Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak vybrat rodinné auto? Na co se zaměřit a na co si dát pozor?

Redakce

Redakce

27. 2. 2018

Kupujete rodinné auto? Víte, které důležité ohledy vzít při koupi auta v potaz, pokud v něm plánujete primárně vozit rodinu? Poradíme vám, jak vybrat rodinné auto tak, aby vám co nejlépe vyhovovalo.

Nejdůležitější otázka – kolik máte dětí?

Je asi jasné, že pokud se řekne rodinné auto, nikoho nenapadne karoserie typu coupé nebo sedan. Jednoznačně nejpraktičtějším řešením je auto pětidvéřové, abyste mohli pohodlně nakládat kočárek do kufru, sbalit rodinu na letní či zimní dovolenou nebo pohodlně poutat dítě na zadní sedačce, což ve třídveřovém autě není nejjednodušší. Dále se však již auta pro rodinu liší zásadně jen podle velikosti a podle toho, kolik máte dětí, příp. zda máte psa nebo psy, které vozíte často s sebou.

Třetí dítě ano či ne? Co vám to přinese a co vezme?

Jak vybrat rodinné auto pro jedno dítě

Pokud máte jen jedno dítě, můžete si vybrat prakticky jakýkoliv vůz v kategorii hatchback či combi. Velice oblíbené jsou vozy typu Škoda Fabia či Octavia, Ford C-max nebo Focus, Renault Laguna, Volkswagen Golf, Toyota Corolla, Hyundai i30, Opel Astra či Mazda 3. Záleží jen na vás, zda vám více vyhovuje větší nebo menší vůz. Zaměřte se jen na to, aby měl vůz isofix, což už je dnes relativně standardní výbava.

Jak vybrat rodinné auto pro dvě děti

Zde je již kombík díky objemu zavazadel nutností. Samozřejmě, že se vejdete i do krátké pětidvéřové verze, ale pokud plánujete vyrazit např. na dovolenou, anebo jezdíte na chalupu, počítejte s tím, že se vám každý centimetr navíc v zavazadlovém prostoru bude hodit. Nejprve využijete prostor v kufru k ukládání kočárku, později budete ukládat golfky a odrážedlo, koloběžku či kolo pro starší dítě. Ani do budoucna nebude věcí ubývat, spíše naopak. Jednoznačně nejoblíbenějším kombíkem je Škoda Octavia následovaný Volkswagenem Passatem a Fordem Mondeo. Oblíbené jsou také kombíky asijských značek (Kia, Hyundai), které lze již za dobrou cenu pořídit i nové či zánovní, na rozdíl od evropských značek. Čtyřčlenné rodiny již často kupují také vozy SUV nebo MPV, o kterých bude řeč dále.

Unikátní autosedačka pro 3 děti může být řešením pro velké rodiny

Jak vybrat rodinné auto pro tři děti

Tříčlenné a čtyřčlenné rodiny mají pořád ještě relativně dost na výběr, co se auta týče. Kdežto u pěti a vícečlenných rodin možnosti výběru klesají. Důležité pro vás je, zda se dozadu vejdou tři sedačky s isofixem vedle sebe (tak, aby šly ještě někdy vyndat), možnost třetí řady sedadel pro případ, že budete chtít vzít s sebou i kamarády nebo babičku na hlídání. Asi největší roli hraje největší zavazadlový prostor. Spíše než kombi, už raději vybírejte rovnou mezi vozy MPV nebo SUV.

Jak vybrat rodinný vůz – MPV a SUV

Výhody víceúčelových automobilů jsou nepopiratelné. Nabízejí prostornou karoserii, objemný zavazadlový prostor a mnohdy také až sedmimístné uspořádání. Kromě rodin s dětmi jsou tyto vozy oblíbené také u aktivních jedinců, kteří v nich bez problémů odvezou několik kol a zavazadel na týdenní dovolenou. Ačkoliv prodeje vozů MPV v posledních letech klesají kvůli vysoké poptávce po SUV, stále jde o velice silný segment, ve kterém jsou zastoupeny takřka všechny významné automobilky. Nejoblíbenějšími zástupci v kategorii SUV jsou Škoda Yetti, Hyundai ix35, Nissan Qashqai, Dacia Duster, Volkswagen Tiguan, Volvo XC60, Mazda CX-5, Audi Q5, BMW X3, Peugeot 5008, Renault Koleos.

Podsedák pro děti do auta. Od kdy jej můžete mít a jak ho vybrat?

Auta SUV – na co si dát pozor?

