Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak používat látkové pleny. Kombinace vrstev a správné oblékání

Líbí se vám myšlenka látkových plenek? Přiblížíme vám jednotlivé druhy a poradíme, z jakých plen si můžete sestavit kompletní výbavu.

Proč jsou látkové pleny tak oblíbené?

Látkové plenky zažívají v posledních letech velký boom. Maminky si pochvalují především pohodlí miminka, ochranu jeho zdraví (jednorázové pleny obsahují bělidla a parfemace) a také možnou úsporu peněz. Dalším pozitivem látkových plen je ekologie. „Používání jednorázových plen velmi zatěžuje naše životní prostředí. Na jejich výrobu je třeba velké množství surovin – dřevo a voda na buničinu, ropa na umělé hmoty, doprava a jejich případné spalování zatěžují životní prostřední. Odpad z plen je nerecyklovatelný, pleny se skládkují nebo pálí,“ vysvětluje pro ČT24 Hana Kovaříková z Hnutí Duha v Olomouci.

Kombinujte savou a nepromokavou vrstvu

Pokud se rozhodnete pro používání látkových plenek, budete si muset před samotným přebalováním nachystat několik plen najednou. Potřebujete jednu nebo více savých plenek a jedny nepromokavé kalhotky, které slouží jako další vrstva. Savé plenky zachycují moč i stolici a nepromokavá vrstva zase zabráňuje protečení.

Ptáte se, proč není savá vrstva sešitá dohromady s vrstvou nepromokavou? Prvním důvodem je problém se sušením, které by trvalo podstatně déle než v případě jednotlivých vrstev. Hlavním důvodem je ale fakt, že každé dítě potřebuje v různých obdobích vývoje jinak savou plenku. Rozdílná savost je nutná i ve dne a během noci. Potřebného stupně savosti snadno docílíte vrstvením savých plenek a následného překrytí nepromokavými kalhotkami.

Savá vrstva

Savá vrstva se skládá z jedné nebo více látkových plenek z různých materiálů, například bavlny či bambusu. Savé plenky mohou mít různé tvary od kalhotkového, přes čtvercový až po oválný.

Nepromokavá vrstva

Nepromokavá vrstva neboli svrchní kalhotky se používají přes všechny typy plen jako nejsvrchnější vrstva. Mohou se obléct přes kalhotkové plenky, použít s plenkami narovno (vícevrstvé, čtvercové) a také přes novorozenecký sklad. Svrchní vrstva má buď tvar kalhotek se zapínáním na suchý zip či patentky, případně se jedná o natahovací kalhotky. Tato vrstva nesaje vlhkost, ale pouze ji odpuzuje a chrání tak oblečení i dětskou postýlku. Svrchní kalhotky se vyrábí z materiálu PUL (polyester laminovaný polyuretanem), flísu a z merino vlny.

Jednorázové nebo látkové pleny?

3 tipy, jak vybrat látkové pleny

1. Prohlédněte si nabídku

V první řadě je vhodné nastudovat si, jak jednotlivé druhy plen vypadají a jak se používají. Ujasníte si, které plenky se vám líbí a nejvíce zapadají do vašich představ. Vezměte v úvahu i to, zda máte k dispozici sušičku nebo budete plenky sušit na sušáku. Pokud sušičku nemáte, dejte přednost rychleschnoucím materiálům.

2. Nechte si poradit

Pokud ještě s látkovými plenami nemáte žádné zkušenosti, podívejte se na různé recenze a video návody od zkušených maminek. Pomohou vám také osobní zkušenosti vašich kamarádek nebo příbuzných, které látkové pleny používají. Protože je výroba látkových plen neustále na vzestupu, díky cenným radám se vyznáte i v široké nabídce.

3. Vyzkoušejte testovací sadu

Jestliže se pro látkovky rozhodnete, je dobré nekupovat najednou hned celý set, ale zvolit jen testovací sadu, ve které najdete všechny základní druhy plenek. Snadno tak zjistíte, které z nich vám vyhovují a které miminku sedí nejlépe. Podle toho si pak můžete zakoupit jednotlivé plenky nebo rovnou látkové pleny set.

Druhy látkových plen

Kalhotkové plenky

Oblíbené pleny jsou šité ve tvaru kalhotek se zapínáním na zip, patentky nebo sponku. Skvěle sají a kolem nohou mají vloženou gumičku, aby zabránily protečení. Neobsahují nepropustnou vrstvu, takže je nutné přes ně ještě obléct svrchní kalhotky.

