Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Nesestouplé varle u chlapce: Příznaky, příčiny a léčba

Během posledních několika měsíců těhotenství prochází dítě mnoha změnami. Jeho oči se otevírají dokořán, kosti se plně formují a váha roste. U chlapců navíc varlata sestupují z podbřišku k šourku. Někdy se může stát, že jedno nebo obě varlata na své místo nedoputují a zůstanou nesestouplá. Co v takovém případě můžete dělat?

Nesestouplá varlata u chlapce staršího 6 měsíců řešte včas

V případě nesestouplých varlat neboli tzv. kryptorchismu většinou zůstane nesestouplé pouze jedno varle. Přibližně v 1 z 10 případů zůstanou nesestouplá obě varlata. Ačkoliv jsou tímto problémem ohrožené všechny děti, častěji se týká předčasně narozených novorozenců. Varle může klesnout do šourku bez jakékoliv pomoci do 6 měsíců věku dítěte. Pokud se tak nestane, je na místě lékařský zásah.

Péče o pindíka u chlapců: přetahovat předkožku ano či ne?

Proč varlata nesestupují?

Odborníci si stále nejsou jistí, co přesně je důvodem nesestouplých varlat. Na vině je pravděpodobně kombinace genů, zdraví matky, hormonů, nervů a vnějších vlivů. Přestože příčina není jasná, určité faktory mohou pravděpodobnost nesestouplého varlete zvyšovat:

  • Předčasný porod
  • Rodinná anamnéza nebo jiné potíže s vývojem genitálií
  • Downův syndrom a další onemocnění ovlivňující růst plodu
  • Nízká porodní váha
  • Kontakt matky s určitými chemikáliemi (např. pesticidy)

Důvodem mohou být také zdravotní problémy matky, jako je:

  • Diabetes (1. typu, 2. typu nebo gestační)
  • Obezita
  • Kouření cigaret nebo užívání alkoholu během těhotenství

Jak poznáte nesestouplé varle?

Hlavním znamením je, pokud nevidíte ani necítíte v šourku varlata. Šourek vypadá plochý a menší, než byste čekali. Někteří chlapci mají tzv. zatahovací varle, které se může samo od sebe pohybovat nahoru až do rozkroku a poté opět sjet dolů. To však obvykle nebývá problém. Varovným příznakem je, pokud varle zůstává stále nahoře a nevrací se zpět na své místo.

Diagnostika nesestouplého varlete

Lékaři problém s nesestouplým varletem obvykle zjistí velmi brzy po narození novorozence při běžné kontrole. Pokud vznikne domněnka, že by se mohlo jednat právě o tuto potíž, přistoupí lékaři k dalším testům. Někdy je k nalezení varlat v pánvi potřeba zobrazovacích metod, jako je ultrazvuk nebo magnetická rezonance.

Jaké problémy může nesestouplé varle způsobit?

  • Potíže s plodností – protože sperma musí být vždy o něco chladnější než zbytek těla, může nesestouplé varle způsobit sníženou plodnost nebo dokonce neplodnost. Pomoci však může včasná léčba.
  • Zranění – pokud není varle na svém místě, může dojít k jeho poškození.
  • Rakovina – muži s nesestouplými varlaty mají větší pravděpodobnost, že dostanou ve věku kolem 30 až 40 let rakovinu varlat.
  • Torze varlete – jedná se o velmi bolestivý stav, během kterého se zkroutí varlata a přeruší se průtok krve do varlat
  • Kýla – spodní břišní stěna nebo tříselný kanál se mohou v případě nesestouplých varlat oslabit a vytvořit kýlu.
  • Emoční stres – prázdný šourek může chlapcům i mužům způsobit emoční rozrušení.

Léčba nesestouplého varlete

Během prvního půl roku života chlapce obvykle varlata sama sestoupí do šourku. Proto je ideální počkat, zda se tento problém sám upraví. Pokud varle do šourku neklesne, lékař navrhne řešení – obvykle v podobě operativního zákroku.

Dítě jde na operaci. Jak ho na ni připravit?

Chirurgie je nejčastější formou léčby a téměř vždy pomůže. Obvykle se k operaci přistupuje mezi 6. a 12. měsícem života dítěte. Včasný zákrok snižuje pravděpodobnost, že bude mít chlapec v pozdějším životě potíže s plodností.

Nesestouplé varle je možné léčit také hormony. Tato forma léčby však nebývá tolik úspěšná a hrozí vedlejšími účinky. Proto lékaři raději přistupují k operativnímu zákroku.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Nesestouplé varle u chlapce: Příznaky, příčiny a léčba