Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Proč je důležité mít i s dětmi čas pro sebe a kde ho vzít?

Máte na rodičovské dovolené čas pro sebe, nebo vůbec netušíte, co ten pojem znamená? Je chvilka pro sebe vůbec potřeba?

Řada žen má pocit, že musí být ve všem perfektní, mít naleštěnou domácnost, oběd o třech chodech a úspěchy v práci. Když se stanou matkami, prostě v tom pokračují, jen je jejich novou hlavní metou dokonalost v péči o dítě.

Mají pocit, že se musí obětovat. Povinností kolem dětí a domácnosti, které nikdo nezvládne tak dobře jako ony, je tolik, že na volný čas prostě není prostor. Když se stane, že dítě spí, není to příležitost k tomu, aby se věnovaly něčemu, co je baví, ale šance pohnout s domácími pracemi. Mají pak ze sebe dobrý pocit, jak jsou výkonné.

Nikdy nekončící kolotoč povinností si však časem vybere svoji daň. Dokonalá matka začne být unavená, podrážděná a nervózní, což nejvíce odnáší její nejbližší. Dostavuje se pocit frustrace, že dělá hodně a vlastně to k ničemu není, že nedosahuje toho, čeho by chtěla. Vlastně ji nebaví její vlastní život, chybí ji nadhled a lehkost bytí.

Cítíte se také tak, nebo si mateřství plně užíváte a pocit, že byste potřebovala vypustit, se u vás nedostavuje?

Proč je čas pro sebe důležitý?

Pokud trávíte čas jen s dítkem, vyčerpáváte zásoby své emoční energie. O potomka se zajímáte, věnujete se mu, podporujete ho v rozvoji a snažíte se uspokojit jeho potřeby. Ale on vám to zatím nedokáže vrátit tak, jak byste potřebovala, a navíc si s ním ani nepopovídáte.

Když energii včas nedoplníte, může se vám stát, že najednou budete mít menší chuť si s potomky hrát, pomazlit se s nimi nebo je pochválit. Začnete je totiž vnímat jako nekončící řadu požadavků.

Dobijte energii včas! Buď svojí oblíbenou činností, nebo časem stráveným s jinou dospělou osobou. Obojí vám sníží hladinu stresu. Odpočinete si, zlepší se vám nálada, budete se na děti opět těšit. Budete veselejší, kreativnější a nic vás jen tak nerozčílí.

Mýtus nebo pravda. Jsou úspěšné ženy špatné matky?

Jak si najít čas pro sebe?

Snažte se najít si pro sebe každý den aspoň malou chvilku, klidně 10 minut. Nechte děti s partnerem, jděte na chvíli na vzduch nebo do jiné místnosti a vydechněte. Pomůže vám to dobít baterky. K tomu je dobré mít jednou týdně pro sebe dvě hodiny v kuse, jednou za měsíc i delší čas, třeba šest hodin. Kde je ale vzít?

Když děti spí

Malé děti spí i přes den. S čerstvě narozeným miminkem budete ráda, když si v daný čas také lehnete, ale po ustálení režimu se snažte tento čas využít pro sebe. Ale pozor, vaření nebo úklid domácnosti se nepočítají.

Věnujte se něčemu, co jste ráda dělala před tím, než se vám narodily děti. Nemusí to být každý den, ale jednou dvakrát do týdne si dopřejte chvíli pro sebe. Je jedno, zda si budete číst knížku, dáte si horkou vanu, podíváte se na oblíbený seriál nebo si vybarvíte antistresovou omalovánku. Dělejte to, co vás baví. Alternativou může být i to, že s kočárkem se spícím dítětem vyrazíte na procházku do přírody a budete jen tak rozjímat.

Hlídání je k nezaplacení

Když se miminko narodí, řada lidí nabízí rodičům, že kdykoliv povozí, pomazlí. Paradoxní je, že je to v okamžiku, kdy chce většinou maminka s dítětem trávit co nejvíce času sama. Svěřit dítě jiným se bojí. Když by to později opravdu ocenila, už se nikdo nenabízí.

Pokud se na hlídání dítěte jinou osobou necítíte, nenuťte do toho sebe ani dítě. Volný čas byste si stejně moc neužila, počkejte, až přijde ta pravá chvíle.

Řada maminek nejvíce důvěřuje partnerovi. Zkuste se tedy domluvit, že jednou budete mít čas pro sebe vy, jednou on. Využijte to, zajděte na kafe s kamarádkou, zacvičit si, na kurz nebo třeba na koncert.

Jiné hlídání možná využijete v situaci, kdy si budete chtít někam vyrazit s manželem. Je to důležité pro váš vzájemný vztah, abyste nebyli jen rodiče, ale zůstali také partnery. Mít hlídací babičku, kamarádku nebo sestru je pak k nezaplacení. Můžete zvážit také chůvu, řada agentur nabízí i nepravidelné hlídání.

Jak vybrat hlídání dětí? Víte, na co si dát pozor?

Zaplaťte si pomoc

Zvažte, zda některé z těch povinností, které každý den musíte udělat, není možné vypustit nebo delegovat na někoho jiného. Jednou týdně může třeba večeři udělat manžel, případně si místo vyvařování namažete chleba. Podlahu nebudete mít denně, ale méně často, žehlit také nemusíte úplně každý kousek prádla (kromě těch pro miminko). Zkrátka někde slevte, uvidíte, že se tak moc vlastně nestane.

Pokud vám vstříc nevyjde partner, existuje dnes již řada placených služeb. Můžete si nechat dovézt nákup, vyžehlit nebo uklidit. Jednou za čas to vás rodinný rozpočet určitě nezruinuje a vám to poskytne čas na oddych.

Jak vychovávat syna bez vzoru otce. Je důležitý fungující otec?

Uvědomte si, že jste největším vzorem pro své dítě. Pozoruje vás a později vás bude napodobovat. Uštvaná maminka, která si, kvůli povinnostem, nemá čas odpočinout, asi nebude tím nejlepším příkladem do života. Naučte své dítě, že plnit povinnosti je sice potřeba, ale není nutné kvůli tomu úplně rezignovat na vše, co má člověk rád. Naučte ho umět si odpočinout, zkrátka mít čas pro sebe.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Proč je důležité mít i s dětmi čas pro sebe a kde ho vzít?