Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Meningokok u dětí. Jak infekci poznat co nejrychleji?

Redakce

Redakce

1. 7. 2018

Každý desátý člověk je bezpříznakovým přenašečem meningokoka. Ročně se u nás nakazí tímto infekčním onemocněním několik stovek lidí, přičemž děti patří mezi nejohroženější skupinu. Už jste určitě slyšeli, že jde o čas, ale víte, jak meningokokovou infekci poznáte? Je možné se vůbec nějak tomuto závažnému onemocnění bránit? Jaké jsou příznaky a co dělat, než dorazí rychlá záchranná služba? Meningokok u dětí a vše, co byste měli vědět.

Meningokok u dětí

Meningokoková infekce patří k nejzávažnějším bakteriálním onemocněním vůbec. Bakterie meningokoka způsobující zánět mozkových blan (hnisavou meningitidu) nebo celkové horečnaté onemocnění (sepsi, šok). Toto onemocnění má často dramaticky rychlý průběh, kdy během pouhých několika hodin, dochází z plného zdraví k životu ohrožujícímu selhání organizmu.

Z čeho je možné se nakazit meningokokem

Původcem onemocnění je bakterie Neisseria meningitidis a zdrojem nákazy výhradně člověk. Podle lékařů přenáší tuto bakterii až 10 % české populace bez jakýchkoli příznaků. Bakterii mají přítomnu v nosohltanu, aniž by způsobovala hostiteli jakékoli obtíže. Odborníci doposud nevědí, proč se u někoho infekce projeví, zatím co u jiného nikoli.

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Nákaza meningokokem

K přenosu bakteriální infekce dochází nejčastěji vzdušnou cestou při bližším styku s nemocným nebo přenašečem. Bakterie meningokoka se přenášejí kapénkovou infekcí, tedy znamená vzduchem (mluvením, kašláním, kýcháním), ale také prostřednictvím předmětů, které jsou potřísněné sekrety dýchacích cest. Nejčastěji se nakazí osoby, které byly nějakým způsobem oslabeny, již měly např. chřipku či virózu, a vypravily se mezi lidi. Takto oslabený organismus je daleko ohroženější, než normálně zdravý jedinec. Nikdy byste proto neměli ve vlastním zájmu chodit mezi lidi, pokud máte příznaky infekčního onemocnění. Nejen kvůli ostatním, ale i kvůli sobě!

Meningokok – kmeny

U nás jsou statisticky nejčastější kmeny B (u malých dětí) a C (u teenagerů). Mezi nejohroženější skupiny patří dospívající mládež ve věku od 15 do 20 roků a děti do 5 let, ale ohrožen může být prakticky kdokoli, kdo má oslabenou imunitu a navštívil místo s vysokou koncentrací osob.

Zánět mozkových blan – příznaky

Meningoková infekce nastupuje z nenadání vysokou horečkou doprovázenou zimnicí, nevolností, prudkými bolestmi hlavy a kloubů. Po průvodních příznacích může následovat náhlý nástup ospalosti, zmatenosti a neurologických obtíží. Nemocný reaguje na léky typu nurofen či ibalgin jen málo, na chvíli, případně vůbec. Onemocnění doprovázejí také studené nohy.

Klíšťová encefalitida u dětí. Jak ji včas poznat a jak děti před klíšťaty chránit?

Ztuhlost šíje a nemožnost se předklonit

Velice častým příznakem je ztuhnutí šíje. Pokud má vaše dítě z ničeho nic vysokou horečku, vždy zkoušejte, zda dokáže bez problémů předklonit hlavu tak, aby brada směřovala k hrudníku. Pokud to dítě bolí nebo to nedokáže, ihned volejte do nemocnice. Jak infekce postupuje, přidávají se také nezaměnitelné skvrny na kůži, které mohou nejprve vypadat jako drobná bodnutí.

Krvácení do podkoží (červené skvrny na kůži)

Velice rychle však rostou a spojují se ve větší útvary kvůli poruše krevní srážlivosti a krvácení do kůže. V tuto chvíli již nepochybujte ani minutu a dítěti co nejrychleji podejte nějaká širokospektrální antibiotika, pokud doma nějaká máte, klidně i pro dospělé (nadrťe je a rozmíchejte ve vodě). Současně neprodleně volejte rychlou záchranou službu a důrazně trvejte na tom, aby již cestou k vám byli vybaveni infuzemi s antibiotiky! Mnohokrát se již totiž stalo, že přijela záchranná služba, která nebyla vybavená antibiotiky a dítě muselo čekat na první dávku i hodinu, než se dostalo do nemocnice a na příjem. Každá minuta zde hraje roli.

Doprovod dítěte k lékaři. Na co všechno máte nárok?

Nekróza tkání a smrt

Po typickém krvácení do kůže následuje odumírání tkání. Komplikace meningokokového onemocnění mohou zahrnovat relativně častou ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii či trvalé poškození mozku. Dle statistik dochází až v 10% onemocnění k úmrtí. Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím u invazivních meningokokových onemocnění je velmi krátký, v průměru 24 hodin.

Meningokoková infekce – jak ji poznat co nejrychleji?

Velice vhodným pomocníkem při jakémkoli onemocnění je domácí test CRP, který lze koupit v lékárně či přes internet. Pokud má dítě náhle vysokou teplotu (38 °C až 40 °C), stačí píchnout do prstíčku a během 5 minut vidíte, zda se jedná o bakteriální či virové onemocnění. U takto silné bakteriální infekce bude výsledek testu jednoznačný a vy získáte drahocený čas navíc.

Jak zlepšit dětskou imunitu. Podzim a zima prověří její stav

Meningokok – ochrana a prevence

Existuje 13 typů bakterie Neisseria meningitidis, přičemž proti 5 nejrozšířenějším typům byly vyvinuty účinné vakcíny (A, B, C, W135, Y). Celosvětově se výskyt jednotlivých typů liší podle regionu, u nás je nejrozšířenější typ B a C. V některých zemích (např. Velká Británie) je očkování proti meningokokové infekci povinné. U nás je dobrovolné, ale čím dál tím rozšířenější a někdy na něj přispívají zdravotní pojišťovny. Mimo dětí a mladých lidí má očkování proti meningokokovým onemocněním velký význam také pro osoby, které cestují do oblastí s výskytem meningokokových infekcí (Afrika, zejména rovníková). Neměli byste s dětmi navštěvovat zařízení, kde je vysoká koncentrace lidí, pokud jsou nachlazené či jinak oslabené.

Meningokok – očkování

U nás je možné očkovat buď proti typu B (Bexero), anebo C (Menveo a Nimenrix – A, C, Y, W). Dle dostupných zjištění by měly vakcíny proti typu B částečně chránit i proti dalším typům, neboť obaly bakterie jsou podobné, nicméně to výrobce vakcíny samozřejmě negarantuje. U nás je nejrozšířenější právě typ B, ale jeho dominance není nikterak převratná. Nakazit se můžete i jiným typem. Očkování se provádí dvakrát za sebou, s odstupem několika měsíců, přičemž cena jedné dávky vychází okolo 2500,- Kč (jak již bylo řečeno, některé pojišťovny přispívají). Člověk by měl být vakcínou chráněn až deset let, někdy i déle, nicméně výrobce doporučuje přeočkování po 5 letech tzv. boosterem.

Děti kuřáků

Dnes to snad již není běžné, nicméně měli byste vědět, že mnohem náchylnější k meningokové infekci jsou děti kuřáků, jejichž tkáně v krku a nose jsou kouřem poškozeny.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Meningokok u dětí. Jak infekci poznat co nejrychleji?