Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Manžel je pořád pryč a já jsem stále sama s dětmi. Lze to zvládnout?

Redakce

Redakce

12. 1. 2020

Máte pocit, že jste neustále na vše sama? Manžel je pořád v práci nebo se věnuje svým koníčkům raději, než aby trávil čas s vámi a s dětmi doma?  Jak se z toho nezbláznit a je vůbec možné to nějak změnit?

Když jste zakládali rodinu, představovala jste si svůj život mnohem lépe. Viděla jste šťastnou rodinu, která se těší z prvního děťátka. Zkrátka obraz dokonalé šťastné rodinky tak, jak to znáte z reklamy, z Facebooku, z Instagramu. Těšila jste se, jak budete chodit s miminkem na procházky, jezdit společně s manželem na výlety, užívat si rodinnou pohodu. Bohužel však již brzy přišlo velké rozčarování.

Celé dny sama doma

Poté, co opadl prvotní stres, kdy jste si přinesli děťátko domů, a vše jste se za pochodu postupně naučili a zautomatizovali, přichází období každodenní rutiny péče o dítě. Každý den nyní vypadá dost jednotvárně a veškerý váš život se redukoval na neustálé přebalování, kojení, uspávání, praní, žehlení, vaření a uklízení domácnosti. A co je na tom nejhorší? Na všechno jste pořád sama.

Kdy dát poprvé dítě hlídat a odejít od něj?

Manžel je pořád pryč

Manžel tráví celé dny v práci, nehodlá se vzdát svých koníčků a vždy si umí udělat čas sám pro sebe, zatímco vy tvrdnete neustále doma s dětmi. Taková je bohužel zkušenost velké části maminek na rodičovské „dovolené“. Co s tím? Jak takovou situaci řešit?

Jak se z toho nezbláznit?

Tím úplně nejdůležitějším, co byste si měla uvědomit, je fakt, že takto je to jen dočasně! Děti budou čím dál tím samostatnější a bude s nimi čím dál tím větší zábava, budou čím dál tím flexibilnější (s jídlem, se spánkem) a s největší pravděpodobností se jim bude tatínek také chtít více věnovat. Pro většinu tatínků prostě není malé dítě dostatečně atraktivní, nejsou si jistí, zda se o ně dokáží dobře postarat a dokud vše zvládá matka na jedničku, ani nevidí důvod, proč by se starali. Když už ale v dítěti uvidí parťáka na kolo, na basket, na pingpong, na fotbal, zapojí se do péče o potomka alespoň po této stránce, když už ne do domácích prací.

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?

Není všem dnům konec!

Kromě toho, že bude pro tatínka dítě čím dál tím lepším parťákem, budete mít i vy čím dál tím více času pro sebe. Jednoho krásného dne půjdou děti do školky, do školy a vy budete konečně alespoň částečně svobodná. Zažijete nejspíš i pocit, že se vám po době, kdy jste spolu trávili celý den jen o samotě, stýskat. Samozřejmě pak nejspíš budete muset nastoupit zpátky do práce, takže zase bude času méně, ale po několika letech, kdy jste byla zavřená mezi čtyřmi stěnami s dětmi, budete šťastná, že jste se dostala do společnosti osob, které dají dohromady smyslupnou větu a nepotřebují od vás utřít zadek nebo nakrmit.

Musíte být silná a vydržet

Opravdu to uteče mnohem rychleji, než byste řekla. Zkuste si neustále připomínat, že si to máte užívat. Snažte se chodit co nejvíce mezi lidi i s dětma. Stačí do obchodu, na kroužky, do parku, na hřiště. Bavte se co nejvíce s každým, koho potkáte, abyste přišla na jiné myšlenky. S důchodkyní před domem, s jinými maminkami na hřišti, s dětskou paní doktorkou, usmívejte se na paní prodavačku v drogerii a ona s vámi ráda prohodí pár slov. Pouštějte si hudbu, kterou máte ráda, navoňte se, udělejte si radost.

Hlídání dětí on-line. Hlídací služby i babičky pomáhají rodinám v době pandemie

Využijte každou příležitost komunikovat s jinými lidmi

To vše vám zvedne náladu. Člověk, který je zvyklý na aktivní společenský život, takovou velkou změnu nese jen těžko. Využijte jakoukoli příležitost popovídat si s někým jiným. Snažte si volat co nejvíce s kamarádkami, chatujte na portálech určených pro maminky, poslouchejte nějakou zajímavou audioknížku (číst si je pochopitelně nereálné), když jste doma jen s dětmi. Zaměstnejte svou mysl jak to jen půjde, abyste neměli pocit každodenní rutiny.

Choďte co nejvíc ven

Když jste doma, máte neustále pocit, že je potřeba uklidit to či ono. Jen co ale vyjdete ven, stres z domácího prostředí většinou opadne. Zkuste trávit co nejvíce času mimo domov, pokud to počasí jen trochu dovolí, a tíha domácích prací z vás opadne. Samořejmě, že mandatorním domácím pracem neuniknete (vyprat a roztřídit prádlo se musí, stejně jako uvařit), ale když je dítě mimo domov, odpadne úklid nepořádku, které během pobytu doma dítě neustále vytváří – rozházené kostky, roztahané hračky všude, zapatlaný stůl atd. Kromě toho je pobyt venku na čerstvém vzduchu pro dítě i pro vás nanejvýš přínosný, pokud tedy samozřejmě není hic k padnutí nebo naopak zima jako na Sibiři.

