Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Koupací kyblík pro miminka. Znáte jeho výhody a nevýhody?

Přemýšlíte, v čem je ideální koupat miminko? O vhodnosti koupacího kyblíku se vedou mezi maminkami spory. Přinášíme vám všechny výhody a nevýhody, které jsou s používáním kyblíku spojené.

Jak vypadá koupací kyblík?

Většinou průhledný plastový kbelík je určený pro koupání miminek ve vzpřímeném sedu. Dítě se může držet rukama okraje kbelíku a rozhlížet se kolem sebe. Pokud se používá koupací kyblík správně, přináší mnoho výhod pro miminko i samotné rodiče.

Jak pečovat o novorozence? Rady pro čerstvé maminky

Výhody koupacího kyblíku

Dítě je klidné

Stísněný prostor kyblíku simuluje miminku malý prostor dělohy. Po porodu je pro dítě najednou vše příliš velké a neznámé, takže oceňuje pevné zabalení v zavinovačce i spánek v hnízdečku. Koupání v malém kyblíku je pro dítě od začátku přirozené a pohodlné. Výsledkem je větší klid a absence pláče i strachu z vody. V kyblíku nehrozí, že by se dítě nalokalo vody, i když je téměř celé ponořené v teplé vodě.

Koupání zvládnete sami

Malý prostor kyblíku zvyšuje bezpečnost při koupání tím, že miminko prakticky nemá možnost uklouznout. To přináší rodičům určitou svobodu. Mytí miminka zvládne bez obav jen jeden člověk.

Zdravotní benefity

Pozice vsedě v kyblíku je podle zdravotníků lepší než pozice na zádech. Kyblík oceníte i v případě častých kolik. Díky koupání ve stísněnm prostoru mohou miminku snadněji odcházet prdíky.

Jak na koupání miminka s přehledem a bez stresu

Nemusíte dítě pořád držet

Kyblík je natolik těsný, že v něm dítě sedí prakticky samo a nevyžaduje tolik asistence, jako při koupání ve vaničce.

Spotřebujete méně vody

Jelikož je kyblík poměrně malý a dítě v něm zabere hodně místa, stačí vám ke koupání jen trocha vody, která si navíc díky nízké hladině udržuje teplo po mnohem delší dobu než ve vaničce.

Nevýhody koupacího kyblíku

Ztížené mytí miminka

I když je menší spotřeba vody v kyblíku velkou výhodou, stísněný prostor zhoršuje samotné mytí miminka. Nedostanete se do všech záhybů včetně oblasti zadečku, kterou je potřeba pokaždé pořádně omýt. Mnoho maminek proto po čase raději přesedlá na prostornější vaničku.

Vydrží vám jen na krátkou dobu

Koupací kyblíky pro nejmenší se vyrábějí pouze pro děti do 2-6 měsíců věku, s ohledem na velikost dítěte. Poté je třeba koupit větší kyblík nebo vaničku. Proto většina rodin, které chtějí na výbavičce ušetřit, pořizuje rovnou vaničku nebo lehátko do klasické vany.

Dlouhé koupání není vhodné pro zdravý vývoj zádových svalů

Novorozenci nemají vyvinuté zádové svaly, a proto by neměli příliš dlouho zůstávat v poloze vsedě. Kojenci ale mají dobře propustnou pokožku, díky čemuž jim stačí krátké 5minutové mytí. A taková doba není z hlediska vývoje svalů nebezpečná.

Některým dětem stísněný prostor nevyhovuje

I když si většina dětí v malém prostoru kyblíku doslova libuje, jiným nemusí vyhovovat. Některá miminka si mnohem více užijí možnost kopat kolem sebe nohama a cákat vodu ven z vany.

Vyšší cena

Některé rodiče může odradit i trochu vyšší cena kyblíku, která u kvalitních a designových kousků sahá až k 800 Kč.

Jak často koupat děti? Mytí každý den lékaři nedoporučují

Tipy na pohodlné koupání v kyblíku

Při koupání v kyblíku by měla voda miminku sahat až po ramena. Dokud vaše dítě nedokáže držet hlavičku, je třeba mu ji podpírat. Jednou rukou držte hlavu a druhou miminko omývejte. Jakmile dítě hlavičku udrží, může se v kyblíku cachtat i bez vaší pomoci. Vždy je ale třeba na dítě dohlížet a nespouštět ho z očí. Pokud miminko v kyblíku klouže, pomůže vám látková plenka umístěná na dno.

Způsob koupání miminka by si každá maminka měla zvolit podle sebe a své intuice. Možná vás kyblík svými určitými výhodami nadchne, stejně tak se ale můžete rozhodnout pro vaničku nebo podložku do vany.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Koupací kyblík pro miminka. Znáte jeho výhody a nevýhody?