Jaké plenky jsou nejlepší? Zeptali jsme se poradkyně pro zdravé přebalování
Šárka Jirchářová
4. 12. 2020
Čekáte miminko a přemýšlíte, jaké plenky pořídit? Nebo hledáte alternativu k plenkám, které právě teď používáte? Vše o přebalování, citlivé dětské pokožce a správném výběru plenek vám prozradí zakladatelka a hlavní tvář projektu Zdravé přebalování.
Jaké je vaše původní profesní zaměření a co vás přivedlo k myšlence projektu Zdravé přebalování?
Převážnou část svého profesního života se věnuji rychloobrátkovému zboží v retailu, především v obchodních řetězcích a on-line prodejních portálech.
K myšlence mne přivedl marketing a obchodní strategie nadnárodních společností, které spoléhají na svoji „VELIKOST“ a vkládají díky reklamě maminkám domněnky o ideálních vlastnostech jejich produktů, aniž by šli do hloubky a sdělovali kompletní informace. To vše vede následně ke zkresleným pocitům z produktů pro maminky a hlavně děti. Cílem je samozřejmě prodat toho co nejvíce za co nejvyšší cenu. Ne vždy je ale tou primární vidinou zdraví dětí.
Co přesně je cílem vašeho projektu a s jakou ideou jste do něj vstupovala?
Nosnou myšlenkou celého projektu je získání informací o dostupných variantách přebalování, jejich zpracování a následné předání maminkám. Je již dále na každé z maminek, jakým způsobem s daty naloží. Předkládám varianty a každá si je ze svého úhlu pohledu a také způsobu života aplikuje do svého soužití s miminkem.
Jaké plenky jste používala pro své vlastní děti?
Před téměř dvaceti lety jednorázové pleny, které způsobovaly časté dermatitidy, u prostředních synů jsem kombinovala látkové s dostupnými ekologickými variantami a u nejmladšího používám plenky ekologické jednorázové jedné značky, se kterými jsem maximálně spokojena. Dětem je 19, 11, 9 a 1,5 roku. Všechny byly do dvou let bez plen a u nejmladšího člena to začíná vypadat, že to bude ještě dříve, za což jsem ráda.
Jste zastánkyní ekologických jednorázových, nebo spíše látkových plen?
Osobně volím variantu jednorázových ekologických plen a to z pohledu rychlosti použití a způsobu likvidace, kdy mám jistotu, že nezatěžuji přírodu po dobu delší, než je nezbytně nutné. Rozložitelnost plen, které používám, je garantována z 98 % do 4 let při optimálních podmínkách rozložitelnosti. I obaly těchto plen jsou z rozložitelného materiálu a vím, že při jejich výrobě je dbáno na použití energií ze znovu obnovitelných zdrojů v jedné rodinné továrně ve Finsku, kam není třeba svážet ze všech koutů světa jednotlivé dílky, ale vše se vyrábí na jednom místě.
Jaké dotazy jako poradkyně pro zdravé přebalování od maminek nejčastěji dostáváte?
Velmi častou otázkou je, jaké je konkrétní složení plen (vždy uvedou název) a co to vlastně znamená pro zdraví dítěte. Podotýkám, že tyto informace by měly být na plenách vždy uvedeny a není tomu tak. Také se ptají na zkušenosti s ekologickými plenami – zda je jejich nasákavost vyšší, když jsou dražší a proč tomu tak je.
Je vůbec možné objektivně zhodnotit, zda jsou pro dítě lepší látkové, nebo jednorázové pleny?
Díky počtu dětí, které s manželem vychováváme, mám osobní zkušenost se všemi variantami.
Z ekologických jednorázových plen jsem nadšená (ale pozor, není EKO jako EKO, je potřeba si vždy zjistit složení plen, odkud pocházejí, kde se kompletují atd.), protože díky nim mám třetinovou spotřebu oproti plenkám jednorázovým běžným. Navíc nemusíme užívat krém na opruzeniny, protože je můj syn po těchto plenkách nemá. Z nejmladšího syna Benjamina jsem si udělala zkušební miminko (samozřejmě s jeho schválením 😊). Používala jsem i plenky nejprodávanější a také ty, co jsou teď trendy (nejvíce propagované na sociálních sítích). Bohužel více než dvě po sobě jsem nemohla použít, protože se mu objevila kožní reakce. Jedny plenky mi připadaly dokonce špatně vyrobené, takže došlo i na reklamaci. Jejich nasákavost byla sotva třetinová.
