Menu
MotherClub.cz
Jak zvládat mateřství

Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Redakce

Redakce

14. 3. 2019

Zatímco se těšíte na příchod druhého děťátka, rostou ve vás zároveň i obavy, jak se bude na nového člena rodiny tvářit vaše první dítě? Nejste rozhodně sami, kdo podobnou otázku řeší. Poradíme vám, jak připravit dítě na příchod sourozence.

Je vůbec potřeba dopředu dítě připravovat?

Snažit se dítě příliš brzy připravit na příchod sourozence není vždy tak úplně nutné. Nejvíce asi záleží na tom, jak je prvorozené dítě staré. Ročnímu či dvouletému dítěti můžete ukazovat na bříško a vysvětlovat, že je tam schované mimi, ale to je tak asi vše. Můžete také zapojit např. panenku, ke které se budete láskyplně a starostlivě chovat. Panenku pořiďte i malému chlapečkovi, abyste mohli společně trénovat chování a jemnou péči. Určitě to bude každé malé dítě bavit. Jde o to již dopředu v dítěti budovat empatii a soucit ke křehkému stvoření. Můžete trénovat, že miminko spinká, tak budeme potichoučku, anebo např. že miminko pláče a musíme ho utišit a pochovat.

Jak připravit na příchod sourozence starší dítě?

Pokud již máte doma dítě, které plynule hovoří a je schopné vašemu sdělení porozumět trochu více, můžete samozřejmě také demonstrovat praktické záležitosti, které souvisejí s péčí o miminko, na panence. Můžete však již přidat slovní komentář, který dítě na příchod sourozence co nejvíce navnadí. Je potřeba hlavně co nejvíce klást důraz na to, jak již je vaše prvorozené dítě velké a rozumné, že už vám určitě dokáže hodně pomáhat a jak se těšíte, jak to spolu všechno skvěle zvládnete.

Jak naučit děti empatii a proč je to tak důležité?

Zapojte ho již v těhotenství

Povídejte mu, co se děje v bříšku. Můžete mu i ukazovat různé obrázky, aby mělo představu, jak tam miminko v břiše leží, jak je vyživované pupečníkem atd. Děti jsou velice zvídavé a čím jsou starší, tím více je zajímají konkrétní detaily těhotenství a vývoje plodu. Můžete mu klidně ukázat i různé fotografie ze screeningových vyšetření nebo videa o vývoji plodu na youtube. Vše samozřejmě přiměřeně věku dítěte. Když ho zapojíte již v těhotenství, bude se cítit více angažované a zapojené. Pokud ovšem dítě nejeví o vaše těhotenství, ani o miminka obecně, zájem, v žádném případě mu nic nevnucujte a nechte to „osudu“.

Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Každé dítě je jiné a těžko dopředu říct, jak bude na nového brášku nebo ségru dítě nakonec reagovat. Příchod sourozence obecně lépe snášejí holčičky. Představa, že si budou moci hrát s „živou“ panenkou, je pro ně velice atraktivní. Něco podobného mohou prožívat i chlapci, kteří se stanou „velkými brášky“. Ale neplatí to rozhodně vždy. Dívky dokáží být mnohdy daleko více žárlivé, než chlapci, anebo to dokáží dát více najevo.

Jak bude dítě reagovat na příchod sourozence?

To, jak asi bude reagovat, záleží především na věku. Čím starší, tím lze obecně říci, že dítě sourozence přijme snadněji. Ale nedejte se zmást. To, že se např. pětileté dítě, nechová na první pohled žárlivě a odmítavě, neznamená, že se vnitřně netrápí. Starší děti žárlí také, ale nechtějí být „trapné“ (protože vědí, že se „žárlit nemá“), a tak se trápí vnitřně. Někdy se to může projevovat chováním, které na první pohled vůbec s žárlením nesouvisí (např. noční pomočování, agresivita vůči jiným dětem, zvířatům, špatné známky ve škole atd.). Čím je dítě starší, tím komplikovaněji uvažuje. O to více jej musíte ujišťovat, že vám na nich bude záležet i po narození sourozence, že se ve vztahu vůči nic naprosto nic nezmění.

Jak dítě reaguje na cizí miminka?

To, jak bude dítě na brášku nebo ségru reagovat, lze také odhadnout na základě toho, jaký má vztah k miminkům obecně. Některé děti malá miminka nechávají naprosto vlahými. Jiná je zase zbožňují. Pokud má vaše dítě k miminkům vřelý vztah, máte s největší pravděpodobností vyhráno, ale samozřejmě to nemusí platit vždy. Pokud si miminek vůbec nevšímá, rozhodně mu je nevnucujte.

Jak zvládat žárlivost u dětí? Dodejte jim pocit důležitosti!

Pozor na vše chování k jiným miminkům

Také byste asi neměli jiná miminka chovat před zraky takového dítěte. Je dost pravděpodbné, že začne žárlit a plakat. Odnese si z takového zážitku poznání, že se není nejspíš na co těšit. Ale nebojte – děti se vyvíjejí neuvěřitelně rychle. Mezitím než se vám dítě narodí, se může přístup staršího dítěte velice změnit v závisloti na mentálním rozvoji. To, co teď ještě nechápe, může za pár měsíců brát zcela v pohodě.

Jak moc je vaše dítě rozmazlené?

