×
MotherClub.cz

Babičky dnes mladé matky nechápou. V čem se jejich péče lišila?

babičky dnes mladé matky nechápou

Boj mezi generacemi často zasahuje i do výchovy dětí. Babičky nechápou používání jednorázových plen, vlhčených ubrousků i příkrmů ve skleničce. Jak děti vychovávaly ony a co jim na dnešní době vadí?

Jídlo ve skleničce

Většina babiček má ke kupovaným dětským přesnídávkám ve skleničce nedůvěru. Vadí jim i sušené kaše, které stačí jen zalít teplou vodou a jídlo je na světě. Podle nich se domácí stravě nic nevyrovná a děti si ji rozhodně zaslouží. Když už mladé ženy dětem vaří, tak opomíjejí klasická jídla, jako je krupicová kaše, knedlík s vajíčkem, koprovka nebo čočka.

Čtěte také: Domácí kaše pro kojence. Recepty na dobré a zdravé příkrmy

Zavádění příkrmů

Babičky vám možná budou tvrdit, že vaše miminko potřebuje příkrmy už od 3 měsíců. Ony své děti přece takto také krmily a tehdy jejich počínání podporovali i dětští lékaři. Říkalo se, že děti budou po příkrmu v noci lépe spát. Dnes se doporučuje začínat s příkrmy nejdříve ve 4 měsících věku dítěte. Výzkum z roku 2015 dokonce potvrdil, že příliš brzké zavádění příkrmů může způsobit zdravotní problémy. Pokud kojení ukončíte příliš brzy a zavedete příkrmy, miminku hrozí v pozdějším věku cukrovka, obezita, celiakie, ekzém a další onemocnění. Kojení naopak dítě chrání před zažívacími problémy, ušními infekcemi a snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí.

Vlhčené ubrousky

Podle našich babiček jsou vlhčené ubrousky doslova zlo. Obsahují chemické přísady, způsobují opruzeniny a slouží jen k tomu, aby dnešním matkám usnadnily život. Mnohem lepší je používání klasické bavlněné plenky, kterou jen namočíte do čisté vody a dítě s ní otřete. Mladší maminky přitom mohou argumentovat výsledky britského výzkumu z roku 2012. Podle vědců vlhčené ubrousky dětem opruzeniny ani jiné kožní potíže nezpůsobují a jsou srovnatelné s používáním klasické pleny namočené ve vodě.

Pleny

V době našich babiček jiná možnost nebyla. Ženy musely používat látkové pleny a stále dokola je prát a sušit. Látkové pleny jsou šetrné k životnímu prostředí a dle názoru našich babiček i lepší pro dítě. Přesto se ukázalo, že používání látkových plen zvyšuje riziko opruzenin a podráždění kůže. V případě látkových plenek je totiž dítě vystavené mokru delší dobu, což způsobuje na citlivé pokožce miminek neplechu. Každá z variant má svá pro a proti a je jen na vás, kterou si zvolíte.

Čtěte také: Jednorázové nebo látkové pleny?

Nočník

Snad nejvíce svárů mezi generacemi vyvolává učení dětí na nočník. Naše babičky byly zvyklé učit děti na nočník dříve, než to bývá zvykem dnes. V roce a půl už tak byly děti bez plen. Dnešní rozdíly jsou podle nich způsobené jednorázovými plenami a tím, jak jednoduché je jejich používání. Dítě pak nemá dostatečnou motivaci naučit se chodit na nočník. Pravdou však je, že tuto domněnku dosud žádný výzkum nepotvrdil.

Elektronika

V dobách našich babiček děti nevysedávaly u televize ani nehrály hry na mobilu a maminky se jim naplno věnovaly. Samozřejmostí bylo čtení pohádek na dobrou noc, povídání si, učení říkanek a hraní her. Pokud se dnešní výchova v tomto ohledu liší, starší generace toto počínání nechápe. Dítě si pozornost svých rodičů zaslouží a nemělo by se odbývat.

Pitný režim

Babičky jsou naučené z mládí, že plně kojené děti potřebují i další zdroj tekutin. Světová zdravotnická organizace tento omyl ale před 5 lety vyvrátila. Plně kojené děti do 6 měsíců věku další přísun tekutin nepotřebují. Mateřské mléko totiž obsahuje více než 80 % vody a potřebu tekutin miminka tak zcela pokryje. Pokud byste dítěti dávala i další tekutiny, mohlo by se naopak stát, že by pilo při kojení méně. To by pak mohlo znamenat snížení tvorby mléka a předčasné ukončení kojení.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*