Za mne tedy i díky častému používání nočníku od jednoho roku věku dítěte máme spotřebu jednorázových ekologických plen max. 3 na den (počítáno včetně noci, a to je syn stále kojený).
Na druhou stranu pokud bych předpokládala, že budu mít tolik dětí, hodně bych zvažovala možnost nákupu látkových plen – celé sady, kterou by bylo možné potom dědit. Náklad na nákup látkových plen se pohybuje kolem 10 000 až 16 000 Kč s předpokladem plenkování max. do 2 let. Jedná se o vyšší počáteční investici, kterou si však každý nemůže dovolit.
Jak používat látkové pleny. Kombinace vrstev a správné oblékání
Oproti tomu jednorázových ekologických plen se spotřebuje během prvního půl roku 1000 kusů, následně po 3 kusech do 2 let věku dítěte. Výsledkem je zhruba 11 000 Kč při nákupu plen ve slevových akcích. Tato investice je rozložená do celých dvou let a záleží na každé mamince, jak přistupuje k odplenkování. Čím dříve se to podaří, tím lépe. Přesto, že je každé dítě jiné, pokud se odložení plen podaří do nástupu do školky, je to ideální.
V čem vidíte největší problém klasických jednorázových plen?
Jednoznačně je to chemické složení plen a samotná výroba, při které se využívá bělení chlorem (dioxyny spadají do kategorie potenciálně karcinogenní). Často se stává, že jsou v plenkách nalezené stopy glyfosátů (běžně používané při likvidaci trávy, prokazatelně způsobují zvýšení rizika rakoviny). Nyní už jsou stahovány z trhu.
Pro mne je důležitý i pohled na způsob likvidace. Ten je pro naši přírodu natolik zatěžující, že nemohu tyto plenky podporovat. Rozložitelnost jednorázových plen se uvádí až 500 let. Při spočítání průměrné doby plenkování 2,5 roku (mimochodem v Anglii se to blíží již k 3,5 rokům věku dítěte) jde o 2 tuny odpadu na dítě ročně, což není zanedbatelné množství!
Poradila byste čtenářkám, podle jakých kritérií by měly plenky pro svá miminka vybírat?
Každá z nás má určité možnosti – sociální, finanční a časové. Všechny maminky určitě mají jako prioritu zdraví dítěte, aby se zdravě vyvíjelo a bylo spokojené a šťastné. Protože, když je šťastné dítě, bude šťastný i rodič.
Mám počáteční investici do látkových plen? Vím, v čem je budu prát, kde je budu sušit? Mám dostatek financí na nákup ekologických plen, zjišťuji si akční ceny výrobků na internetu? Zajímá mne naše životní prostředí? Co pro něj mohu udělat minimálního? Je třeba si zodpovědět tyto i spoustu dalších otázek. Důležité je také vědět, že ať už se rozhodnete pro cokoliv, můžete to kdykoliv změnit, případně kombinovat.
Častou kombinací je právě látkování s ekologickými plenami, které potom maminky používají při cestování s miminkem.
Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?
Po zvážení všech variant a zjištění, která je pro maminku nejpříjemnější, vždy navrhuji oslovit výrobce nebo distributora plenek, které mám v hledáčku a požádat je o zaslání vzorků. Nepodléhejme reklamě v TV nebo na sociálních sítích a zjistěme si o výrobcích další informace. Je to důležité nejenom pro nás, ale hlavně pro naše největší lásky. Zvažme, jestli je třeba pokládat čerstvě narozené miminko do plenky za 3,90 Kč, když se ještě vyrovnává kůže miminka s novým prostředím a je to orgán kterým se vstřebávají do těla všechny látky. Zvažme také, jestli je vaším cílem, aby miminko leželo v plastu, kvůli kterému má většina miminek kožní reakce.
Pokud máme možnost a řešíme primárně jejich oblečení, kosmetiku, zdravou výživu, pojďme se podívat i na plenky a ZDRAVÉ přebalování.
Existuje určité varovné znamení, které by nás mělo upozornit na to, že daná plenka není pro jemnou dětskou pokožku vhodná?
