Menu
MotherClub.cz
Dětské nemoci

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?

Redakce

Redakce

15. 6. 2018

Většina dětí zbožňuje zvířátka a moc by si je přála dostat pod stromeček nebo k narozeninám. Ačkoli nepochybně přináší zvíře do života dětí mnoho pozitiv, nesmíme zapomínat, že kromě radosti představují zvířata v domácnosti také různá nebezpečí. Jaká jsou nejčastější rizika spojená s chovem zvířat?

Paraziti

Asi největším problémem, který si ovšem málokdo uvědomuje, jsou paraziti. Jako první vás možná napadnou blechy, ale zvíře může na člověka přenést různé vnitřní parazity. V neposlední řadě také klíšťata. Podívejme se nyní na nejčastější parazitické choroby, které se mohou ze zvířete přenést na člověka, tedy i na děti.

Toxokaróza – škrkavka

Z vajíček škrkavek se ve střevě infikovaného člověka vylíhnou larvy, které pronikají až do cév. Cévami putují do jater, z jater pak mohou proniknout prakticky do jakéhokoliv orgánu. V lidském těle mohou larvy žít i několik let bez jakýchkoli příznaků. Někdy se může objevit průjem, zvracení, nechutenství, bolesti břicha, teploty, bolesti svalů a kloubů, kožní vyrážka, poruchy vidění apod. Je proto naprosto nezbytné, abyste své čtyřnohé domácí miláčky pravidelně (každé dva měsíce) odčervovali! Týká se to především koček a psů. Pokud mají např. prarodiče nebo jiní příbuzní psy nebo kočky, se kterými přicházejí děti do styku, trvejte na tom, aby pravidelně docházelo k jejich odčervování.

Škrkavky a koťata

Na první pohled nevinné koťátko, které k vám leze přes plot od sousedů, může být až z 90 % případů nakažené škrkavkou. Stačí, aby si dítě kočičku mazlilo, a pak si strčilo ručičku do úst, anebo aby vám kočky znečišťovaly písek, kde si děti hrají, je velmi pravděpodobné, že vaše dítě škrkavku chytlo. Přítomnost škrkavky lze potvrdit pouze na základě laboratorního rozboru stolice, který lze domluvit u vašeho pediatra.

Jak se bránit?

Pokud k vám chodí kočky ze sousedství a mazlí se z vaším dítětem, můžete vzít iniciativu do vlastních rukou a cizí kočku odčervit sami. Někdy ani nevíte, komu kočka patří. U veterináře stačí koupit odčervovací pipetu (okolo 200 Kč) a vetřít ji kočce do srsti za krk. Pouze tak budete mít jistotu, že je nezvaný host odčervený. Odčervení se netýká jen škrkavky, ale i dalších nebezpečných parazitů, kteří jsou v kočce či psovi přítomni. Pokud možno je také potřeba zakrývat pískoviště. Pokud si sousedovic kočku na svém pozemku vůbec nepřejete, můžete jim slušně nabídnout zakoupení elektrického obojku, který lze naprogramovat na pohyb v rámci určitého teritoria. Cena se dnes již pohybuje okolo 2000 Kč.

Nebezpečí – klíšťata

Dalším problémem spojeným s domácími mazlíčky jsou klíšťata. Nasáklé klíště, které váš pejsek chytil na procházce v lese, se může kdykoli pustit u vás doma a přisát se na vaše dítě. Klíšťata k vám na zahradu přinesou také kočky nebo hlodavci. Pokud to jen jde, pravidelně aplikujte psovi i kočce repelentní přípravky. Také je pravidelně prohlížejte.

Klíšťová encefalitida u dětí. Jak ji včas poznat a jak děti před klíšťaty chránit?

Alergie

Alergie může vzniknout, když je dítě ve styku se zvířecí srstí, peřím, výkaly, slinami. V české populaci trpí alergiemi až třetina dětí. 10-15% dětí má astmatické potíže. Na jednu stranu může být setkání se zvířetem pozitivem v tom, že si dítě vyvine toleranci, ale na druhou stranu se tak riziko vzniku alergie zvyšuje. Nejcitlivějším alergenem je jednoznačně kočka, ale každé, i bezsrsté zvíře produkuje alergeny ve slinách a v moči. Je méně známo, že i sklípkani mohou vyvolat alergii – brání se stíráním jemných chloupků ze zadečku, na které některé citlivější osoby mohou získat alergii. Chov žádných domácích zvířat se nedoporučuje tam, kde jsou známy dispozice dítěte k astmatu.

Leptospiróza

Jedná se o horečnaté bakteriální onemocnění, které přenášejí hlodavci, přesněji řečeno jejich výkaly (vylučují tzv. leptospiry). Tímto onemocněním se může nakazit jak zvíře, tak i člověk. Pro člověka může být leptospiróza smrtelná. Nejlepší prevencí je vyhýbat se znečištěné vodě a věcem, které mohly přijít do kontaktu s výkaly hlodavců. Proto je potřeba jídlo a zejména zeleninu a ovoce omývat pod tekoucí vodou.

