Menu
MotherClub.cz
Výchova dětí

Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?

Boj mezi generacemi často zasahuje i do výchovy dětí. Babičky nechápou používání jednorázových plen, vlhčených ubrousků i příkrmů ve skleničce. Jak děti vychovávaly ony a co jim na dnešní době vadí?

Jídlo ve skleničce

Většina babiček má ke kupovaným dětským přesnídávkám ve skleničce nedůvěru. Vadí jim i sušené kaše, které stačí jen zalít teplou vodou a jídlo je na světě. Podle nich se domácí stravě nic nevyrovná a děti si ji rozhodně zaslouží. Když už mladé ženy dětem vaří, tak opomíjejí klasická jídla, jako je krupicová kaše, knedlík s vajíčkem, koprovka nebo čočka.

Domácí kaše pro kojence. Recepty na dobré a zdravé příkrmy

Zavádění příkrmů

Babičky vám možná budou tvrdit, že vaše miminko potřebuje příkrmy už od 3 měsíců. Ony své děti přece takto také krmily a tehdy jejich počínání podporovali i dětští lékaři. Říkalo se, že děti budou po příkrmu v noci lépe spát. Dnes se doporučuje začínat s příkrmy nejdříve ve 4 měsících věku dítěte. Výzkum z roku 2015 dokonce potvrdil, že příliš brzké zavádění příkrmů může způsobit zdravotní problémy. Pokud kojení ukončíte příliš brzy a zavedete příkrmy, miminku hrozí v pozdějším věku cukrovka, obezita, celiakie, ekzém a další onemocnění. Kojení naopak dítě chrání před zažívacími problémy, ušními infekcemi a snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí.

Vlhčené ubrousky

Podle našich babiček jsou vlhčené ubrousky doslova zlo. Obsahují chemické přísady, způsobují opruzeniny a slouží jen k tomu, aby dnešním matkám usnadnily život. Mnohem lepší je používání klasické bavlněné plenky, kterou jen namočíte do čisté vody a dítě s ní otřete. Mladší maminky přitom mohou argumentovat výsledky britského výzkumu z roku 2012. Podle vědců vlhčené ubrousky dětem opruzeniny ani jiné kožní potíže nezpůsobují a jsou srovnatelné s používáním klasické pleny namočené ve vodě.

Pleny

V době našich babiček jiná možnost nebyla. Ženy musely používat látkové pleny a stále dokola je prát a sušit. Látkové pleny jsou šetrné k životnímu prostředí a dle názoru našich babiček i lepší pro dítě. Přesto se ukázalo, že používání látkových plen zvyšuje riziko opruzenin a podráždění kůže. V případě látkových plenek je totiž dítě vystavené mokru delší dobu, což způsobuje na citlivé pokožce miminek neplechu. Každá z variant má svá pro a proti a je jen na vás, kterou si zvolíte.

Jednorázové nebo látkové pleny?

Nočník

Snad nejvíce svárů mezi generacemi vyvolává učení dětí na nočník. Naše babičky byly zvyklé učit děti na nočník dříve, než to bývá zvykem dnes. V roce a půl už tak byly děti bez plen. Dnešní rozdíly jsou podle nich způsobené jednorázovými plenami a tím, jak jednoduché je jejich používání. Dítě pak nemá dostatečnou motivaci naučit se chodit na nočník. Pravdou však je, že tuto domněnku dosud žádný výzkum nepotvrdil.

Elektronika

V dobách našich babiček děti nevysedávaly u televize ani nehrály hry na mobilu a maminky se jim naplno věnovaly. Samozřejmostí bylo čtení pohádek na dobrou noc, povídání si, učení říkanek a hraní her. Pokud se dnešní výchova v tomto ohledu liší, starší generace toto počínání nechápe. Dítě si pozornost svých rodičů zaslouží a nemělo by se odbývat.

Pitný režim

Babičky jsou naučené z mládí, že plně kojené děti potřebují i další zdroj tekutin. Světová zdravotnická organizace tento omyl ale před 5 lety vyvrátila. Plně kojené děti do 6 měsíců věku další přísun tekutin nepotřebují. Mateřské mléko totiž obsahuje více než 80 % vody a potřebu tekutin miminka tak zcela pokryje. Pokud byste dítěti dávala i další tekutiny, mohlo by se naopak stát, že by pilo při kojení méně. To by pak mohlo znamenat snížení tvorby mléka a předčasné ukončení kojení.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?