Menu
MotherClub.cz
Péče o miminko

Jak pečovat o dětské vlasy a čím se liší od těch dospělých

Ta tam jsou doby, kdy se děti stříhaly takzvaně “na hrnec”. Holčičky nosí dlouhé vlásky a nejrůznější módní účesy. S parádou by se to u malých dětí ale rozhodně nemělo přehánět. Péče o dětské vlasy by měla být zaměřena hlavně na zdravotní aspekt a je třeba myslet i na to, že vlasy dětí nemají takové vlastnosti jako vlasy dospělých. Jak správně pečovat o vlasy a vlasovou pokožku miminek a starších dětí? A co když přijdou nezvaní návštěvníci – vši?

Jak pečovat o vlásky miminka

Už dávno neplatí, že čím častěji budeme miminko koupat, tím pro něj lépe. Pokožka dítěte potřebuje mít své přirozené prostředí a nejinak je tomu i s dětskými vlásky. Není potřeba jemné dětské vlásky často mýt. Stačí i voda a jemný kartáček. Vyhněte se chemickým šampónům obsahujícím zbytečné složky, které vysušují a dráždí pokožku hlavy. Určitě byste měli používat pouze certifikované a schválené prostředky dětské kosmetiky, která je určena k mytí vlásků a ke koupání. Velice dobře se osvědčuje bio kosmetika a ryze přírodní složky, například také oleje, které vyživují pokožku hlavy. Miminka přece jen často trpí seboroickou dermatitidou – a na tu skvěle zabírají rostlinné oleje a přírodní prostředky.

U starších dětí stačí mytí vlasů dle jejich délky a hustoty klidně i jednou týdně. Děti by si neměly stěžovat na to, že je šampon štípe do očí, měl by to být zkrátka takový šampon, se kterým bude mytí hračka. Batolata a předškoláci mytí vlasů opravdu nesnášejí, nejsou jim příjemné ani mydliny na hlavě ( hlavně riziko, že se dostanou do očí), ani polévání vlásků vodou, proto je vhodné hlavně ty nejmenší správně motivovat, například nějakým vyprávěním, básničkou, říkankou nebo písničkou. Vysvětlete dětem, že zkrátka alespoň jednou týdně je vlásky umýt nutné.

Seboroická dermatitida u dětí. Odkud se bere a jak vypadá účinná léčba?

Zarudlá a šupinatá kůže. Jak poznat seboreu a nesplést si ji s ekzémem

Seboroická dermatitida a jak s ní zatočit

U miminek se často vyskytuje seboroická dermatitida. Poznáte ji podle stroupků, šupinek a lupů vyskytujících se na vlasové pokožce hlavy a na spáncích. Seborea vypadá podobně jako lupénka nebo atopický ekzém, ale rozhodující je její umístění a typické žlutavé mastné krusty. V těchto případech je dobré pokožku příliš nedráždit a používat rostlinné oleje a bylinky, které by měly pomoci. Seborea je vlastně kvasinkové onemocnění, proto je potřeba kvasinku zlikvidovat a pokožku ozdravit. Rozhodující je také strava dítěte a správná péče o dětské vlasy – pokožka by měla vždy zůstat čistá a suchá.

Na seboreu skvěle zabírá například lopuchový olej, zkuste si jej pořídit v bylinkářství nebo lékárně. Rovněž oplachování hlavičky dítěte odvarem z lopuchu není od věci. Ostatně seboroickou dermatitidou může trpět také dospělý!

Bio kosmetika pro děti to vyhraje

Určitě je vhodnější volit přírodní šampony s obsahem bylinek a jednoduchým složením, které sice tolik nepění a nevoní, ale zato jsou hypoalergenní a šetrné k dětské pokožce. I přestože nepění, jsou velmi účinné. Najděte si svou oblíbenou značku bio kosmetiky a může ji klidně používat celá rodina. I starší dítě upřednostní šetrný šampon před chemickým koktejlem. Pro děti je například vhodný jemný šampón s obsahem heřmánku, obilných klíčků nebo mandlového či jojobového oleje.

