Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít

Martina Mádlová

Martina Mádlová

29. 1. 2017

V České republice je jízda na kole velmi oblíbeným sportem a mnoho rodičů se těší, až budou moci posadit na kolo i své ratolesti. Možná se zdá, že to bude jednoduché, ale někdy může být učení jízdy na kole spíš velkým trápením. První pravidlo zní, nenuťte dítě. Musí chtít a musí ho to bavit. Výhružky nepomohou, ale naopak mohou odradit.

Ideální začátek na odrážedle

Až se dítě naučí bezpečně chodit, pořiďte mu odstrkovadlo. Na něm se naučí držet rovnováhu, pochopí principy zatáčení a nebude mít problém odhadovat vzdálenost. Většina děti se na nich naučit velmi rychle a navíc je to hodně baví. Po odrážedle přichází na řadu tříkolka. Tam už se dítě učí i šlapat, ale nemusí ještě tolik řešit rovnováhu. Poslední než přijde na řadu kolo, je koloodrážedlo, které se hodí pro děti od dvou let. Na něm se už dítě naučí držet stabilně rovnováhu a jistotě. Nezapomeňte, že i na odrážedle se může dítě ošklivě zranit, proto určitě přikupte bezpečnou helmu.

Než se vyhoupnete na kolo

Vybrat kolo, které se bude dítěti líbit, je dozajista zážitek. Nezapomeňte ovšem i na bezpečnostní aspekty. Správnou helmu jsme již zmínili. Na školu nebudou ani chrániče kolen a rukavice. Až budete vybírat samotné kolo, musí dítě dosáhnout chodidly na zem. Je nutné, aby se na kole cítilo v bezpečí. Nekupujte větší kolo jen proto, že ušetříte a nebudete muset za chvíli kupovat další. Dítěti se s ním bude špatně manipulovat a nebude se na něm cítit v bezpečí. Častěji spadne, protože nedosáhne na zem. A samozřejmě je lepší kupovat kolo s dítětem, aby si ho vyzkoušelo. Každé dítě je jiné a potřebuje jiné kolo, podle tabulek se neřiďte.

Jak naučit dítě šlapat na kole – nejlepší metody a věk

A jak začít s výukou? Vůbec není špatné začít s teorií. Vysvětlit dítěti co a jak funguje a popsat a ukázat jednotlivé části kola. Dítě to může hodně uklidnit. Další částí je samostatná jízda. Většinou prostě dítě necháme jet a přidržujeme zezadu na sedátko. Až budete mít pocit, že to zvládne, zkuste sedátko pustit, ale neříkejte mu to. Když mu to řeknete, nejspíš se lekne a spadne. Samotná jízda není tak těžká. Horší je nasedání a rozjíždění.

Na výuku jízdy vyberte správný terén. Zkuste raději klidné obytné zóny nebo málo využívaná parkoviště. Frekventované cyklostezky asi nebudou to pravé.

Jak motivovat děti ke sportu? Rodiče, je to na vás!

Až vaše dítě zvládne samostatnou jízdu, je načase brzdit. Nejlepší je pořídit dětské kolo s jednoduchým protišlapem, aby mohlo bezpečně zastavit. Pákové brzdy, přehazovačky atd. je lepší nechat až pro starší děti. S nimi už můžete i absolvovat nějaké výlety.

Jak naučit dítě jezdit na kole? Pochvala je důležitá

Dítě potřebuje chválit, proto je neustále povzbuzujte, než získá potřebnou jistotu. Snažte se v dítěti vytvořit pocit radosti. Buďte vždy klidní a neztrácejte nervy. Netlačte na dítě a klidně ukončete výuku už po chvilce. Jízdu na kole můžete dítěti ozvláštnit i nějakým příběhem, např. že budete jezdit v létě u babičky na houby nebo na koupaliště.

A když to vašemu dítěti hned nepůjde, nezoufejte. Každé se může naučit jezdit na kole a naučí se i to vaše.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak naučit dítě jezdit na kole a kdy začít