Nejčastější dětské úrazy. Jak jim předejít a jak dát správně první pomoc?
Taťána Kročková
25. 7. 2020
V rodinách s malými dětmi všichni dobře vědí, že na prvním místě je zdraví a bezpečí dítěte před dokonalým pořádkem a stylovým zařízením bytu dle našich představ. Riziko úrazů u dětí je vysoké vždy, nejen venku v přírodě, ale také doma. Proto je důležité se postarat o to, abychom toto riziko minimalizovali. Jak tedy zařídit byt či dům, ve kterém se prohání zvídavé batole a co dělat, když už se něco stane?
Děti a úrazy. Co mohou udělat rodiče?
Zvídavé děti jsou schopny prolézt každý kout a všechno důkladně prozkoumat. Na nás rodičích je, abychom předcházeli úrazům u dětí, a také případně znali zásady první pomoci pro situace, kdy se něco přihodí. Každé dítě nezůstane sedět tam, kam jej posadíme, ale vydává se prozkoumat terén. Vzhledem k dispozicím a povaze dítěte je potřeba zabezpečit jeho prostředí tak, aby pro něj bylo co nejbezpečnější. Víme sice, že člověk musí v dětství a mládí také nasbírat zkušenosti na vlastní kůži, aby pochopil, o čem je život. Nemůžeme však riskovat vážné úrazy u dětí.
Snad každá matka svého drobečka úzkostlivě střeží a jakmile jen zakopne o přezůvku a upadne, už k němu běží jako o závod. Některé maminky ale nechávají děti pohybovat se v jejich přirozeném prostředí bez úzkostné ochrany, aby si malí drobečkové osahali okolní svět a vyzkoušeli, že něco také bolí. A aby si děti zvykly na to, co není úplně příjemné a naučily se i samy tomu předcházet. Říká se, že když dítě sáhne na plotnu nebo na žehličku a spálí se, zapamatuje si to a již to neopakuje. Ale neplatí to vždy.
Dětských pádů také bývá nespočet a ne každý může dopadnout dobře, přestože se říká, že děti mají ještě mladé a pružné kosti, které se nelámou. Je jisté, že dítěti nikdy nemůžeme zajistit 100 % bezpečí a sterilitu. A ani by to nebylo vhodné – to bychom jej dobře nepřipravili na budoucí život. Ale základy bezpečné domácnosti jsou nutné.
Domácí lékárnička rodičů malých dětí. Co všechno by měla obsahovat?
Batole v domácnosti – pozor na ostré hrany a opaření
Dokud ještě dítě leží v kolébce, je to zatím všechno v klidu. Vy si můžete většinou bez obav jít po své práci, když dítě spí nebo si prohlíží ručičky v postýlce. Jakmile se však začne přetáčet, nemůžete miminko nechat bez dozoru na gauči nebo na posteli – hrozí mu pád na zem. Když se dítě staví v postýlce, nemělo by se mu nic stát, pokud ovšem nemá na dosah něco, co by na sebe mohlo strhnout – například vaše horké kafe ze stolku. Zvykněte si dávat všechno z dosahu dítěte pryč. I kdyby batole cokoliv rozházelo, není to nic proti tomu, kdyby se například opařilo vroucím nápojem.
Až vaše dítě začne chodit, budete muset mít oči – jak se říká – i vzadu. První zásadou je zajistit domácnost tak, aby se dítě nemohlo poranit o žádné ostré hrany. Aby nic na sebe nemohlo strhnout či převrhnout – může jít o těžké, ostré nebo horké předměty. A aby se nedostalo k plotně nebo vroucí vodě a neopařilo se.
První pomoc u opaření dítěte
Pokud se vám dítě opaří, například na sebe převrhne vroucí vodu, okamžitě zavolejte rychlou záchrannou službu. Do jejího příjezdu dítěti chlaďte popáleninu vlažnou vodou. Voda by neměla být ledová proto, aby nedošlo k šoku organismu. Pokud zjistíte, že se něco nachází v ráně, neodstraňujte to a vyčkejte příjezdu záchranné služby. 1 % popáleniny odpovídá velikosti dlaně.
