Menu
MotherClub.cz
Peníze na mateřské

Jak ušetřit na mateřské a nestrádat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 6. 2018

Není žádným tajemstvím, že po přechodu na mateřskou dovolenou rapidně klesnou rodině finance. Rodiny s malými dětmi zkrátka naditou peněženkou příliš neoplývají, a tak hledají možnosti, jak ušetřit na mateřské nějakou tu korunu. S trochou pokory a sebeovládání se vyjít dá, ale je nutné se naučit s penězi zacházet a důkladně hospodařit. Jak ušetřit v rodinném rozpočtu a neživořit?

Jak ušetřit peníze v domácnosti?

V první řadě je nutné vědět, jaké máte příjmy a výdaje. Sepište si vše na papír a sestavte rodinný rozpočet. Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude to, s čím můžete hospodařit. Tyto peníze je ještě vhodné rozdělit na nezbytné nákupy (léky, hygiena, jídlo pro psa, plenky, atd.). Můžete si také peníze rozdělit na týdny. Na jeden týden budete mít k dispozici stanovenou částku a víc nesmíte utratit.

Neberte si do obchodu kartu. Nakupovat choďte zásadně se seznamem a najedená. Evidujte si veškeré nákupy, které uděláte. Brzy uvidíte, kudy vám peníze zbytečně utíkají a kolik byste mohli ušetřit, kdybyste nenakupovali spoustu zbytečností.

Není nutné nakupovat vše nové

Děti rostou neuvěřitelně rychle, zejména malá miminka. Proto není nutné a už vůbec ne hospodárné, nakupovat vše nové. U většiny věcí bez potíží vystačíte s oblečením z druhé ruky. Velkou chybou, kterou dělá mnoho maminek je to, že nakupují příliš dopředu hromady věcí, které nakonec leží ve skříni nevyužité, protože si oblíbí pár kousků, které pak střídají dokola.

Nákupy si dobře rozmyslete

Ve slevových akcích můžete hodně ušetřit, ale je nutné číst dobře etikety. Ne vše, co se tváří jako sleva, je skutečně tak výhodné. Často se stává, že v balení s větším počtem kusů vyjde jeden kus dráž než tam, kde je kusů méně.

Prodávejte nepotřebné věci

Nepotřebné věci doma neschraňujte, ale prodávejte. Využít můžete skupiny na Facebooku nebo různé inzertní servery. Jestliže již neplánujete dalšího potomka, můžete prodávat i věci a hračky po něm.

Jak ušetřit na mateřské za jídlo?

Za jídlo se dá ušetřit poměrně hodně. Důležité je dobře plánovat. Rozmyslete si, co chcete vařit a podle toho nakupte. Ideální variantou je vytvoření jídelníčku na celý týden. Dbejte na to, abyste nic nevyhazovali a vše skutečně spotřebovali. Vynechte polotovary a různá dochucovadla. Místo sladkých sušenek upečte buchty. Pijte vodu a čaje místo limonád. Co jde, dělejte doma. Omezte návštěvy restaurací i kaváren.

Sledujte různé slevové programy

Ušetřit na mateřské můžete i díky různým slevovým programům. Mnoho takových bonusů nabízí různé drogerie (DM, Teta). Díky těmto programům nakoupíte levněji. Využívejte také slevy, které nabízí mnohé zdravotní pojišťovny.

Jak úspěšně prodat oblečení po dětech a jiné věci? Jde to rychle a efektivně!

Jak si udělat pořádek v životě a začít cestovat. Buďte minimalistou

Jak ušetřit s miminkem

I s miminkem se dá mnoho ušetřit. Začněte třeba tím, že nebudete používat vlhčené ubrousky. Jednoduše opláchněte zadeček pod vodou. Je to koneckonců i zdravější. Ušetřit můžete i za plenky. Používejte látkové, které jednoduše vyperete a dáváte stále dokola nebo zkuste bezplenkovou komunikační metodu, kdy nebude miminko nosit plenky vůbec.

Šetřete energie

Neplýtvejte vodou, elektřinou, popřípadě plynem a to ani tehdy, kdy neřešíte otázku, jak ušetřit na mateřské. Vytahujte spotřebiče ze zásuvky a při nákupu nových se dívejte na jejich úspornost. Tato snaha nebude oceněna hned, ale až vám přijde roční vyúčtování, kde vás nevyděsí nepěkné znaménko mínus a nepříjemná částka, ale naopak by vás mohlo potěšit znaménko plus.

Práce na mateřské dovolené

Jestliže si nechcete příliš utahovat opasek nebo zkrátka už nemáte kde ušetřit, je na řadě nějaký přivýdělek na mateřské. I maminky s dětmi mají možnost, jak si nějakou tu korunu vydělat. Záleží ovšem na tom, kde žijete, jaké máte možnosti hlídání i co umíte. Nabízí se roznos letáků, večerní úklid, doučování, hlídání dětí, práce v supermarketu, balení zboží, účetnictví, překlady, psaní článků a jiné.

Máte nárok na přídavek na dítě? Zjistěte to!

Půjčka na mateřské

Jestliže je to možné, půjčkám se raději vyhněte. Solidní společnosti a banky maminkám na mateřské dovolené obvykle nepůjčují, protože jejich příjem není dostatečný. A jednoduché půjčky, které může dostat každý, vás mohou vyjít hodně draho. Jestliže jste na tom tak špatně, že si musíte půjčit, obraťte se raději na rodinu či své přátelé. Popřípadě můžete zkusit požádat si o nějaký příspěvek ze sociálních dávek.

I na mateřské se dá s penězi rozumně hospodařit a snad jsme vám alespoň trochu poradili, jak ušetřit z mála.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak ušetřit na mateřské a nestrádat