Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Péče o pindíka u chlapců: přetahovat předkožku ano či ne?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 12. 2016

Předkožka u chlapců je kožní řasa, která obaluje žalud penisu. Dříve bylo běžnou praxí ji násilně přetahovat i u hodně malých dětí. To už se dnes naštěstí nedoporučuje. I přesto má péče o pohlavní orgány malých chlapečků určitá pravidla, na které je dobré pamatovat. Která to jsou?

Jak pečovat o pindíka a předkožku u chlapců?

Novorození chlapečci mají žalud penisu zcela kryt předkožkou. Ta většinou nejde přetáhnout a rozhodně ji ani nepřetahujeme. Tato situace je naprosto normální a platí minimálně pro kojenecký věk. Je důležité dbát na hygienu a během koupání lehce předkožku přetáhnout a předkožkový vak omýt vlažnou vodou. Tím ji udržujete elastickou a volnou. Zároveň je zajištěna dostatečná hygiena pro předkožkový vak. Přetahovat předkožku můžete až tehdy, jde-li zcela volně, aby nedošlo k natržení. Když se natržení zahojí, zůstane jizvička a kůže už není tak elastická. Pak se může stát, že už nepřetáhnete předkožku vůbec. I z těchto důvodů končí často násilné přetahování na operačním sále.

Co je předkožka?

Předkožka kryje žalud penisu. Vnitřek je tvořen sliznicí, kterou je i pokryt žalud. Sliznice tvoří maz, který se odstraňuje z povrchu běžnou hygienou. Pokud je sliznice vzájemně spojena, hromadí se sekret mezi oba listy. Postupně, jak chlapeček roste, ho jeho penis více zajímá a postupně srůst rozrušuje.

Problémy s předkožkou

Předkožka dokáže pořádně potrápit. Objevit se může zánět, jehož zdrojem je nahromaděný sekret, který je bílý a připomíná trochu hnis. Penis je proto nutné udržovat v čistotě a vést k tomu i dítě. Při částečném rozrušení sliznic například násilným přetahováním vznikne větší bolest a někdy může přijít i krvácení. To vzniká z drobných prasklin neboli ragád, protože je předkožka nepřiměřeně napnutá. Tyto ragády se většinou zahojí, ale někdy zůstane jizva a předkožka se zužuje. Často ji pak není možné přesunout přes žalud a udržovat dostatečnou hygienu.

Jak se vyvarovat problémům s pindíkem u chlapců?

Pokud se vám zdá, že v předkožkovém vaku se tvoří více mazu, můžete ho jemně odstranit například navlhčeným tamponem. Často však stačí běžná hygiena. Omyjte penis pod tekoucí vodou. Nezapomeňte stále přetahovat předkožku jen tak, abyste odstranili nečistoty.

Řádná hygiena je velmi podstatná už od narození. Přetahování předkožky tedy není zaměřené ani tak na nacvičování stažení přes žalud, ale na vykonání potřebné hygieny. Není vhodné snažit se uvolňovat předkožku násilně, kdy může jemná, citlivá kůže a sliznice penisu popraskat a hojit se s jizvami. Dítě si spojí přetahování s bolestí a nebude pak chtít spolupracovat.

Boulička pod kůži, co dělat?

Občas se může objevit boulička pod kůží. Jedná se o nahromadění vytvořeného mazu a není to nic nebezpečného. Důležitá je stále dokola zmiňovaná hygiena a případně můžete zvážit návštěvu lékaře.

Kdy dochází k přetažení předkožky přes žalud penisu, a jak řešit případné potíže?

Nelze určit úplně přesný termín, protože každý chlapec je jiný. Většinou však již ve školním věku je předkožka uvolněná. V případě potíží by měl závažnost problému posoudit odborný lékař, např. dětský chirurg, který doporučí vhodný léčebný postup. Potíže je možné řešit pomocí mastí nebo případně mechanickým rozrušením předkožky. Jestliže došlo z důvodu neodborného zákroku či vinou zánětu k zúžení, je už nutné přistoupit k operaci. Bolestivé zákroky jsou samozřejmě prováděny v celkové anestezii ambulantně. Po výkonu jde dítě hned domů.

Kdy se obrátit na lékaře?

Lékaře kontaktujte ve chvíli, kdy moč při močení neodchází volně, ale hromadí se pod předkožkou a až pak vytéká ven. Dítě trpí bolestí při močení. Žalud, předkožka či celý penis změní vzhled (načervenalý, oteklý) nebo pokud ještě ve školním věku nelze předkožku vůbec přetáhnout.

Co říci na závěr? Snad jen to, že přetahování předkožky je věc velmi ošemetná, a také tématem mnoha diskuzí. Zjednodušeně můžeme říct, že je zbytečné tvořit problém tam, kde není. Proto na svého chlapečka zbytečně netlačte a nikdy se nesnažte předkožku přetahovat násilím. Nadělali byste více škody než užitku.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Péče o pindíka u chlapců: přetahovat předkožku ano či ne?