Očkování proti meningokoku je jedinou účinnou ochranou před zákeřnou nemocí
Šárka Jirchářová
11. 9. 2019
Nebezpečná infekce je velmi agresivní a může vás i vaše dítě ohrozit na životě. Počáteční stádium si lze snadno splést s běžnou virózou a jedinou možnou ochranou je očkování proti meningokoku.
Hlavní příznaky meningokokové infekce
Meningokok je bakterie běžně se vyskytující v naší populaci. Naneštěstí způsobuje závažné infekce, které mohou mít smrtelné následky až u 12 % pacientů. Symptomy infekce se neprojevují vždy zcela jasně. Pokud se ale objeví podezření na tuto nemoc, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc. První hodiny po propuknutí onemocnění jsou totiž nejdůležitější a hrají velkou roli při záchraně života.
Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová
Hlavní příznaky meningokokové infekce
- horečka nad 38 stupňů Celsia
- světloplachost
- nevolnost až zvracení
- bolest hlavy
- ztuhlost šíje
- bolesti svalů a kloubů
- třes
- bledá nebo skvrnitá kůže s malými nachovými pupínky
- vyrážka, která přejde do červených nebo fialových lézí a po zatlačení průhlednou sklenicí nevymizí
Ne vždy je meningokok včas rozpoznán, příznaky se většinou nevyskytují všechny naráz a zároveň se dají snadno zaměnit za jiné (mnohem lehčí) onemocnění.
Máte podezření? Proveďte test
Díky jednoduchému testu okamžitě poznáte, zda se jedná o nebezpečné onemocnění nebo obyčejnou chřipku. Položte nemocného na rovnou podložku a ohnutím hlavy vpřed mu zatlačte bradu směrem na hrudník. Pokud zareaguje bolestí a ohne nohy v kolenou, je to příznak meningokokové infekce. Okamžitě proto vyhledejte pomoc lékaře.
Povinná očkování dětí v ČR. Která a kdy by měly podstoupit děti před vstupem do kolektivu?
Přenos infekce
Meningokok se přenáší kapénkovou infekcí, tedy kašlem, kýcháním, líbáním nebo sdílením nádobí. Stejně tak se ale můžete nakazit i kontaktem s počítačem, počítačovou myší či klávesnicí, dětskými hračkami nebo ručníkem. Bakterie Neisseria meningitis se do lidského těla dostává sliznicí nosohltanu a velmi rychle se šíří. Obzvlášť snadný vstup má v případě, kdy je sliznice narušená nebo je člověk oslabený po prodělané nemoci, kouří, případně se pohybuje v prašném prostředí.
Nevybírá si
Meningokoková infekce může postihnout všechny věkové skupiny, lidi se sníženou imunitou, ale i ty zcela zdravé. Nejohroženější jsou však malé děti do 4 let a dospívající mezi 15. a 19. rokem věku. Vyskytují se totiž velmi často ve větších kolektivech, a proto se setkávají s vyšším rizikem nákazy. Přenašečem nemoci navíc může být zdravý člověk bez jakýchkoliv příznaků.
Nepříjemné následky
Protože meningokok způsobuje zvýšenou srážlivost krve a náchylnost ke krevním sraženinám, následky onemocnění mohou být fatální. Podle průzkumů 7 z 10 přeživších si s sebou nese doživotní následky. Může se jednat o ztráta sluchu či zraku, poškození mozku, amputaci končetin, selhání ledvin nebo jiných orgánů, problémy se soustředěním, neurologické potíže, agresivní chování, deprese, nemotornost a problémy s udržením rovnováhy, epilepsie, bolest kloubů nebo opožděný vývoj u dětí.
Ochrana před meningokokem? Očkování
První možností ochrany je vyhýbání se velkým kolektivům (hromadná doprava, kina, divadla, koncertní haly…). Ani to vám však nezaručí jistotu, že se infekci 100% vyhnete. Pokud se dostanete do kontaktu s takto nemocným jedincem a bojíte se přenosu infekce, lékaři vám mohou krátkodobě předepsat antibiotika jako prevenci.
Drtivá většina meningokokových onemocnění je způsobena bakteriemi typu A, C, Y, W a B. Nákaze těmito typy můžete předejít očkováním. Jedná se o jedinou účinnou možnost prevence proti této zákeřné nemoci. Séra jsou dostupná pro všechny věkové skupiny. Podstoupit očkování na meningokok mohou i kojenci od 2 měsíců věku.
Možnosti očkování
Očkování je možné proti typu B (nejčastěji v ČR) od 2 měsíců věku (do 2 – 4 dávek podle věku) nebo 4valentní vakcínou proti ostatním typům bakterií v jedné dávce. To je možné už od 1 roku věku dítěte. Moderní očkovací vakcíny pomáhají snížit riziko vzniku nemoci i pravděpodobnost kolonizace horních cest dýchacích meningokoky a jejich přenášení mezi ostatní lidi.
Pokud vy ani vaše děti necestujete za hranice Evropy, bude vám stačit očkování proti typu B. Tento typ meningokoka může téměř za všechny invazivní nákazy v naší zemi. Pokud patříte mezi nadšené cestovatele, zvažte očkování i proti dalším typům meningokoka.
Očkování meningokok – cena 2019
- Vakcína Menveo a Nimenrix (proti A, C, Y a W135) – 1750 Kč
- Vakcína Bexsero (typ B) – 3080 Kč
Očkování meningokok Bexsero vakcínou
- Určené pro děti od 2 měsíců věku a starší, dospívající a dospělé.
- Účinné proti kmenu Neiseria meningitis skupiny B.
- Očkuje se do horní části paže.
- Kojencům od 2 do 5 měsíců se aplikují 3 dávky s rozestupem alespoň 1 měsíce, posilující dávka se dává mezi 12. a 15. měsícem věku s prodlevou alespoň 6 měsíců od primárních dávek.
- Kojenci od 3 do 5 měsíců dostávají 2 dávky s rozestupem alespoň 2 měsíců, posilující dávky se aplikují mezi 12. a 15. měsíci věku s prodlevou nejméně 6 měsíců od primárních dávek.
- Neočkovaným kojencům od 6 do 11 měsíců se aplikují 2 dávky v minimálním intervalu 2 měsíců, posilující dávka se poskytuje ve 2. roce dítěte s odstupem od základních dávek nejméně 2 měsíce.
- Dětem od 12 do 23 měsíců se očkují 2 dávky v intervalu 2 měsíců, posilující dávka se aplikuje za 12 – 23 měsíců.
- Děti od 2 do 10 let se očkují 2 dávkami v intervalu 1 měsíce, posilující dávka nebyla zatím stanovena.
- Dospívající starší 11 let a dospělí se očkují 2 dávkami s minimálním intervalem 1 měsíce, posilující dávka není stanovena.
Očkování meningokok Nimenrix vakcínou
- Účinkuje proti skupinám A, C, Y, W135 a W.
- Je určená pro děti od 6 týdnů věku a dospělé.
- Očkuje se do horní části paže.
- Děti od 6 týdnů do méně než 6 měsíců dostávají 2 dávky s rozestupem 2 měsíců mezi dávkami.
- Kojenci od 6 měsíců, děti a dospělí dostávají 1 dávku ve zvolený den.
- U dětí ve věku od 6 týdnů do méně než 12 měsíců se ve 12 měsících věku podává posilovací dávka s intervalem alespoň 2 měsíců od posledního podání vakcíny.
- Rizikovým dospělým osobám je možné po zvážení aplikovat i druhou dávku.