Když si dítě jen spálí prstík – například sáhne na plotnu nebo žehličku, neplašte a ručičku mu chlaďte pod proudem vlažné vody. Později můžete místo mazat měsíčkovou nebo heřmánkovou mastí.
Pád z výšky a riziko poranění
Jakmile dítě začne lézt a chodit, stává se z něj kamzík. Pokud vám vyleze na židli u otevřeného okna v pátém patře, nebude to ideální. Spadnout by mohlo ale odkudkoliv – a s pády se pojí spousta zranění u dětí, včetně ohrožení života. Nemotorné batole, které se teprve učí chodit, může samozřejmě zakopnout i na zemi, třeba o zbytečný malý kobereček. Ale spadnout se dá i z pořádné výšky, kam se malý kamzík bez dozoru snadno dostane.
Zlomeniny u dětí
Kosti u dětí jsou sice pružné a teprve se vyvíjej, ale přesto může docházet ke zlomeninám, a to často i k takovým, kterých si možná ani nevšimnete. Některé aktivní děti ani neví o tom, že si něco zlomily. Proto je potřeba na to dávat velký pozor. U malých dětí patří k nejčastějším zlomeninám zlomenina klíční kosti, lokte nebo zápěstí, například po pádu z kola.
Pokud vaše dítě spadne a poraní se, nebo si nejste jistá, zda si něco nezlomilo, vždy byste s ním měla navštívit lékaře. Při riziku zlomeniny po pádu končetinu zafixujte a ihned s dítětem odjeďte k lékaři. Vyhledání lékařské pomoci platí i v případě poranění hlavičky – třeba po pádu na ostrou hranu. U vážných případů zachovejte klid a okamžitě volejte záchranku.
Vyražený dech u dítěte
Malé děti si také často jen po pádu vyrazí dech. V tomto případě stačí dítě uklidnit a promasírovat mu záda, stažená křeč dýchacích svalů povolí a dítě začne opět dýchat.
Dítě v bezvědomí – co dělat?
Dítě v bezvědomí se můžete pokusit resuscitovat, a to tak, že mu provedete masáž srdíčka. Bezvědomí dítěte nastává nejčastěji právě po nějakém úrazu nebo vdechnutí cizího tělesa, proto je potřeba i vpravit do jeho krevního oběhu kyslík. U dospělých většinou bývá bezvědomí následkem zástavy srdce, například kvůli infarktu nebo mrtvice, proto stačí začít s masáží srdce bez předchozího vdechnutí.Bezvědomí dítěte nastává nejčastěji právě po nějakém úrazu nebo vdechnutí cizího tělesa, proto je potřeba i vpravit do jeho krevního oběhu kyslík. U dospělých většinou bývá bezvědomí následkem zástavy srdce, například kvůli infarktu nebo mrtvice, proto stačí začít s masáží srdce bez předchozího vdechnutí.
Resuscitace dítěte
U miminek a batolat se masáž srdce neprovádí dlaněmi, ale pouze dvěma prsty. Dítěti se zakloní hlavička a provede se 5 vdechů, protože u něj často chybí v dýchacích cestách kyslík. Je třeba také zjistit, zda nemá dítě uvíznutý nějaký předmět v dýchacích cestách, pokud vůbec nevíte, co se mu stalo. Poté se může začít s masáží srdce. Opakujte 15 stlačení srdce a 2 vdechy v pravidelných intervalech celkem 5 krát. Teprve poté volejte linku 155 a řiďte se jejich instrukcemi.
Spolknutí malých částí u batolete
Pryč se všemi nevhodnými hračkami, šroubky, matičkami, korálky, mincemi, neuvařenými luštěninami a podobně. Batole všechno strká do pusy, aby to důkladně prozkoumalo. Hrozí mu, že ledacos nevhodného spolkne, anebo se tím začne dusit.
