Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Náušnice u dětí. V jakém věku zákrok podstoupit?

Redakce

Redakce

5. 5. 2018

Dnes se s tím už nesetkáme tak často jako dřív, ale stále se sem tam najdou rodiče, kteří mají zájem dát své holčičce (výjimečně i chlapečkovi) píchnout ouška. Vždy je ovšem potřeba zákrok propíchnutí uší u dětí dobře zvážit. Jaký je správný věk pro náušnice u dětí? Jaká jsou rizika spojená s náušničkami? Jaké koupit náušnice? Na co si dát pozor?

Náušničky u dětí – od kdy?

Většina rodičů nechává propíchnout uši svým dětem velmi brzy po narození. Ačkoli převažují jednoznačně holčičky, občas nechávají rodiče píchnout ucho také chlapečkovi. Zatímco ještě v nedávné minulosti bylo propichování oušek u dívek běžné už v porodnici, v současnosti se za minimální hranici se považuje věk okolo 3 měsíců. V té době už totiž vyzrává imunitní systém dítěte a funguje správně přirozená kožní bariéra. Lalůček je akorát tak veliký, že se dá dobře uchopit, a zároveň není ještě příliš silný.

Propíchnout uši u miminka nebo počkat na později?

Podívejme se nyní na důvody, proč opravdu důkladně zvážit tento krok a zda zákrok neodložit na později.

Riziko infekce

Tím nejpádnějším argumentem, proč s náušničkami počkat, je riziko infekce. Často se totiž stává, že místo vpichu zhnisá. Ačkoli se samozřejmě lékař během procedury snaží o maximální sterilnost zákroku, je běžné, že se infekce do rány i přesto dostane. Někdy lékař předepíše preventivně mazat framykoinem či baktrobanem, čímž by se mělo riziko nákazy infekce v ráně snížit. V nejhorších případech budou předepsána celková antibiotika. Děťátko by mělo být navíc již naočkované proti tetanu!

O bolesti ucha u dětí s dětskou ORL lékařkou Annou Zelinkovou

Akupunkturní body v uchu

Jedním z hlavních argumentů proti píchání uší je otázka porušení akupunkturních drah. Při nesprávném propíchnutí mohou být poškozeny. Ačkoli bývá tlak ze strany babiček na to, že holčičky by měly mít náušničky, silný, rozhodnutí je vždy na rodičích. I když je v lalůčku poměrně málo akupunkturních bodů, kterým se dá relativně snadno vyhnout, přeci jen se jim lépe vyhýbá na větším uchu. Další věc je, že každé ucho má jiný tvar a také dráhy se mohou lehce lišit. Aplikace do jiných míst ucha, než je lalůček, je rizikovější.

Granulom

Někdy se na oušku udělá granulom, tedy drobný zbytnělý útvar, lidově přezdívaný tuková bulka.

Vytahané dírky v uších

Uvědomte si, že ušní lalůček je velice tenký. Čím déle je v oušku náušnice, tím déle na něj působí gravitace a vytahuje jej. Určitě jste si již někdy všimli, jak vypadají ušní dírky a lalůčky u starších paní, které nosily těžší náušnice. Není to pěkný pohled. Naštěstí existuje možnost plastické operace, nicméně pokud dáváte dceři náušnice z kulturních a estetických důvodů (pravděpodobně ani jiné důvody neexistují), nezapomeňte na to, že čím déle budou náušnice v uších, tím dříve se ucho vytahá a přestane to působit hezky.

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Nepohodlí

Co si budeme povídat, ať už náušničky vypadají sebekrásněji, nejsou pro malé holčičky příliš pohodlné. Zatrhávají se kdykoli si dítě přetahuje tričko, které je užší u krku. Tlačí při spánku na boku. Během divočejší hry si o ně může dítě zavadit nebo si je dokonce vytrhnout. S oblibou za ně tahá zvídavý mladší sourozenec. Občas se o ně může zavadit během česání vlásků atd.

Čím dřív, tím líp?

Jako rozumnější se pro většinu rodičů zdá být náušničky odložit až na dobu, kdy si o ně dívka sama řekne. Většinou je to okolo 12 let kdy se dívky odhodlají překonat strach a dobrovolně podstoupí zákrok. Pokud jste se ovšem i přes veškerá výše uvedená rizika rozhodli svou dceru náušnicemi ozdobit již v dětském věku, neotálejte příliš dlouho. Miminko starší 4 měsíců by se za ouška chytalo a mohlo by si do rány zanést infekci či si dokonce náušničku vytrhnout.

Propíchnutí ucha jehlou

Ouška běžně propichují pediatři, chirurgové nebo lékaři na oddělení ORL. Náušnice na propíchnutí si přinesete s sebou. Měly by být ze zlata, které neobsahuje nikl, příp. z chirurgické oceli. Raději se vyhněte bílému zlatu, neboť obsahuje příměs niklu. Na nikl totiž často vzniká kontaktní dermatitida a je na něj alergický zhruba každý osmý člověk. Náušnice by se měly 24 hodin před nasazením dezinfikovat namočené v lihu.

Jak zákrok probíhá?

Počítejte s tím, že dítě bude velice hlasitě plakat. Tomu se nadá vyhnout, neboť zákrok pochopitelně bolí. Ouško se před píchnutím vydezinfikuje a propíchne jehlou. Používá se jehla klasická nebo dutá. Při použití duté jehly je výhoda, že se do ní dá vložit konec náušnice a při vytahování jehly zůstane náušnice v uchu. Při použití klasické jehly se náušnice zasune po jejím vytáhnutí. Pokud si vyberete náušnici se zapínáním vepředu, bude možné ji zatlačit do dírky současně s vytáhnutím jehly. Nakonec se uši překryjí gázou. Doma ránu 3x denně otírejte lihem zepředu i zezadu. Dokud se rána zcela nezhojí, zamezte kontaktu s vodou. Náušničky v žádném případě nevytahujte!

Čištění uší u miminek. Víte jak na to?

Nastřelování náušnic u dětí

Metoda nastřelování je čím dál tím oblíbenější. Trvá totiž kratší dobu, je méně bolestivá a také hygieničtější. Nastřelování se provádí v kosmetických salonech, u lékaře, v tetovacích salonech či zlatnictvích. Dítě by již mělo umět sedět, aby mohla nastřelovací pistole správně fungovat, ale není to podmínkou. Vždy se raději informujte přímo na místě.

Jak probíhá nastřelení náušnic?

Místo vpichu se zaměří a označí fixem. Následuje nastřelení, při kterém je do ucha velkým tlakem vpravena náušnice. Jedná se ale jen o dočasnou vyrobenou z chirurgické oceli, příp. pozlacenou. Alternativou jsou i náušnice z bioplasmu, které neobsahují nikl. Asi za pět týdnů po dokonalém zahojení se tyto provizorní náušnice vyjmou a nahradí se klasickou náušnicí. Nastřelování náušnic je méně bolestivé, neteče u něj krev a je navíc přesnější. Děti se obvykle jen leknou zvuku pistole. I zde se může stát, že nezhojená rána začne hnisat. Některé nastřelovací náušnice jsou navíc velmi velké a mohou dráždit pokožku. Cena nastřelení se pohybuje od 500 Kč asi do 800 Kč, a to včetně nastřelovacích náušnic.

Ohodnoťte tento článek:
3,1
Právě čtete

Náušnice u dětí. V jakém věku zákrok podstoupit?