Menu
MotherClub.cz
Vývoj dítěte

Podsedák pro děti do auta. Od kdy jej můžete mít a jak ho vybrat?

Podsedáky do auta jsou ideální pomůckou k bezpečné jízdě autem pro děti, které už vyrostly z klasické autosedačky. Kdy podsedák koupit a jak ho vybrat?

Podsedák jako nástupce dětské autosedačky

Podsedák neboli bobek je určený dětem, pro které už nejsou určené žádné kategorie dětských autosedaček, a které zároveň stále nedosahují výšky potřebné k bezpečnému sezení v samotném sedadle auta (jsou vysoké do 150 cm). Podsedáky spadají do II. kategorie (15 až 25 kg) a III. kategorie (22 až 35 kg) autosedaček. Nespornou výhodou je, že na rozdíl od autosedaček můžete s podsedáky snadněji a rychleji manipulovat.

Kdy je dítě zralé na podsedák?

Při používání dětských podsedáků neexistuje žádné věkové omezení. Jako hlavní vodítko berte fakt, zda vaše dítě v sedačce stále pravidelně usíná, nebo zvládá cestování v bdělém stavu. Při spánku nemá dítě záda ve správné pozici, a tak je pro něj stále bezpečnější variantou autosedačka. Odborníci rodičům doporučují vzhledem k bezpečnosti dítěte používat autosedačku jak nejdéle je to jen možné.

Unikátní autosedačka pro 3 děti může být řešením pro velké rodiny

4 případy, kdy nemusíte podsedák pořizovat

  1. Dítě přesáhlo výšku 150 cm.
  2. Sezení na podsedáku dítěti neumožňuje jeho zdravotní stav.
  3. K cestování využíváte jen veřejnou dopravu nebo taxislužbu.
  4. Cestujete pouze ve vozidlech bezpečnostních složek, jako např. hasiči, policie, záchranná služba.

Co na to říká zákon o autosedačkách?

O pravidlech používání dětských sedaček a podsedáků mluví zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Podle něj pokud vozidlo kategorie M1, N1, N2 nebo N3 není vybavené zádržným bezpečnostním systémem, nesmí v něm řidič přepravovat děti mladší 3 let nebo menší než 150 cm na předním sedadle. Pokud vozidlo tento bezpečnostní systém má, pak v něm smí přepravovat dítě o váze do 36 kg a výšce nepřesahující 150 cm jen v autosedačce, případně na podsedáku. Vždy ale platí, že pokud dítěti podsedák pořídíte, musíte ho připnout klasickým bezpečnostním pásem pro dospělé. Jedině tak mu zajistíte maximální ochranu.

9 tipů pro výběr správného podsedáku pro dítě

1. Všímejte si bezpečnosti a normy

Na prvním místě by mělo být vždy bezpečí dítěte. Proto bývají podsedáky stejně jako autosedačky pravidelně podrobovány dynamickým testům. Při výběru vhodného podsedáku si vždy všímejte štítku a hledejte, zda splňuje bezpečnostní normy. Všechna zádržná zařízení musí odpovídat předpisu EHK OSN č. 44 a být opatřené homologační značkou.

2. Berte v úvahu váhu a výšku dítěte

Bez znalosti váhy a výšky svého potomka se při výběru podsedáku neobejdete. Jakmile víte, do které kategorie vaše dítko spadá, můžete začít vybírat značku, barvu a další parametry.

3. Zvolte správnou velikost

Velikost podsedáku závisí na typu vašeho automobilu. Musíte být schopní jej pevně připevnit tak, aby pás svíral správný úhel. Pokud vybíráte podsedák v kamenném obchodě, poproste prodejce, zda si můžete podsedák nejprve vyzkoušet do auta umístit a přesvědčit se o správném výběru. V případě online nákupu neváhejte nevhodné zboží vrátit a vyměnit za jiný model, který do vašeho vozu perfektně zapadne.

Jakou dětskou autosedačku vybrat pro letošní rok?

4. Vyberte si způsob uchycení

Podsedák musí mít kvalitně a bezpečně vyřešené zakotvení. Nejlepších výsledků dosáhnete s isofixem, který zajistí, že bude v autě pevně držet i bez dítěte. Levnější podsedáky by měly mít alespoň možnost uchycení pomocí klasického bezpečnostního pásu. Pokud máte vybraný podsedák bez obou těchto prvků, myslete na to, že by jeho hmotnost neměla přesahovat 2 kg.

5. Chtějte snadnou instalaci a návod v češtině

Každý typ podsedáku vyžaduje jiný způsob instalace. Čím jednodušší návod k podsedáku dostanete, tím lépe. Vždy si musíte být jistí, že jste podsedák správně do auta zasadili. Jen tak bude vaše dítě správně jištěné a v bezpečí.

Proč používat k připevnění dětské autosedačky Isofix?

6. Porovnávejte i podle vzhledu

Každá autosedačka i podsedák musí splňovat několik dalších parametrů, které si nejlépe prověříte na vlastní oči. Podsedák nesmí být příliš úzký ani tvrdý. Musí mít naopak dobrý tvar, aby se v něm dítěti pohodlně sedělo i při delších cestách. Pozor dávejte i na ostré hrany, o které by se dítě mohlo poranit.

7. Zvažte, na jaké vzdálenosti cestujete

Pokud cestujete častěji a na delší vzdálenosti, zvažte pořízení ergonomicky tvarovaného podsedáku s opěrkami na ruce. Ty slouží i jako další bezpečnostní prvek v případě bočního nárazu.

Jak vybrat rodinné auto? Na co se zaměřit a na co si dát pozor?

8. Ohlížejte se na materiál

Pokud chcete svému dítěti zajistit pohodlí i bezpečnost, vyhněte se podsedákům vyrobeným z levného plastu nebo polystyrenu. Kvalitní podsedák by měl být vyrobený z jednoho kusu materiálu a neměl by se snadno zdeformovat.

9. Všímejte si ceny

U podsedáku neplatí častá poučka, že čím dražší produkt, tím je kvalitnější. V některých případech může i levný podsedák splňovat vše, co je třeba. Ceny se liší především v závislosti na výrobci, značce, hmotnostní kategorii, materiálu a příslušenství.

Při výběru podsedáku přihlédněte také k recenzím uživatelů. Podle nich se lépe dopátráte toho pravého podsedáku, který vašemu autu i dítěti nejlépe sedne.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Podsedák pro děti do auta. Od kdy jej můžete mít a jak ho vybrat?