirozenější.
Věkový vývoj u dětí
Pohybový vývoj každého dítěte jde svým vlastním tempem a měli bychom přihlédnout na jeho vyspělost a úroveň pohybových dovedností.
Jak poznat talentované děti? Poznejte nadání včas a začněte ho rozvíjet!
Od kolika let vést děti ke sportu?
Čím dříve, tím lépe. Zkuste ve svém okolí najít pohybový kroužek již pro děti od 1 roku. Tyto kroužky jsou většinou spojeny s nejrůznějšími písničkami, tancováním, zpíváním, opičími dráhami apod. Děti to naprosto zbožňují. Pravděpodobně si na takovém kroužku najdete i hodně kamarádek. Maminky jsou po roce doma s miminkem „nevypovídané“ a celkově bývá atmosféra na takovýchto kurzech pro batolata velice veselá. Uvidíte, že se budete vy i vaše děťátko na kurz těšit. Navíc si dítě zdokonalí motoriku a celkové pohybové dovednosti. Skvělé jsou také kurzy plavání pro miminka. Plavání má celkově blahodárný vliv na fyzický vývoj dítěte.
Pohybové aktivity pro děti od 2 let
Pro dvouleté děti platí to samé jako pro batolata. Důležité je, aby se rozvíjely všestranné fyzické dovednosti. Vyberte pohybově pestrý kroužek nejrůznějších sportovních přípravek. Ideální je, aby kroužek navštěvovaly přibližně stejně staré děti, aby byly jejich dovednosti podobné. Ve třech letech už můžete zapisovat děti také např. na gymnastiku, která představuje vynikající odrazový můstek pro všechny další sporty do budoucna. Holčičky zbožňují různé tanečky a balety, které je naučí správnému držení těla a koordinaci pohybů.
Pohybové aktivity pro děti od 3 let
Ve věku 3 let začínají děti zvládat mnoho základních pohybů – běhání, chytání a házení, skákání, ale jsou ještě příliš malé na nějaké organizované týmové sportování. V tomto věku je vhodné podporovat jakékoliv sportovní aktivity, při kterých si zaběhají, zaplavou ve vodě (s křidélky nebo kruhem), zaskáčou na trampolíně, projedou se na odrážedle, zkouší si hrát s míčem a vyzkoušejí si lyžování. Perfektní jsou alespoň jednou týdně nějaké odborně vedené cvičení pro děti tohoto věku.
Můžou za to geny nebo výchova? Co má větší vliv na osobnost dítěte?
Lyžování
V zimě děti seznamujeme veselou formou s lyžičkami. Rozhodně ale dítě k lyžování nenuťte násilnou formou. Každé dítě vyžaduje jiný přístup a hlavně svůj čas. To, že stejně starý bratranec už sjede červenou sjezdovku v žádném případě neznamená, že je váš syn zaostalý a že byste na něj měli vyvíjet nepřiměřený tlak. S největší pravděpodobností v dítěti jen vyvoláte ke sportu nechuť. Většina dětí se lyžovat naučí okolo 5 let. Pokud doma nechcete mít další Ester Ledeckou, není třeba to „lámat přes koleno“. Někdy je dobré zkusit instruktora nebo lyžařskou školičku. Dítě mnohdy lépe přijímá instrukce od cizí osoby než od vás.
Pohybové aktivity pro děti od 4 do 6 let
Pro předškoláky najdeme již v nabídce mnoho různých, čím dál tím více zaměřených sportů. Přesto tím nejlepším, co můžeme pro dítě udělat, je opět zaměřit se na sportovní všestrannost. Vhodná je atletika, gymnastická přípravka, běhání pro děti v lese, plavání atd. Můžeme vyzkoušet také různé míčové hry jako fotbal, floorball, základy volejbalu, basketbalu nebo rugby. To vše se většinou hraje s lehčími a menšími míči a tréninky se zaměřují na rozvoj celkových fyzických dovedností. V 5 letech se začíná také s bruslením či hokejem. Dítě už může zkoušet skákání přes švihadlo, mělo by zvládnout házení a chytání míče, trefování terčů, jízdu na tříkolce, na kole atd. Ve věku okolo 6 let se všechny pohybové schopnosti dětí zdokonalují natolik, že jsou schopny zahájit přípravu u některých sportů kolektivních i individuálních.
Na co si dát pozor?
Do 8 let není vhodné dávat děti na žádný sport, který je jednostranně zaměřený. To znamená, že se pohyb zaměřuje převážně na zdokonalování pohybu na jednu stranu. K takovým sportům patří golf, tenis, baseball, softball, snowboarding, skateboarding atd. U všech takových sportů dochází nevyhnutelně k jednostranné zátěži těla a zad, což není pro vývoj dětského organismu vhodné. Z tohoto pohledu není žádoucí např. ani hra na některé hudební nástroje (kytara, housle). Pokud se pro takový sport přesto rozhodnete, měli byste věnovat zvýšenou pozornost kompenzačním cvičením a pokud možno přimět dítě co nejvíce trénovat i na opačnou stranu.