Ačkoli se psychologům většinou ježí chlupy, když se začne mluvit o rozmazlených dětech, jako rodiče můžete s dostatečnou sebereflexí své dítě do jisté míry hodnotit, zda je rozmazlené či nikoli. Rozmazlené zde uvažujeme ve smyslu nedůslednosti vaší výchovy a ve smyslu schopnosti dítěte prosadit si svou za každou cenu. Rozmazlené dítě lze charakterizovat jako takové, které se svými strategiemi chování naučilo manipulovat s vámi jakožto rodiči tak, jak se mu zrovna hodí v souladu s jeho zájmy. Nejčastěji pomocí vydírání (pokud něco neuděláte, nedovolíte, bude následovat křik, brek, odtažitost, ostentativní lísání se k druhému rodiči či jiný nátlak).

Rozmazlené děti se s příchodem sourozence vyrovnávají hůř

Je to samozřejmě známka inteligence dítěte, že dokáže využít situace. Zároveň je to však známka vašeho selhání ve výchově, protože ne vždy je dobré dětem ustupovat. Nicméně jedno je jisté. Děti, které jsou rozmalené a zvyklé, že je vše podle nich, to budou mít s vyrovnáváním se s novým sourozencem daleko těžší než děti, které vědí, kdy mají ze svých požadavků ustoupit.

Závislost dítěte na matce. Kdy začíná být nezdravá?

Jak je na vás závislé?

Je vaše dítě zvyklé být neustále jen s vámi? Je zvyklé trávit čas s tatínkem či prarodiči? Nebo ve školce? To hraje také velkou roli v tom, jak bude zvládat příchod sourozence. Dítě závislé jen na matce to bude mít pochopitelně daleko složitější. Příchod brášky nebo sestřičky bude vnímat jako zásadní narušení vašeho úzkého vztahu. Proto by bylo velice přínosné začít jej co nejdříve zvykat na další lidi, se kterými by mohlo trávit čas, když vy již nebudete moct se mu maximálně věnovat. Velice vhodné je zapojit prarodiče, ale samozřejmě je možné zapojit na pár dní do měsíce např. i paní na hlídaní atd.

Když dítě žárlí už na rostoucí bříško

Jak připravit dítě na příchod sourozence? Obavy ze žárlivosti řeší rodiče obvykle do pěti let věku svého staršího dítěte. Školákům se již dá relativně jednoduše vysvětlit celou situaci okolo miminka. Rozumně mu sdělit, že teď bohužel již nebudete mít tolik času věnovat veškerou péči jen jemu, ale to neznamená, že ho už nemáte rádi atd. Nejsložitější to bývá u dětí kolem 2 až 3 let. V tomto věku začínají intenzivněji vnímat svět. Rády se fixují na známé prostředí, rituály, osoby, vztahy a zavedené pořádky. Chce to opravdu hodně trpělivosti a klidného přístupu k jakýmkoli projevům žárlivosti. Někdy se žárlivost projevuje již během těhotenství. Dítě vždy s úsměvem obejměte a ujistěte, že ho máte nejradši a že tomu tak bude navždycky a napořád.

Nedomazlené děti. Co všechno může způsobit nedostatek něhy?

Co nejvíce zapojte tatínka

Klíčovou roli hraje nyní tatínek. Ten by se měl více zapojit do péče o prvorozené dítě. Hlavně první dva měsíce, než si všichni zvyknete. Maminky by si ale měly dát velký pozor, aby se u nich náhle také neprojevila žárlivost. Nově nabytý vztah mezi starším dítětem a tatínkem může být opravdu intenzivní a někdy můžete mít pocit, že jste s miminkem jaksi na druhé koleji (nemůžete společně s nimi podnikat různé zajímavé akce jako bruslení, lyžování, fotbal atd.). Hořkost v každém případě polkněte – je to pouze dočasné a co je důležitější? To, že je starší díte v pohodě a není frustrované z příchodu sourozence, anebo vaše pocity méněcennosti? Jste dospělý silný člověk, který to pochopí. Zkuste se z toho radovat, jak to skvěle zvládají, i když nyní bez vás.

Dárek od miminka

Menší děti můžete zkusit navnadit na příchod miminka také tím, že jim slíbíte nějaký krásný dárek, který starší děti dostávají, když se narodí mladší bráška nebo setřička. Z porodnice určitě přineste nějakou pozornost také pro ně.

Jak se žárlení projevuje nejčastěji?

Čím je dítě starší, tím je jeho žárlení sofistikovanější. Nejmladší děti odtahují maminku jinam, než je miminko. Snaží se na sebe upozornit za každou cenu – to znamená i negativně (scény, vztekání, vývojový regres, potřebují najednou se vším pomoct, nic nezvládnou samy atd.). Horší je to s projevy agrese. V žádném případě ji nesmíte připustit vůči miminku. Agresivní dítě nebijte, tím byste vše zhoršili. Jediné myslitelné výchovné opatření je vyloučení ze společnosti. Pokud se zachová vůči miminku agresivně, odveďte ho přísně, ale klidně do svého pokoje, sdělte mu, že ho máte rádi, ale takto se chovat prostě nemůže. Buďte trpěliví – žárlivost u dětí nakonec dřív nebo později odezní.

Vztek u dětí. Jak je co nejrychleji uklidnit?

Kdy vyhledat pomoc odborníka

S pomocí vaší pozornosti, láskyplnosti a péče se většina dětí s příchodem sourozence nakonec vyrovná a jejich vztah se pak nadále vyvíjí bez problémů. Ve výjimečných případech však mohou zvláštní až nebezpečné reakce, psychosomatické potíže a poruchy chování dítěte přetrvávat. Trvají-li tyto projevy déle než půl roku, obraťte se na odborníka (pediatr, psycholog).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak připravit dítě na příchod sourozence?