Auta typu SUV či MPV zaručují jednoznačně vyšší bezpečnost na silnici, ale je potřeba zvážit, zda vám jejich rozměr vyhovuje např. pokud bydlíte ve městě. U SUV si ovšem dejte pozor, pokud plánujete vozit v autě velký sportovní kočár, protože díky tomu, že má auto relativně vysoko kufr, není zcela nejsnadnější jej vykládat a nakládat. Některým maminkám se osvědčilo kočárek neskládat, ale najíždět do kufru předními koly a zbytek kočárku již vyzvednout, čímž si váhu odlehčí. Další problém může být, že nastupování a vystupování dětí, které je díky vysokým prahům zejména pro malé děti relativně nesnadné. Občas mohou při vystupování vypadnout na zem. Je lepší jim pomáhat.

Proč používat k připevnění dětské autosedačky Isofix?

Nejoblíbenější rodinný vůz? Jednoznačně MPV

Rodiče dbají ve zvýšené míře hlavně na bezpečnost, proto také nejčastěji volí bytelné vozy typu kombi, MPV a SUV. Čím dál tím více hledají ve vozech isofix, který byl vyvinutý výrobci automobilů pro zvýšení bezpečnosti. Jako vůbec nejvhodnější vůz pro větší rodinu je vůz typu MPV. Mezi nejoblíbenější MPV u nás patří Volkswagen Touran či Sharan, Opel Meriva, Toyota Verso, Citroën Grand C4 Picasso, Renault Espace, Seat Alhambra, Ford S-Max, Mazda 5, Peugeot 5008, Ford Galaxy.

Benzín nebo diesel?

Dříve platilo, že se vyplatí investovat do dražšího dieselového motoru, než koupit benzínový. Díky dlouhodobě srovnatelným cenám za pohonné hmoty již není odpověď tak jednoznačná. Pokud navíc jezdíte hlavně po městě, bude pro vás vhodnější a také úspornější benzínový motor. Dieselový motor se hodí spíše na dálnici či delší cesty. Co se týče statistik, 62% rodinných aut má naftový motor. Pokud investujete do naftového motoru, získáte i více potencionálních kupců v případě, že budete do budoucna auto prodávat, neboť dieselový motor je stále veřejností vnímán jako více žádoucí.

Jak naučit děti uklízet? Nastavte pravidla a ukažte jim smysl!

Lze vypnout airbag?

Pokud plánujete miminko nebo již máte doma malé dítě do 1 roku, které ještě jezdí v tzv. vajíčku, tedy autosedačce, která se upevňuje do vozu proti směru jízdy, bude pro vás důležité, zda je možné vpředu u spolujezdce vypnout airbag. Pokud to možné není (některé vozy jako např. Volkswagen Touran umožňují vypnout ručně doma, jiné pouze v servisu), nesmíte dítě v žádném případě vozit vpředu, jinak by mu i při malé havárii vystřelený airbag mohl ublížit! Např. Ford S-max toto neumožňuje. Vždy je tedy potřeba miminko poutat vzadu, kam na něj ovšem nevidíte, pokud jedete v autě sama.

Jak se otevírají dveře?

Každý, kdo má děti a velké auto, důvěrně zná problémy na parkovišti související s otevíráním dveří. Děti si nedávají pozor a dveřmi často odřou sousední auto. Navíc na mnoha parkovištích je s větším autem opravdu problém komfortně děti vzadu připoutat, protože dveře jdou otevřít jen málo. V tomto ohledu je mnohem pohodlnější volit vůz, který má posuvné dveře. Ty ovšem fungují většinou jen na elektroniku, což starostlivé mamince nedává dvakrát dobrý pocit v případě autonehody. Např. Opel Meriva nabízí ještě jiné řešení – protisměrně otevíratelné dveře, což má usnadňovat například manipulaci s dětskou sedačkou.

Kdy auto koupit?

Prodeje rodinných vozů stabilně rostou, jak nových, tak ojetých. Nabídka se bude tedy neustále rozšiřovat. Tradičně je největší zájem o koupi rodinných vozů před prázdninami díky plánovaným dovoleným. Jako nejvhodnější čas ke koupi auta se tak jeví zima, kdy je jejich cena až o 5% nižší oproti letním obdobím.

Ojeté nebo nové?

Nové auto ztrácí nejrychleji na ceně, ale zase máte několik let o starost méně s opravami. Kolikrát ale opravy vyjdou mnohem levněji než to kolik ztratí nové auto na hodnotě během pár let užívání. Jako rozumné řešení se zdá koupit vůz, který má najeto do 100 tis km nebo je staré do 3 let. Zejména pokud kupujete renomované a víceméně spolehlivé značky jako Volkswagen, Volvo nebo Toyota, většinou stačí při koupi dojet na podrobnou prohlídku do autorizovaného servisu, kde vás upozorní na případné nedostatky a nutné opravy. Pokud jste se rozhodli investovat své peníze do ojetého francouzského či italského vozu, zvažte, zda se vám nevyplatí pořídit si nový asijský za podobné peníze. Vždy si projděte diskuzní fóra, kde vás na případné nedostatky konkrétních ojetin uživatelé upozorní.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Jak vybrat rodinné auto? Na co se zaměřit a na co si dát pozor?