Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Loupání kůže u miminek. Proč miminka trápí suchá pokožka a jak to řešit?

Narození dítěte je velká životní událost. Novopečení rodiče se soustředí na to, aby bylo miminko v bezpečí. Je proto pochopitelné, že mají starosti hlavně o jeho zdraví. Podívejte se, co je příčinou suché pokožky a co způsobuje loupání kůže u miminek. Ušetříte si tak zbytečné starosti nebo včas rozpoznáte, že je na čase navštívit lékaře.

Loupání kůže u miminek a suchá pokožka

Vzhled novorozence, včetně jeho pokožky, se může během prvních několika týdnů života hodně měnit. Také vlasy dítěte často mění barvu a pleť může být světlejší nebo tmavší. Loupání kůže u miminek je úplně normální před opuštěním porodnice nebo během několika dní po návratu domů. Kůže se může loupat na jakékoli části těla včetně rukou, chodidel a kotníků a časté jsou také šupinky ve vlasech kojence. Novorozenec strávil devět měsíců v plodové vodě a dalších tělních tekutinách a během prvních třech týdnů po porodu se mu přirozeně obměňuje nejsvrchnější vrstva pokožky. Míra loupání kůže u miminek se liší v závislosti na tom, zda se narodila předčasné, v termínu nebo byla přenášená.

Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová

Jak pečovat o pokožku novorozence

Loupání kůže u miminek je sice přirozené, ale přesto je potřeba dbát na to, aby nebyla jejich pokožka příliš suchá. Popraskaná kůže u novorozence je jasným znamením, že je potřeba přijmou určitá opatření. Prvním z nich je zkrátit dobu koupání. Dlouhé koupele mohou způsobit vysušení přirozené mastnoty kůže. Jednoduchým indikátorem je hlavně suchá kůže na obličeji miminka. V případě, že běžně dítě koupete 20 až 30 minut, pokuste se dobu zkrátit na 5 nebo 10 minut. Používejte vlažnou vodu místo horké a šetrná mýdla určená pro ty nejmenší.

Novorozenecké akné. Estetický problém se týká až čtvrtiny miminek

Pravidelně aplikujte hydratační krém, a pokud se miminku se loupe kůže na hlavě nebo na jiných částech těla, zkuste vyzkoušet hypoalergenní variantu. Ideální je namazat miminko ihned po koupeli. Šupinky na hlavě miminka může odstranit velmi šetrné vmasírování hydratačního krému. Pokud nevíte, čím mazat novorozence, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem. Vhodná je například mast laniens pro miminka. Suché pokožce lze také účinně předcházet dodržováním pitného režimu. Mějte ale na paměti, že děti mladší 6 měsíců by neměly pít vodu, pokud lékař nedoporučí opak.

Chraňte novorozence před chladným vzduchem. Při pobytu venku se vždy ujistěte, že pokožka novorozence není vystavena chladu nebo větru. Úplně postačí vhodně velké ponožky a rukavice. V případě, že je hodně větrno nebo mrzne, můžete chránit obličej dítěte tím, že přehodíte dečku nebo látkovou plenu přes korbu kočárku.

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Loupání kůže u miminek může být také způsobeno agresivními pracími prostředky a mycími přípravky. Kůže novorozence je velmi citlivá a je důležité vyhnout se používání silných prostředků, které mohou novorozenci pokožku podráždit. Rozhodně se vyhněte parfemovaným nebo vonným přípravkům. Dětské oblečení neperte v běžném pracím prášku. Na místo toho zvolte detergent navržený speciálně pro citlivou pokožku dítěte. Vhodnou prevencí proti suché kůži jsou i zvlhčovače vzduchu.

Loupání kůže u miminek

Další příčiny loupání kůže u miminek

V některých případech je loupání a suchá kůže způsobeno nejrůznějšími kožními chorobami, z nichž nejčastější je jedna z forem ekzému nebo atopická dermatitida. Ekzém může způsobit suchá a zarudlá místa na kůži, která nepříjemně svědí. Novorozenci v prvních týdnech po porodu běžně ekzém nemívají a toto onemocnění se může vyvinout až později v dětství. Přesná příčina těchto kožních nemocí není známa. Zarudnutí a záněty kůže způsobují různé faktory, včetně kontaktu pokožky s agresivními prostředky, jako jsou šampony nebo čisticí prostředky.

Dětské potničky. Proč vznikají a jsou nebezpečné?

U citlivějších osob, včetně dětí, může ekzém vyvolat nebo zhoršit konzumace mléčných výrobků, sójových produktů nebo pšenice. U kojenců se tak může objevit alergická reakce na umělou výživu, které obsahuje sóju. V případě výskytu ekzému je nutné zvolit vhodný, hypoalergenní hydratační krém pro děti.

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit loupání kůže u miminek. Je to přirozený proces, který u čerstvě narozených dětí probíhá. Doba, během níž probíhá obměna svrchní kůže, je individuální. Obecně platí, že předčasně narozené děti se v průměru loupou méně ty, které byly přenášené. Jediným řešením, jak dítěti celý proces zpříjemnit, je udržovat jeho pokožku dobře hydratovanou. To pomáhá redukovat suché skvrny a praskání. Pokud se suchá kůže a odlupování během několika týdnů nezlepší nebo se ještě zhorší, poraďte se se svým lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Loupání kůže u miminek. Proč miminka trápí suchá pokožka a jak to řešit?