Menu
MotherClub.cz

Jak často koupat děti? Mytí každý den lékaři nedoporučují

Máte doma malé miminko? Vždycky se tradovalo, jak je důležité dítě často a pravidelně koupat v malé vaničce a pořádně jej mydlit, aby bylo čisté a odolné nečistotám a bakteriím. Pravda je však jiná. Dnes se časté koupání dětí nedoporučuje. Vysvětlíme vám, proč!

Jak často mýt děti?

Pokud vás trápí otázka, jak často se koupat a jak často sprchovat děti, odpověď je možná více překvapivá, než byste čekali. Zatímco dříve se miminka mydlila a koupala co nejčastěji, dnes se od této tradice poněkud upouští. Proč tomu tak je? Citlivá pokožka novorozence ještě není dostatečně vyvinutá a neposkytuje tak dobrou ochranu, jako je tomu u starších dětí a u dospělých. Čím více přirozené prostředí kůže miminka má, tím je to pro něj samozřejmě lepší. Na kůži se vytváří vlastní ochranná vrstva, jejíž narušení nepřináší nic dobrého.

Koupat dítě každý den tedy vůbec není vhodné, obzvláště pokud používáte běžné mycí prostředky na bázi chemie, které pokožku velice vysušují a dráždí. Doporučuje se omývat miminko pouze vodou, anebo přírodním mýdlem, které je vyrobeno z derivátů rostlinných olejů. Mělo by být raději hypoalergenní a bez přidané parfemace. I když je koupání miminka oblíbeným rituálem, který rodina provádí každý večer před spaním, je lepší ho zejména u novorozenců omezit. Starší dítě už klidně můžete nechat pohrát si ve vaničce, do které přidáte malé množství přírodního koupelového oleje. Novorozence však koupejte co nejméně, spíše udržujte ve striktní čistotě a suchu plenkovou oblast.

Miminko či dítě byste měla koupat asi tak hodinu před spaním a vytvořit tak rituál, kdy se dítě připravuje na uložení do postýlky. Malá miminka by měla být ve vodě tak 5 minut a u starších dětí napřiklad kolem 2 – 3 let můžete postoupit až na 20 minut. Delší čas ve vaně se nedoporučuje.

Jak často koupat miminko v létě?

Během léta je samozřejmě možné koupat miminko častěji. Pokud je horko, vodička jej osvěží. Nevolte však příliš extrémní rozdíl teploty vody ve snaze miminko ochladit, i přestože je vyšší teplota vzduchu, dodržujte při koupání miminka doporučenou teplotu vody. Batole si během léta může klidně pohrát ve škopíku či bazénu s chladnější vodou na zahradě. V létě se snažte používat co nejméně mýdla a mycích prostředků, nechávejte pokožku volně uschnout na sluníčku, ale důsledně utírejte záhyby miminka, kde se mohou vytvářet plísně.

Po každém koupání je vhodné miminko natřít tělovým olejíčkem či jinou dětskou kosmetikou. Zvolit však také můžete přírodní rostlinný olej, například kokosový olej, mandlový olej, který obsahuje velké množství vitamínu E, jež velice prospívá pokožce, anebo třeba také meruňkový olej či olej z hroznových jader.

Krmení miminka před nebo po koupání?

Určitě je lepší miminko nakrmit až po koupání. Bude příjemně odpočaté a většinou vám pak hned po kojení či papání kašičky usne. Koupel po jídle není vhodná, některé děti mohou ublinkávat a pohyb či polohování ve vaničce s plným bříškem jim zrovna moc neprospívá. Navíc po jídle bývá dítě většinou již unavené a připravené na spánek a ve vaně či kyblíku na koupání se může zase rozdovádět.

V čem koupat miminko?

Miminko můžete zprvu jen oplachovat v umyvadle, ale spousta maminek řeší, zda je lepší koupání miminka v kyblíku, anebo se lépe osvědčí dětská vanička či anatomicky tvarovaná vanička. Možnosti jsou různé a záleží jen na vás, co si vyberete. Miminko, které ještě samostatně neudrží hlavičku, je potřeba držet a podpírat, v tomto případě se vyplatí vhodná polohovací podložka do vaničky. Koupací kbelík pro miminko pak umožňuje koupat miminko ve vertikální poloze. Zkuste si vybírat i podle toho, kolik místa máte v koupelně a jaké další možnosti máte. Například je důležité, aby se maminka při koupání dítěte zbytečně nehrbila a nenamáhala si při tom záda.

Od kdy se koupat s miminkem?

Jednou z možností je samozřejmě napustit si velkou vanu a vlézt si do ní rovnou s dítětem. Pro novorozence to ale rozhodně není nejlepší z hlediska hygieny a jeho imunity, protože jeho organismus ještě není tak adaptabilní, aby dobře reagoval na okolní podmínky. Rovněž byste museli teplotu vody vaší koupele přizpůsobit požadavkům a potřebám dítěte, nikoli těm vašim. Další zásadní otázkou je nahota rodiče a vhodný věk dítěte ke společnému koupání. Někteří rodiče mají plavky, jiní to neřeší, ale pokud je dítě už v batolecím věku, začíná se ptát.

Je na vás, jak se rozhodnete, ale odborníci se domnívají, že společné koupání dospělých a dětí není příliš vhodné. Za cenu přenosu nějaké nákazy vám to, že si ušetříte vodu a finance určitě nestojí. I když si takto možná užijete spoustu zábavy, je lepší se koupat s dítětem spíše v létě dobře udržovaném bazénu na zahradě či v moři nebo v nějakém přírodním koupališti. Hygiena a mytí by měly být odděleny od zábavy. Mnohem zdravější je však sprchování, kdy voda s nečistotami a mikroorganismy odtéká rovnou do odpadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak často koupat děti? Mytí každý den lékaři nedoporučují