Jak správně nechat odříhnout novorozence? Přehled nejlepších poloh
Redakce
13. 7. 2018
U každého miminka se, čas od času, setkáváme s bolestivostí bříška. Věnujme se nyní té, která se může vyskytovat bezprostředně po krmení dítěte a je spojena s velkou dávkou vzduchu, který se dostal do trávicího traktu.
Není třeba se zbytečně obávat a být vystrašeným rodičem. V takovém případě jde o projev zcela fyziognomický, tedy přirozený, jen je děťátku nepříjemný a způsobuje mu nepohodlí. Takovému stavu se nelze ani nejpečlivější starostlivostí úplně vyvarovat, nicméně, existují velmi jednoduchá pravidla pro zmírnění těchto nežádoucích, bolestivých a nepříjemných projevů u vašeho dítěte, které se obyčejně datují od 17. – 26. týdne věku dítěte, kdy jsou již funkce trávicího systému zralejší a lépe se s trávením vyrovnají. Jak správně nechat odříhnout novorozence?
Základem je zamezit polykání velkého množství vzduchu s přijímanou potravou, a to ať u dítěte, které je plně kojeno nebo krmeno za pomocí savičky umělou výživou. Toho lze docílit vhodnou polohou u dítěte, kdy je hlavička výše než tělíčko nebo zmenšením otvoru na savičce a držení láhve ve svislé poloze. Ovšem i přes dodržení těchto zásad, je zapotřebí nechat dítě plně odříhnout. Dítě i pro tento úkon potřebuje nějaký čas, a to zhruba 10 – 20 minut po dokrmení. Nejčastější chybou je „rodičovská“ netrpělivost a spěch a někdy i nevhodně zvolená metoda po krmení.
Jak správně nechat odříhnout novorozence. Zkuste tyto polohy
Pro správné odříhnutí, které je nezbytné pro dobré trávení, je odborníky doporučeno několik vhodných poloh.
Poloha přes rameno
V tomto případě jde o polohu nejznámější a nejčastěji používanou ještě našimi maminkami a babičkami. Děťátko je opřeno tělíčkem o naši hruď, hlavičku má volně opřenou o naše rameno, rukou lehce přidržujeme pod zadečkem. Je nezbytné, abychom byli lehce zakloněni, a to tak, aby se dítě nedostalo do vzpřímené polohy, kdy by u něj docházelo, vlastní vahou, ke špatnému zakřivení páteře. Od této metody se pomalu ustupuje, protože na dítě rodič nevidí, nemá tak dítě plně pod kontrolou.
Poloha tváří v tvář
Tato poloha je upřednostňována rodiči, kteří chtějí vidět dítěti do obličeje a sledovat tak snáze jeho případné reakce. Jde o polohu s využitím našeho pokrčeného předloktí, dítě na nich odpočívá na zádech, palci obou rukou je přidržováno v oblasti pod ramínky a zbývajícími prsty je fixována jeho hlavička.
Poloha na klíně přes rameno
Jde o velmi lehce srozumitelnou polohu, většinou upřednostňovanou muži, kdy dítě leží bříškem vodorovně přes vaše stehna a je mu fixována rukou hlavička pod bradou.
Poloha na tygříka
Tato poloha je vhodná nejen k odříhnutí, ke kterému dochází poměrně rychle, ale může i pomoci zmírnit bolestivost bříška v době koliky nebo nadýmání. Děťátko je bříškem položeno na předloktí vaší ruky a stejnou rukou drženo za stehno. Zády se opírá o vaše tělo a hlavičku má volně položenou na loketním ohbí. Ručičky dítěte jsou každá z jedné strany vašeho předloktí. Jde o polohu pro dítě velmi úlevnou a příjemnou.
Poloha na pejska
I tato poloha je považována za poměrně jednoduchou a přesto účinnou. Jde o to, pohodlně se posadit a zafixovat záda do opěrky židle či křesla. Pravou nohu lehce zvednout (opřít o nižší podložku) nebo nohy překřížit. Dítě je potom položeno hrudníčkem na pravé stehno, nožičky směřují přes levé stehno. Levou rukou dítě fixujeme v dané poloze, pravou rukou vyvíjíme hlazením mírný tlak na zadeček a horní část stehen dítěte, čímž dojde k rychlejšímu uvolnění vzduchu a následnému říhnutí.
Co dělat, pokud si miminko neodříhne?
Co dělat, pokud si miminko neodříhne? Hlavně nepanikařit! Jedním z důvodů totiž může být i fakt, že se dítě napilo méně nebo tolik nehltalo a nespolykalo větší množství vzduchu, tudíž si odříhnout nepotřebuje a v bříšku ho nic netlačí a tlačit nebude. Není proto nezbytné trápit sebe i jeho nekonečným čekáním na odříhnutí. Můžeme se pokusit vyzkoušet více vhodných poloh, ale pokud dítě usíná, nekroutí se a nevykazuje jinou nelibost, ukončeme činnost zhruba po 20. minutě a dopřejme odpočinek jak dítěti, tak sobě.
Odříhnout by si ovšem měly všechny děti a to po kojení nebo i během kojení, které pravidelně po jídle „blinkají“. Dle slov MUDr. Martina Gregora potom nezbývá, než zvolit polohu, která je nevíce pohodlná i pro vás, protože v ní budete muset vydržet do té doby, dokud si dítě neodříhne.
Jak na odříhnutí v noci?
Ve dne i v noci platí stejná pravidla. To znamená, že tak, jak dítě krmíme přes den a musí si odříhnout, stejně tak si musí odříhnout i po krmení v noci. Pro maminky jde samozřejmě o úkon obtížnější, protože i matka i dítě usíná, oba jsou unavení a vyčerpaní z předchozího dne, nicméně i zde je nezbytné, aby se i v noci dítě zbavilo nepatřičného vzduchu. Většina matek dělá v noci tu chybu, že inklinuje ke kojení v poloze leže (leží matka i dítě). Matka v této poloze může ztrácet kontrolu nad dítětem, v průběhu krmení může usnout, případně dítě zalehnout. V noci se z tohoto důvodu doporučuje, krmit děti v sedu a k odříhnutí používat polohu co nejúčinnější a nejrychlejší, již prověřenou předchozími zkušenostmi. Do postýlky položit dítě na bok, ne na záda, kde ho nebude bolet bříško a je pravděpodobné, že si v této poloze samo dodatečně odříhne.
Jaká je úlevová poloha pro kojence?
Jaká je tedy úlevová poloha pro kojence? Odpověď je nasnadě. Přece ta, která mu uleví od něčeho nepříjemného. V našem případě od nepříjemného množství spolykaného vzduchu při krmení. Poloh jsme si zde vyjmenovaly několik. Musíme brát ovšem v úvahu, že žádná neplatí stoprocentně vždy a pro všechny. Každá maminka a její děťátko si musí najít tu svou, tu pro oba nejoptimálnější, kdy je na konci celého procesu spokojené, šťastné a zdravě se vyvíjející děťátko.