Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Pěstování zeleniny v bytě na balkóně. Nabídněte dětem domácí mrkev i rajčata

Myslíte si, že pěstování vlastních plodin je jen pro ty, co mají dům se zahradou? Přesvědčíme vás o opaku. Chutná zelenina vám totiž může růst i na balkóně. Máme pro vás pár tipů na pěstování zeleniny v bytě na balkóně.

Okenní parapety a balkóny jsou ideální pro pěstování mrkve, rajčat, paprik i hrášku. Malé rostlinky můžete zasadit do truhlíků nebo květináčů. Aby se zelenině dobře dařilo, je nutností kvalitní substrát, hnojivo a dostatek péče.

Co všechno můžete na balkoně pěstovat?

Ředkvičky

Ideální zejména v případě, že s pěstováním vlastní zeleniny teprve začínáte. Mají rádi slunce a vlhkou, ne však přemokřenou zeminu. Ředkvičky je dobré vysazovat postupně, abyste si co nejdéle užili úrodu. Začít s výsadbou můžete začít už začátkem jara, kdy je tato zelenina nejchutnější.

Rajčata

Pro pěstování na balkóně jsou ideální rajčata keříčková nebo cherry. Díky malým plodům totiž nevyžadují tolik místa jako běžná rajčata. Vyžadují však kvalitní susbstrát, bohatou zálivku a živiny v podobě hnojiva. Nejlépe se jim bude dařit ve velkém květináči nebo v samozavlažovacím truhlíku. Vyzkoušet však můžete i silný igelitový pytel, do kterého uděláte zespod několik děr, aby mohla odtékat přebytečná voda. Ve specializovaných obchodech seženete i pytle vytvořené přímo pro pěstování rajčat – většinou plastové nebo jutové. U rajčat je zásadní, aby měla během dne co nejvíce přímého slunce. Jen tak si pochutnáte na opravdu šťavnatých a chutných rajských jablíčkách.

Jak naučit děti jíst zdravě? Jděte příkladem a buďte vynalézavá!

Papriky

Na balkóně se bude dařit také sladkým a pálivým paprikám. Vybírat můžete z desítek různých druhů, které se od sebe liší velikostí, tvarem, barvou i chutí. Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě a v relativním závětří.

Cukety

Pokud máte prostornější balkón či terasu, můžete vyzkoušet pěstování vlastních cuket. Tato nenáročná zelenina doroste na balkóně sice do menších rozměrů než na velké zahradě, ale chuťově nepoznáte žádný rozdíl.

Mrkev

Možná se budete divit, ale na balkóně můžete bez problémů pěstovat i mrkev. Dokonce snese i přímé slunce. Jedinou podmínkou je dostatečná vrstva zeminy a pravidelné zalévání, abyste zabránili jejímu vyschnutí. Důležité je také vybrat tu správnou odrůdu, která snese pěstování v nižší nádobě. Poohlédněte se po mrkvi Rondo nebo Mignon, což je baby karotka, kterou milují díky její křehké struktuře a sladké chuti především děti.

Hrášek

Zelené hráškové lusky potřebují dostatek světla, ale nikoliv na přímém slunci. K růstu jim stačí menší nádoby umístěné blízko zdi. Ve chvíli, když úrodu sklidíte, můžete okamžitě sázet nové rostlinky.

Proč jsou bakterie v hlíně prospěšné pro naše děti. Přehnaná hygiena škodí

Zajistěte rostlinkám slunce

Rostlinám se bude dařit pouze v případě, že jim nabídnete potřebnou vláhu a sluneční svit. Nejlepší je umístit truhlíky na západní nebo jižní stranu. Naopak se vyhněte severu a východu, kde se zelenině příliš nedaří. Pokud patříte k milovníkům bylinek, můžete na severní stranu umístit třeba petrželku.

Voda je základ

Bez vody vám žádná zelenina dlouho nevydrží. Proto je důležité myslet na pravidelnou zálivku. V horkých letních dnech je dobré rostlinky zalévat ráno a večer. Chladnější dny snesou zálivku pouze 1x denně. Substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, ale některá zelenina nesnese trvalé přemokření. Proto se vždy řiďte potřebami konkrétní rostlinky.

Nejlepší doba k výsadbě

Chcete-li si zeleninu vypiplat od semínka, je třeba začít už v únoru. Ideální pro umístění květináčů jsou vnitřní parapety, kde je dostatek světla i tepla. Vzrostlé sazenice pak přesaďte během dubna či května do venkovních truhlíků. Nebojte se dát si s přesazováním na čas. Rostliny vám totiž nesmí při posledních mrazech přemrznout. Ke hnojení pak používejte bio hnojiva, která neobsahují žádné chemické příměsi.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Pěstování zeleniny v bytě na balkóně. Nabídněte dětem domácí mrkev i rajčata