Salmonelóza

Salmonelóza hrozí hlavně od obojživelníků – 11 % případů salmonely u dětí má původ ve styku s ještěrkami, želvami a dalšími plazy. Kromě rizika salmonelózy hrozí i možnost alergických reakcí.

Salmonelóza u dětí. Používáte oddělená kuchyňská prkénka na zeleninu a na maso?

Vzteklina

Přenáší se slinami, pokousáním (případně i poškrábáním) nemocným zvířetem. Nositeli vztekliny je většinou divoká, volně žijící zvěř. Inkubační doba u člověka je 10 dní až několik měsíců. Vzteklina může být pro člověka smrtelná. S ohledem na vysoké riziko spojené se vzteklinou, vzniká každému, jehož zvíře pokousalo člověka, povinnost předložit očkovací průkaz zvířete. I kdyby vás nebo vaše dítě cizí pes nebo kočka jen škrábla zuby, vždy žádejte po majiteli zvířete očkovací průkaz.

Pravidelné očkování psů a koček

Není-li zvíře očkováno, ihned vyhledejte lékařskou pomoc. Kontaktujte také krajskou nemocnici (infekční oddělení, v Praze v nemocnici na Bulovce), kde vás informují o současném výskytu vztekliny na území jednotlivých krajů. Např. v Praze dlouho nebyla vzteklina hlášena, nicméně v roce 2015 došlo k nálezu uhynulého netopýra v Riegrových sadech, který byl pozitivní na vzteklinu. Ačkoli se nyní zdá vzteklina vymýcená, není tomu tak zcela. Je naprosto klíčové, aby majitelé psů a koček své miláčky pravidelně očkovali!

Chlamydie

Největší riziko nákazy chlamydií hrozí od papoušků. U člověka se projevuje netypickými dýchacími potížemi. Tzv. papouščí nemoc se přenáší převážně vdechnutím infikovaného prachu z peří nebo z výkalů ptáků.

Další nepříjemné choroby

Od křečků a jiných hlodavců mohou děti chytnout průjmy, horečky, žaludeční křeče, jsou přenašeči tularemie a zápalu plic. Studie amerických pediatrů varuje, že divoce žijící hlodavci bývají rovněž přírodním rezervoárem moru a jsou známy případy nákazy při poštípání infikovanými blechami žijícími na hlodavcích. Jako další příklad možné nákazy vědci uvádějí opice – třeba makakové jsou nositeli nebezpečného herpes B viru.

Nebezpečí pokousání

V ČR každý rok evidují lékaři dva až čtyři tisíce případů pokousání či poškrábání od zvířat. Naprostá většina těchto zranění pochází od psů a koček, ale objevují se i kousnutí potkanem či jiným hlodavcem, plazem, fretkou, činčilou, křečkem i ještěrem. V tlamě i na drápech zdravých psů, koček i dalších živočichů je mnoho druhů mikrobů, které, jsou-li zaneseny do rány, snadno způsobí zánět a hnisání. Ať už vás zvíře jen škráblo, vždy si nechte ránu ošetřit na chirurgii. V tlamě zvířat bývají totiž přítomny bakterie rezistentní na současnou antibiotickou léčbu (MRSA).

Pomoc, moje dítě ubližuje zvířatům!

Zvíře a dítě

U malých dětí hrozí riziko, že neodhadnou razanci svých pohybů a ne všichni psi budou dobře snášet tahání za srst a za ocas, silné plácání po hřbetě nebo máchání hračkami před tlamou. Proto by si malé děti nikdy neměly hrát se psem bez dozoru. U starších dětí je nebezpečí, že budou psa provokovat nebo se chtít vytáhnout před kamarády a pes podle toho zareaguje. Psi velice často zaútočí, protože se leknou, ale také instinktivně reagují na prudké pohyby.

Toxoplazmóza u dětí. Kdy je nebezpečná, jak ji poznat a léčit?

Zvíře a těhotenství

Pozor na kočky – těhotná se od nich může nakazit toxoplazmózou, která je přenášena kontaktem s kočičími výkaly. Nejlépe je pověřit čištěním kočičích kotců jinou osobu. Zvýšené nebezpečí hrozí zejména u venkovních koček. Riziku mohou být vystaveny i ženy, které kočky nemají, ale do styku s výkaly mohou nevědomky přijít například při práci na zahradě. Proto je dobré vždy nosit ochranné rukavice.
Pro ženy vlastnící exotické plazy a obojživelníky (ještěři, žáby, leguáni, hadi, želvy a další) platí v průběhu těhotenství relativně přísná pravidla. Důvodem je zvýšené riziko nákazou salmonelou. Ideální je na tuto dobu svěřit svého mazlíčka na hlídání k někomu jinému.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jaké nebezpečí představují domácí zvířata pro vaše děti? A jak jim předcházet?