Jaké jsou vhodné domácí práce pro děti podle věku? Zapojte je dle Montessori vzdělávání
První pomoc u dušení dítěte
Pokud se vám dítě začne dusit, například když vdechne malou částici nebo mu něco uvízne v krku, osvědčuje se úder mezi lopatky, který můžete provést i opakovaně. V tu chvíli musíte jednat rychle. Když to nepomůže, vyzkoušejte takzvaný Heimlichův chvat. Ten se doporučuje provádět při ohrožení života u dětí starších jednoho roku. Dítě chytnete zezadu, pažemi mu obejmete břicho a jedna ruku sevřete v pěst a druhou ji uchopíte. Pak několikrát silně stlačíte nadbřišek směrem k bránici.
Nejrizikovější místnosti v bytě
Mezi nejrizikovější místnosti v bytě patří bezesporu kuchyně a koupelna. Právě tam musíte být nejopatrnější. Dítě nesmí mít v dosahu nic, co by mu mohlo ublížit. A že by toho bylo! Samozřejmostí je, že nebudete nechávat v koupelně na zemi čistící prostředky, otevřenou krabici s práškem na praní, nebo v kuchyni ostré nože. Zkuste si to představit jako rodiče sami. Je totiž jen na vás, jaké hranice pohybu svému zvídavému, a zároveň i zvědavému, batoleti v bytě vymezíte.
Jak zastavit krvácení?
Když se vám dítě pořeže – například ostrým nožem, či jinak poraní, nejprve musíte zastavit krvácení. U vážných případů musíte pevně stisknout tepnu nebo pevně zavázat obinadlem místo nad ránou směrem k srdci přes jednu kost. To znamená, že pokud jde třeba o zranění lýtka, pevně obvážete místo až nad kolenem. Mezitím by měl někdo rychle zavolat záchranku.
U drobných poranění a rozbitý kolen stačí důkladně omýt a vydezinfikovat ránu. Odřená kolena nechte raději dýchat a nezavazujte je.
Úrazy elektrickým proudem
Úrazy elektrickým proudem jsou velmi nebezpečné a pokud máte doma malé dítě, v prvé řadě si zajistěte zásuvky kryty. Fén u napuštěné vany, ve které se koupete byste snad určitě nenechali, že ne?
Otravy a poleptání
Některé ekologické domácnosti doma žádné jedy, kyseliny a hydroxidy nepřechovávají. Ale občas se přece jen něco může vyskytnout. Ať už jsou to léky od babičky nebo třeba hydroxid sodný na čištění zanesených odpadů. Všechno, co může být pro dítě nebezpečné dejte pryč! Batole se nesmí dostat k žádným čistícím prostředkům, k žádným chemickým látkám a lékům – ani kdyby to byly vitamíny.
Pozor na domácí mazlíčky!
Jestliže v domácnosti chováte některá zvířata nebo máte domácí mazlíčky, je potřeba také své zvědavé batole ochránit před nimi – a na druhou stranu také zvířátka před dětmi. Kontakt dítěte se zvířetem by měl být pouze pod dozorem dospělého! Nezřídka byly vážné případy pokousání dítěte psem z vlastní domácnosti – snad kvůli žárlivosti psa. Psa i kočku by vaše batole nemělo nijak dráždit, zlobit, tahat za uši a ocas, i taková rozzlobená kočička může vaše neposedné dítko pořádně škrábnout přes obličej nebo těsně vedle oka.
Další věc je třeba volný přístup dítěte k použitému kočičímu záchodku. Je to sice možná legrace, ale určitě nechcete, aby se dítě třeba pustilo do kočičích výkalů a chytlo nějaké parazity. Takže udělejte jediné – zamezte kontakt dítěte s těmito předměty a umožněte mu pouze rozumný kontakt s domácím mazlíčkem pod dozorem.