Nesnažte se být dokonalá

Rozházené věci po bytě to lze jen těžko vydržet. Člověku to nedá a uklidí to. Vysát prach se také musí. Ale co takhle žehlit? Je skutečně potřeba mít všechno vyžehlené? Je důležité mít deset druhů cukroví na vánoce? Jednou týdně si můžete večeři či oběd objednat nebo si dojít do restaurace. Svět se nezblázní, když trošku vypustíte.

Neporovnávejte se

Tento bod je velice důležitý. Tím, že se porovnáváte s jinými rodinami, zažíváte zbytečnou frustraci. Na sociálních sítích vidíte perfektně upravené ženy, zářící štěstím, které se objímají na společném rodinném výletě s manželem, vše vypadá naprosto dokonale. Máte pak pocit méněcennosti, jste naštvaná, že u vás to tak není a nebude. Jste z toho nešťastná. Uvědomte si, že to vše je jen přetvářka! Lidé se na sociálních sítích holedbají a snaží prezentovat v tom nejlepším světle, ale realita bývá úplně jiná. Jak vy můžete vědět, že zatímco se manžel na fotografii usmívá a objímá svou ženu, tak se v jednom kuse ve skutečnosti nehádají? Že ji nepodvádí? Že tu drahou dovolenou nebudou muset splácet ještě několik let?

Hádky před dětmi. Jak zvládnout krizi a nevystavit dítě scénám?

Pozor na vliv sociálních sítí

Většinou ten, kdo je v životě opravdu šťastný, nemá potřebu své štěstí dávat ostatním na odiv. Důsledně projděte všechny osoby, které sledujete a zamyslete se nad tím, zda ve vás jejich posty zanechávají pozitivní pocity či nikoli. Pokud vás v nějakém ohledu inspirují a motivují, je vše v pořádku. Pokud vás uklidňují, že jsou na tom stejně nebo hůře jako vy, je to ve vaší situaci, kdy se cítíte pod psa, zcela akceptovatelné. Pokud vás pobaví a rozesmějí, skvělé. Ale pokud jim jen závidíte, okamžitě si je zablokujte či smažte! Uvidíte, že vám bude hned líp. Za pár dní na ně úplně zapomenete. To samé platí i o fyzických osobách. Nestýkejte se s kamarádkou, která se vychloubá, jak je šťastná a vše se jí daří, v práci, doma i v životě. Alespoň ne do té doby, dokud se cítíte mizerně. Až se zase věci vrátí do normálu, vrátíte se do práce a získáte ztracené sebevědomí, ráda se jí pak ozvete.

A co s manželem, který vůbec nepomáhá?

To, že by se měl manžel do domácích prací zapojit, je nepochybně oprávněný požadavek. V každé domácnosti je ovšem participace partnerů na domácích pracích nastavená různě. Muži i ženy si s sebou přinášejí různé modely ze svých původních domovů. Těžko lze očekávat, že syn z rodiny, kde všechno dělá matka a otec celý den jen sedí a kouká na televizi, bude v domácnosti aktivní. To vše je potřeba dobře zvážit již v době, kdy jste ještě bezdětní a bydlíte spolu na zkoušku.

Modely převzaté z rodiny

Teď už je pozdě litovat výběru partnera a v zájmu zachování úplné rodiny, je potřeba se se situací doma buď smířit a vyrovnat, anebo tzv. zatlačit na pilu a donutit muže alespoň k tomu, aby si po sobě odnesl nádobí a vzal občas dítě do kočárku nebo na hřiště. V sobotu a v neděli dopoledne na dětských hřištích či v parku potkáte již spíše tatínka než maminky. A to je dobře. Pokud se chce tatínek věnovat svým koníčkům ve svém volném čase, nic mu nevyčítejte, ale domluvte se na pravidelných časech, kdy se bude starat jen on. Pokud chce jít na kolo, může dát dítě do vozíku nebo do sedačky, může si s kočárem zaběhat nebo se projet na bruslích. Může dítě vzít „na čumendu“ do auta, na letiště, do dětského koutku, do cukrárny, dojet s ním na myčku, zkrátka cokoli, jen aby s ním na chvíli byl.

Manželé stresují ženy více než děti a to až o polovinu

Ať se postará i tatínek

Nekompromisně trvejte na tom, že alespoň jednou týdně se o dítě postará, ideálně v sobotu nebo v neděli dopoledne. Zajděte si zaplavat, zacvičit, proběhnout se, projít se. Lepší je čas využít k nějaké sportovní aktivitě, než vysedávání někde v kavárně. Jednak kvůli endorfinu, který vám udělá dobrou náladu, ale také ze sebe budete mít mnohem lepší pocit a budete mít více energie. Vůbec nejlepší je jít na společnou procházku s nějakou kamarádkou. Chce to ale aby bydlela blízko, abyste neztrácela drahocený čas sama pro sebe dojížděním. Pokud žádnou nemáte, nevadí. Jděte se prostě sama projít a vyčistit si hlavu. Stačí půl hodiny, hodina a člověku je hned lépe.

Ohodnoťte tento článek:
1,9
Právě čtete

Manžel je pořád pryč a já jsem stále sama s dětmi. Lze to zvládnout?