Jsou to kožní projevy – zarudnutí pokožky, drobná krupička, červené flíčky na určitých místech tělíčka. Existují certifikační společnosti dermatologů a alergologů, které u některých plen zaručují nealergické reakce!
Častým jevem u nekvalitních plen je také protečení plenky, odlepování v přední části, hrubé částečky uvnitř pleny, nedostatečně rozložená celulóza uvnitř pleny, volné gumičky kolem nožiček nebo naopak příliš utažené, že nechávají miminku na nohách otlačeniny.
Zaznamenala jste od založení projektu určité změny v postoji společnosti k přebalování?
Ano, za posledních 5 let se maminky zajímají o ekologické varianty produktů, a to nejen v případě plenek. Začínáme se znovu zaměřovat na kontaktní rodičovství, což je možná dáno covidovou situací, kvůli které jsme s dětmi mnohem více doma.
Souvisí to možná i s tlakem společnosti na „zdravý“ životní styl a osobní odpovědnost za přírodu kolem nás.
Máte svůj tým, který vám s fungováním projektu pomáhá, nebo se o vše staráte sama?
Aktuálně na projektu pracuji sama, ale jsem v každodenním spojení s maminkami, případně volím spolupráci s renomovanými jmény v oboru práce s dětmi (např. paní Eva Kiedroňová). Inspiraci čerpám ze zahraničí, a mojí vizí do budoucna je zajistit spolupráci s dětskými odděleními v porodnicích, kde maminky získají první kontakt a osobní zkušenost s plenkami.
Jakým způsobem fungují vaše workshopy? Dojíždíte za klientkami, nebo se nyní forma workshopu přesunula do online světa?
Do doby před epidemií jsem uskutečňovala workshopy např. v mateřských centrech s maminkami a dětmi zároveň, nebo s těhotnými v rámci předporodních kurzů, případně i po domluvě se skupinkou spřátelených maminek ve formě posezení a popovídání si o různých možnostech.
Celý projekt je založen na poskytnutí informací a náhledu zvenčí, co je nám maminkám, k dispozici. Beru s sebou velké množství vzorků a bylo pro mě velkým překvapením, kolik maminek vůbec netuší, z čeho se plenka skládá. Takže takovým zásadním okamžikem je rozstřižení plenky a zjištění, co se z ní „sype“, jak moc mohou být rozdílné na omak, při očichání a také při vstřebávání tekutiny.
V plánu je ale přesun do on-line světa ve formě živých vysílání a také on-line poradna, která by měla fungovat do konce letošního roku.
Jak odstranit skvrny z plen? Jde to se sodou i žlučovým mýdlem
Jak se mohou maminky, tatínkové a instituce zapojit do vašeho projektu a kterými kroky mohou konkrétně pomoci?
Aktuální zapojení je omezeno situací s covidem, ale věřím, že do budoucna se vše vrátí k normálu. A pokud ne zcela, tak přejdeme do jiného módu fungování.
Co se týká rodičů, tak oblíbenou činností, která může pomoci i nám v šíření osvěty, je samozřejmě sdílení pozitivních zkušeností. Ať už ve formě běžné komunikace nebo prostřednictvím sociálních sítích.
Institucemi se to dnes jenom hemží, ale vybrat z nich a domluvit se na prospěšném fungování není vždy jednoduché. Co by určitě hodně pomohlo, je spolupráce s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem obchodu a průmyslu, které by mohlo zajistit například nutnost omezení chemických látek, garanci rozložitelnosti, podporu ekologických variant, umisťování ekologických plen do BIO popelnic nebo nutnost vytvoření takové certifikace dětských produktů, kde by nebylo možné, aby prošel certifikací ten, kdo si ji zaplatí, ale skutečně jen ten, jehož produkt je opravdu vyrobený ze všech úhlů pohledu kvalitně, bez chemie atd.
Jaké máte s projektem cíle do budoucna?
Pracuji na tom, abychom se zapojili do celého edukačního projektu, který by obsahoval i další témata pro maminky – laktační poradenství, dětský fyzický vývoj, duševní vývoj atd. Výhledově se jedná o první pololetí příštího roku a moc se na to těším.
Moc děkujeme za zajímavé odpovědi, které jistě budou pro mnoho maminek velmi užitečné.
Rozhovor poskytla:
Radka Jakimczuk, Zakladatelka projektu Zdravé přebalování