Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Novorozenecké akné. Estetický problém se týká až čtvrtiny miminek

Drobné pupínky a začervenání kůže připomínající pleť v pubertě může potrápit novorozence už třetí týden po porodu. O co se jedná a jak se novorozeneckého akné zbavit?

Kde se objevuje novorozenecké akné a jak dlouho trvá?

Novorozenecké akné se nejčastěji objevuje na obličeji, tvářích a na čele. Výjimkou však není ani novorozenecké akné ve vlasech nebo novorozenecké akné na hrudi. V určité míře a formě potrápí až čtvrtinu novorozenců. A za jak dlouho zmizí novorozenecké akné? Většinou s ním miminko žije několik týdnů a poté samovolně zmizí. Nejpozději akné odejde ve věku 3 měsíců dítěte. Naštěstí se nejedná o nemoc, která by novorozence ohrožoval na životě nebo mu způsobovala jiné komplikace. Jedná se pouze o estetický problém, který přejde i bez jakékoliv léčby. Máte proto dvě možnosti: vytrvat, dokud akné nezmizí nebo si vzít na novorozenecké akné sudokrém, bylinné odvary či jinou mastičku a pustit se do léčení.

Prdíky u novorozence. Jak je poznáme a co miminku uleví

Jak nevzhledné pupínky vznikají a proč novorozence trápí?

Novorozenecké akné vzniká ucpáním vývodů mazových žláz v kůži. Uvnitř začne po chvíli probíhat hnisavý zánět, který je na první pohled patrný jako červený pupínek. Dochází k němu kvůli zbytku hormonů androgenů, které se do těla dítěte dostanou ještě před porodem z placenty. Tyto hormony ještě nějaký čas v tělíčku kolují a mohou způsobovat přechodné změny na kůži.

Nejste si jistí, zda jde o akné?

Pokud nemáte jistotu, zda má vaše miminko skutečně novorozenecké akné, navštivte raději pediatra. Akné se může snadno zaměnit za atopický ekzém nebo seboroickou dermatitidu, což jsou onemocnění kůže, které je třeba léčit. Někdy se může plést i s tzv. potničkami, které se vyskytují v oblastech, jež se snadno zapaří, tedy v kožních záhybech. S identifikací problému vám mohou pomoci také fotky na internetu. Do vyhledávače obrázků stačí zadat „novorozenecké akné fotky“ a vyjedou vám stovky snímků.

Atopický ekzém u dětí – jeho projevy a léčba

Hexavakcína je nejdůležitější pro nejmenší děti, říká vedoucí očkovacího centra MUDr. Cabrnochová

Jak se zbavit novorozeneckého akné

Pokud nechcete čekat, dokud akné samo zmizí, můžete vyzkoušet masti z lékárny i různé babské rady. Každé miminko je ale jiné a na každé bude fungovat něco trochu jiného. Většinou se doporučuje obličej nemastit, ale naopak jej vysušovat. Mezi nejúčinnější pomocníky patří dětský tekutý pudr, Jarischův roztok, mateřské mléko a odvar z řepíku nebo měsíčku lékařského. Mnoho maminek doporučuje na novorozenecké akné černý čaj.

Co nikdy nedělat:

  • Novorozenecké akné nesmíte nikdy za žádnou cenu mačkat. Jinak hrozí zanesení nečistot a přenos infekce. Dítě si akné můžete samo poškrábat nehty, proto je důležité mu je pravidelně stříhat.
  • Nepoužívejte k ošetření akné přípravky určené pro dospělé. Miminkovská kůže je velmi citlivá a mohla by se snadno podráždit nebo dokonce poškodit.
  • Pokud se rozhodnete pro bylinné odvary nebo mastičky, nepřehánějte to s nimi a vše používejte s rozvahou. Nadměrné mytí a ošetřování pokožky může problém s akné ještě zhoršit.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Novorozenecké akné. Estetický problém se týká až čtvrtiny miminek