  • Novorozenecké – pro miminka od 2 do 6 kg, obsahují kalhotky a savé jádro
  • Rostoucí – pro děti od 4 do 15 kg, velikost upravíte pomocí patentek, obsahují kalhotky a dvě savá jádra
  • Noční, batolecí nebo XL – děti od 6 kg, kterým nestačí savost rostoucí plenky, ale potřebují vyšší stupeň savosti

AIO (All in one)

Plenky složené z nepromokavých ochranných kalhotek a dvou savých jader se velmi podobají jednorázovým plenkám. Novorozenci vložíte do kalhotek krátké savé jádro, a jakmile miminko trochu povyroste, vyměníte ho za dlouhé. Později použijete obě savá jádra najednou.

Čtvercové plenky

Velké oblibě se stále těší klasické bavlněné čtvercové plenky. A jak používat čtvercové látkové pleny? Skládají se na novorozenecký či kalhotkový sklad, díky kterému zamezíte protékání moči a řídké stolice u novorozenců. Využijete je ale také místo ručníku, bryndáku nebo k úklidu (až dítě z plenek vyroste). Při výběru dávejte přednost plenkám s vyšší gramáží, která značí lepší kvalitu a delší životnost.

Vícevrstvé plenky

Moderní látkové pleny jsou menší a zároveň vysoce savé. Vyznačují se čtyřmi vrstvami bambusového froté uprostřed a dvěma vrstvami na okrajích. Snadno usychají a dobře se s nimi manipuluje. Zajímá vás, jak používat vícevrstvé plenky? Můžete je vložit do nepromokavých kalhotek nebo z nich složit kalhotkový sklad a lépe tak dítě ochránit před protečením.

Svrchní kalhotky

Jaké svrchní kalhotky na látkové pleny? Na výběr máte hned několik možností.

  • PUL –  Nepromokavé a zároveň částečně prodyšné kalhotky se oblékají přes libovolnou savou plenku, u které chcete zabránit protečení.
  • Vlněné – Když je spojíte s látkovými plenami, dosáhnete maximálně prodyšného přebalovacího systému a zabráníte opruzeninám. Nepromokavost zajišťuje lanolín obsažený ve vlně. Tyto kalhotky na kůži nekoušou a v zimě i v létě zajišťují miminku optimální teplotu.
  • Fleece – Hustý fleece není voděodolný, ale vodu odpuzuje. Díky cirkulaci vzduchu mezi plenou a kalhotkami dochází k neustálému vysychání fleecu, takže kalhotky neprosakují.

Separační pleny

Používají se jako ochrana látkových plenek před nečistotami nebo ochrana dětské pokožky před vlhkostí. Před znečištěním chrání nejlépe fleecové pleny. Vlhku zabrání celulózové pleny, které účinně sají tekutinu a dobře drží stolici.

Tréninkové kalhotky

Pro batolata, která se učí chodit na nočník, jsou ideální tréninkové kalhotky. Snadno se oblékají i svlékají a umožňují plynulý přechod k užívání nočníku. V případě nehody tyto kalhotky vše spolehlivě zadrží a díky savé vrstvě navíc zabrání protečení.

Jak odstranit skvrny z plen? Jde to se sodou i žlučovým mýdlem

Jak látkové plenky správně nasadit?

  1. Zpočátku přebalování umístěte látkovou plenku níž, než kdybyste používali plenku jednorázovou. Miminku plenka v žádném případě nesmí sahat až k pasu. Pokud byste ji dali příliš vysoko, plenka by při pohybu sklouzla a kolem nohou by přestala dobře těsnit.
  2. Plenku těsně obtáhněte po obou stranách kolem nožiček.
  3. Ještě než plenku zapnete, vytáhněte ji lehce do všech směrů, aby se srovnala a dobře pak miminku sedla.
  4. Trochu povytáhněte také zadní část plenky směrem k pasu a nakonec zapněte. Plenku nikdy neutahujte příliš těsně.
  5. Přesný postup správného oblékání plenek vám poskytnou video návody, kterých je na internetu velké množství.

Jak velkou výbavu potřebujete?

Ve své výbavičce byste měli mít tolik plen, abyste vydrželi nejlépe dva dny bez praní, a také aby se látkové pleny častým praním příliš rychle neopotřebovaly. Novorozené miminko je nutné přebalovat i 10x denně, proto se hodí mít doma 24 – 36 plen. Pokud se rozhodnete látkové pleny střídat s jednorázovými, postačí vám jich i méně. Zásoby je dobré pravidelně doplňovat a pár nových plen kupovat každých 6 – 9 měsíců. Jakmile objevíte své oblíbené plenky, kupte si jich rovnou více. Budete mít dostatečnou zásobu a navíc díky ekonomickému balení můžete i výrazně ušetřit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak používat látkové pleny. Kombinace vrstev a správné oblékání