Pohybové aktivity pro děti od 7 do 10 let
Perfektní je gymnastika, plavání, krasobruslení, veslování, lyžování a nejrůznější týmové hry jako fotbal, lední hokej, rugby, volejbal atd. Týmové hry kromě sportovního vyžití učí děti spolupráci s ostatními, což jim dává skvělé předpoklady do budoucího života (např. pro práci v pracovním týmu). Dívky v tomto věku zbožňují jízdu na koni. Oblíbené jsou také taneční pohybové aktivity pro holky i pro kluky (break-dance, streetdance atd.) nebo např. parkour. Vaše děti bude bavit také karate, wu-shu, taekwondo aj. Pozor na posilování a fitness, které je vhodné až pro děti až po 12. roku.
Sporty a povahové rysy
Dítě většinou již velmi brzy projevuje určité tendence v chování, které by do budoucna mohly hrát roli při výběru vhodného sportu. Některé děti milují vodu, jiné mají z vody strach. Pozorujete-li děti při hře v rámci kolektivu, některé z nich preferují hry kontaktní, kdy do sebe různě narážejí, bojují o nějaký předmět, zatímco jiné se tomu vyhýbají. Tyto tendence je dobré vypozorovat, jelikož mohou být vodítkem k výběru aktivity. Na první pohled není zrovna moudré, zapsat své dítě například na hokej nebo na rugby, pokud se v dětských hrách projevuje zakřiknutě a bázlivě. Na druhou stranu mu právě takovéto kontaktní sporty mohou pomoci „se otrkat“. Což by se mu mohlo hodit i v životě. Jako rodič jistě dobře víte, zda se vaše dítě hodí spíše na individuální sport nebo by byl skvělým týmovým hráčem. Opět zde platí, že některým přílišným individualistům týmovým sport do života přinese zase něco jiného a určitým způsobem ho obohatí.
Kolik kroužků je tak akorát? Poznáte, když je dítě přetížené?
O co hlavně jde?
Během sportu, zejména to platí pro kontaktní hry, získá dítě sebevědomí, které bude mít přesah do běžného života. Dítě se bude umět díky sportu lépe prosadit i ve třídě. Jen tak si na něj někdo nedovolí a pokud už ano, bude se o sebe umět postarat. Samozřejmě ale nečekejte, že vám ze syna vyroste nový Jágr, pokud je vysloveně zakřiknutý, neprůbojný typ. Ale o to přeci nejde! Děti nedáváme na sporty proto, abychom si jejich prostřednictvím zvyšovali sebevědomí, ale proto, aby děti získaly fyzické a psychické dovednosti, které se jim budou v životě hodit. Daleko důležitější, než aby dítě v nějakém sportu excelovalo je, aby se pravidelně zabývalo nějakou pohybovou aktivitou, nejlépe společně s vámi nebo kamarády. A aby z toho měly radost!
Příliš ambiciózní rodiče
Někteří rodiče, zejména pokud vidí, že se dítěti ve sportu daří, začnou vyžadovat čím dál tím větší zátěž, aby „to k něčemu bylo“. Děti od druhé třídy např. chodí na dvoufázový trénink v plavání, musejí ráno vstávat v pět hodin, aby ještě před školou stihly trénink v bazénu. A po škole znovu. Ano, vrcholový sport vyžaduje oběti. Ale má takové dítě ze sportu radost? Na to si musí každý rodič odpovědět sám. Není pak výjimkou, že se sejdou po mnoha letech např. bývalí závodní plavci a zjistí, že ani jeden z nich od střední školy nenavštívil bazén, jak se jim plavání za ta léta znechutilo. Uvědomili si, že to vlastně dělali jen kvůli rodičům. Na druhou stranu konkrétně plavání je tak všestranný sport, že těmto bývalým plavcům většinou jde téměř cokoli jiného, čemu se začnou později věnovat.
Jak by měl k dítěti přistupovat rodič?
I když to není vždy snadné, rodiče by se měli snažit být pozitivní a děti povzbuzovat. Snažte se více oceňovat snahu a úsilí zlepšovat se, před výsledky. Vyhrávat mohou jen někteří, radost z pohybu, snahu a bojovnost mohou mít všichni. U sportu většinou vydrží děti rodičů, kteří se zajímají o to, jak jejich potomek trénuje. Pokud vám to čas dovolí, zúčastňujte se zápasů či závodů. Dítě to velice ocení a celkově to prospěje vašemu vztahu. Snad jsme vám alespoň trochu pomohli v tom se rozhodnout, jaké pohybové aktivity pro děti jsou pro vás nejvhodnější.