Náměsíčnost je záležitostí zejména dětí a dospívajících. Věkem většinou odeznívá nebo zcela mizí. Co za touto poruchou spánku stojí a jak se s ní nejlépe vypořádat?
Náměsíčnost jako dědičná porucha
Mnoho lidí má náměsíčnost spojenou s chůzí během spánku. Ve skutečnosti se však pod tímto pojmem skrývá i mumlání, mluvení, manipulace s různými předměty a další činnosti, které si náměsíčný po probuzení nepamatuje. Lékaři stále neví, kde má náměsíčnost (latinsky somnambulismus) přesnou příčinu. Jasné je však to, že zde hraje velkou roli dědičnost. Spouštěčem náměsíčnosti může být i prožité trauma, stres nebo jiná psychická porucha. Ta může dítěti přinést nejen náměsíčnost, ale i živé sny. Pokud máte zájem o zahraniční články a studie, hledejte výraz náměsíčnost anglicky: somnambulism, sleepwalking nebo noctambulism.
Somnambulismus způsobuje přetížení mozku
Náměsíčnost se odehrává vždy během REM fáze spánku. Jedná se o stádium velmi slabého spánku, během kterého se nám zdají sny, a rychle pohybujeme očima. Náměsíční lidé do REM fáze nepřecházejí postupně, jak by to mělo správně být, ale náhle. To způsobí přetížení mozku, který do těla vyšle zmatené signály. Proto se může snadno stát, že člověk začne zmateně mluvit, chodit po pokoji nebo automaticky vykonávat běžné činnosti, jako je např. použití toalety, otevírání lednice a úklid nepořádku. Během této doby dochází k probuzení jen velmi zřídka. Jakmile se náměsíčný člověk probudí, své počínání si nepamatuje.
První krůčky mohou přinést náměsíčnost
Při náměsíčnosti dochází ke střídání spánku a bdělosti. Dětí se mohou s náměsíčností setkat už ve věku, kdy se učí chodit. Nejčastěji to ale bývá až kolem 12 let. Ojedinělé epizody náměsíčnosti zažije přibližně 30 % všech dětí a pravidelné případy se týkají asi 15 % dětí. Během dospívání většinou tato porucha sama postupně odezní. Existují však případy, kdy se náměsíčnost naopak prohlubuje. Stát se to může dětem s neurologickou poruchou nebo drogově závislým.
Chraňte děti před riziky náměsíčnosti
Náměsíčnost není závažnou poruchou a jako takovou ji ani nelze vyléčit. V každém případě je ale důležité zabezpečit dětský pokoj i zbytek bytu či domu. Zamykejte proto večer venkovní dveře a zavírejte všechna okna. Snížíte tím riziko, že dítě opustí během spánku domov nebo vyskočí z okna. Schovejte všechny ostré předměty, kterými by si dítě mohlo ublížit. Nedoporučuje se ani spaní na horním patře palandy, ze kterého by mohlo dítě spadnout a ošklivě se zranit. Lékaři dětem radí kratší odpolední spánek, který snižuje výskyt hlubokého spánku během noci. Pokud trápí vaše dítě při náměsíčnosti agresivita nebo noční děsy, může vám pediatr předepsat léky na uklidnění.
Dítě nikdy nebuďte
Pokud najdete své dítě, jak zbloudile chodí po domě, nesnažte se ho probudit. Pokud byste to udělali, bylo by vaše dítě ještě více zmatené a netušilo by, co se s ním děje. Klidně a pomalu na něj mluvte a snažte se ho nenásilně odvést zpět do postele. O probuzení byste se neměli snažit ani v případě agresivity, pláče nebo trhavých pohybů.
Léčba přírodou a homeopatiky
Spánkový cyklus u dospělých i dětí pomáhají upravovat bylinky, jako je meduňka, kozlík lékařský nebo levandule. Dítěti připravte večer z bylinek čaj, který by mělo vypít asi hodinu před usnutím. Někteří rodiče mají výborné zkušenosti s polštářkem naplněným chmelem. Dobře funguje na náměsíčnost homeopatie. Vždy je ale důležité vše nejprve konzultovat s odborníkem, který vám dle příznaků doporučí vhodnou léčbu.
Náměsíčnost ve filmu
Zajímá vás téma náměsíčnost a chtěli byste se o něm dozvědět více? Pak by vám neměl uniknout Nebezpečně náměsíčná film z roku 2017, který pojednává o ženě trpící somnambulismem a nebezpečí, které pro ni její porucha znamená.