Po umytí stačí vlásky nechat volně uschnout v teple a jednoduše rozčesat. Pokud je chladněji a bojíte se, že by se vám starší dítě, které má delší a hustší vlasy nachladilo, raději mu je po umytí vyfénujte, ale čím méně často budete používat vysokovýkonný fén s horkým vzduchem, tím to bude pro kvalitu vlasů vašeho dítěte lepší.

Za barvení a kulmování vlasů tříleté dcery ji teď internet nenávidí

Barva na vlasy dětí nepatří

Samozřejmostí je, že chemická barva nebo melír, žehlička na vlasy, či nedejbože trvalá, na dětské vlasy, stejně jako šminky na obličej, opravdu nepatří. Nejde jen o vzhled, ale i o zdraví. I když v dnešní době není ničím neobvyklým, že malá děvčátka vypadají jako panenky z přehlídkového mola, je to především otázka estetického vkusu, etiky a bezpečí dítěte, které by mohlo být obtěžováno staršími muži. Pokud se budeme snažit preferovat nedráždivou přírodní kosmetiku, šetřit přírodní prostředí a ponecháme dětem jejich dětství, je to naše volba, kterou mnozí rodičové, a rozhodně také děti, ocení.

Kudrnaté vlasy u dětí. Jak to zařídit, aby se česání nestalo noční můrou celé rodiny?

Jestliže chcete nějaký extravagantní nebo vkusný účes pro dítě, volte spíše zajímavý střih nebo se bavte vytvářením účesů z dlouhých vlasů. Na to však musíte mít čas. Údržba dlouhých vlasů není snadná a mnozí zaměstnaní rodičové raději preferují u svých dětí jednoduché, krátké a praktické sestřihy. Záleží ale také na tom, co si přeje dítě. Od určitého věku to už pak bude jeho starost. Dříve se vlasy dívkám stříhaly v dětství hodně nakrátko, aby byly později krásně bohaté a husté, ale tato pověra nebyla nijak výrazně prokázána. Hustota a typ vlasů se dědí a jejich kvalita souvisí hodně s životním stylem a stravou.

Jak se zbavit vší – osvědčené metody a domácí tipy

Problém, který může rozvrátit celou domácnost, jsou vši. Právě v souvislosti s péčí o dětské vlasy nelze opomenout také tento malý fakt – děti často v kolektivu chytí vši a to je pak nekonečný koloběh. Zbavit se vší někdy není snadné, obzvláště nakazí-li se celá rodina. Děti mohou velmi snadno přinést ze školy, ze školky nebo z dětského tábora tyto nezvané návštěvníky a proto, abychom co nejdříve měli klid, je třeba vši rozpoznat včas a co nejrychleji se jich zbavit.

Péče o dětské vlasy je nutná každý den. Už při každodenním česání dítěte byste si měli všimnout, zda dítě má, či nemá, vši. Není ostudou chytit vši, není to stigma sociálně slabších rodin, vši může mít naprosto každý. Ostudou však je, když se rodiče o dítě starají tak málo, že si třeba i několik týdnů nevšimnou, že má dítě vši. Ty se pak již pěkně rozmnoží a zřejmě i přelezou na další sourozence nebo také na rodiče. Celá rodina má pak o zábavu postaráno.

Vši u dětí: jak se jich rychle a efektivně zbavit?

Vši mají svůj cyklus, je třeba i zlikvidovat hnidy, vyprat veškeré polštáře, povlečení a pokrývky hlavy. Říká se, že tradiční chemické šampony příliš nezabírají a vši jsou již vůči nim imunní, ale velmi úspěšně se doporučují některé přírodní prostředky. Dnes již není třeba ostříhat dítě dohola nebo mu pomazat hlavu petrolejem. Vyzkoušejte eukalyptový olej, tea tree olej nebo nimbový olej. Smíchat je můžete třeba s olivovým olejem a nechat na hlavě po nějakou dobu. Vymývání oleje z vlasů bude složitější, ale je to zaručené. Vši a hnidy se na mastných vlasech neudrží a silné výpary éterických olejů je zahubí. Přejeme hodně zdaru!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak pečovat o dětské vlasy a čím se liší od těch dospělých