Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jak na rozbité koleno a co dělat, když se odřenina nehojí

Rozbitých kolen bylo v historii lidstva určitě více než soukromých či celosvětových válek. Každý známe svá krvavá kolena se zbytky štěrku v ráně z našeho dětství, a bohužel ani naše děti se někdy nevyhnou pádu na rovné silnici. Jak jim můžeme pomoci a jak se dá vlastně takové rozbité koleno ošetřit?

Rozbité koleno stačí pořádně vydezinfikovat

Zdánlivá banalita, která může pěkně potrápit, by se rozhodně neměla podceňovat. Ale můžete být klidní. Ránu stačí pořádně vyčistit a vydezinfikovat, nemusíte hned s dítětem běžet k lékaři. Koleno by rovněž mělo dýchat, aby se rána sama zatáhla a vytvořil se strup, ve většině případů je zcela zbytečné a nežádoucí koleno přelepovat nebo obvazovat.

K dezinfekci volte běžně dostupné a spolehlivé prostředky, například s obsahem jódu nebo alkoholu, ale samozřejmě ne v případě alergie na jód. Pokud dítě nemá koleno rozseknuté a rána nevyžaduje šití, nejedná se o důsledek napadení zvířetem nebo nedošlo ke kontaktu s dráždivými chemickými látkami, není potřeba vyhledat lékaře. Jestliže ale ránu dobře nevyčistíte a dítěti se zanítí, pak už se lékaři a následným bolestivým komplikacím nevyhnete.

Odřená kůže se štěrkem a kamínky zaschne

Koleno je v prvé řadě potřeba řádně umýt pod proudem studené vody. Pokud se v ráně usadil štěrk, kamínky, případně jiné nečistoty, je potřeba se jich zbavit. Můžete použít i neutrální mýdlo k důkladnému vymytí rány, a následně vhodnou dezinfekci.

Jestliže odřeninu dobře nevymyjete a zůstanou v ní nečistoty nebo štěrk, zaděláváte si na pořádné komplikace. Kamínky a štěrk totiž přischnou spolu se strupem a případné nečistoty mohou vytvořit pěkný zánět. Je pak , že rána dítěti začne hnisat a tělo se bude snažit samo cizorodá tělesa vyloučit.

Zlomeniny u dětí. Jak probíhá léčba těch nejčastějších

Nehojící se odřenina může vést až k antibiotické léčbě

V případě nedostatečného vyčištění rány nebo zanedbání hygieny, ale z i dalších příčin, kterými mohou být například snížená imunita či jiná onemocnění, může dojít k vytvoření zánětu, hnisání a k dlouhodobějšímu hojení. Určitě je potřeba vyhledat lékaře, který ránu vyčistí a nasadí vhodná antibiotika, ať už v lokální formě, anebo v závažnějších případech i celkovou antibiotickou léčbu k užívání v tabletách nebo u menších dětí v podobě sirupu.

Mast na odřeniny se většinou nedoporučuje

Na spáleniny a odřeniny se většinou nedoporučuje žádné krytí ani mast. To vše totiž narušuje přirozený hojivý proces, při kterém se vytváří strup, který ránu chrání. Pod ním se už vytvářejí nové kožní buňky. Odřenina by se tedy měla hojit na vzduchu. Místo masti lze vyzkoušet gel, který umožňuje takzvané vlhké hojení. Funguje na podobné bázi jako tekutý obvaz.

Náplast na odřeniny? Ideálně ta tekutá!

Právě tekuté obvazy nebo vlhké gely jsou pro odřené nebo rozbité koleno ideální volbou. Existují různé přípravky, které ránu vydezinfikují a následně vytváří jakousi ochrannou vrstvu, která chrání vznikající stroupek. Dochází nejen k zajištění sterilního prostředí, ale také k ochraně před možným vniknutím nečistot, bakterií a cizorodých látek, navíc nedochází k praskání strupu. Celý proces hojení je tak rychlejší a efektivnější.

Jak naučit dítě chodit? Co dělat a co rozhodně ne!

Čím mazat strupy? Ideálně měsíčkovou mastí!

Mazat rozbité koleno můžete teprve tehdy, až se vytvoří stroupek. Právě ten je možné ošetřovat třeba i bylinkovou mastí, která podpoří hojení, regeneraci kůže a zároveň i může působit díky svým dezinfekčním účinkům antisepticky, a to jak proti bakteriím, tak třeba i proti plísním a kvasinkám. Výborná je mastička z měsíčku lékařského, který má příznivý vliv na pokožku. Namazaný stroupek nepraská a dobře se hojí.

Určitě ale mast nenanášejte před vytvořením strupu, a pokud rána nehnisá, nepoužívejte mast s obsahem antibiotika!

Rozseknuté koleno někdy vyžaduje pár stehů

Když je rána po úrazu větší, více hluboká, anebo hodně krvácí, raději ihned vyhledejte lékařské ošetření. Rozseknuté koleno někdy vyžaduje i pár stehů a odbornější vyčištění. Aby k těmto úrazům nedocházelo, je třeba zajistit větší bezpečnost, a to především pro naše děti. Nejčastější úrazy tohoto typu se nevyskytují při zakopnutí na rovné cestě, ale samozřejmě při sportu, jízdě na kole či na kolečkových bruslích a podobně. Dbejte vždy na to, aby děti měly chrániče kolen a pochopitelně také přilbu!

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak na rozbité koleno a co dělat, když se odřenina nehojí