Menu
MotherClub.cz
Kojení

Jak odstříkávat mateřské mléko?

Redakce

Redakce

2. 1. 2019

Kojení je pro matku a dítě nádherným a pro obě strany silným obdobím vzájemného poznávání a citového upevňování. Je to zcela přirozený akt. Někdy se ovšem mohou vyskytnout potíže. Mohou nastat situace, kdy maminka nemůže kojit své dítě přirozeným způsobem, a to i přesto, že má dostatek mléka. Tento stav se může vyskytnout navzdory té nejlepší snaze kojit. Děťátko nemá správný sací reflex, je nedonošené a od matky první dny od porodu oddělené. Někdy může být na vině nesprávná technika kojení a jindy dochází k enormní tvorbě mateřského mléka, které způsobuje mamince poměrně velkou bolestivost prsů a matka se pak kojení brání.

Pro všechny tyto případy je dobré oslovit a nechat si poradit od laktační poradkyně v místě svého bydliště a naučit se správný způsob odstříkávání mléka.

Jak odsávat mléko ručně?

Jedná se o techniku nejčastěji přirozeně a instinktivně používanou matkami na celém světě. Někdy je doporučeno odstříkávat mléko před samotným kojením a to z toho důvodu, že má matka prsy nality velkým množstvím mléka a dítě by se mohlo zahltit a brzy by se unavilo. Prsy se proto prvotním odstříkáním uvolní a teprve potom se přistoupí k samotnému kojení.

Na začátku je vždy nutno dbát o úzkostlivou hygienu. Nádoby a stříkačky je potřeba udržovat sterilní. Ruce si před každou manipulací umýt dobře mýdlem a prsy teplou vodou, včetně dvorce, aby se zabránilo možné infekci. Po každém umytí se utřít do jednorázové utěrky nebo použít ručník určený pouze k tomuto účelu.

Mlezivo (Kolostrum), je nejlepší odstříkat do sterilní stříkačky o obsahu 20ml. Na mléko přechodné a zralé, kterého je v poměru mnohem více než mleziva, je vhodná kojenecká láhev nebo pohár se širším hrdlem. Vždycky si pamatujte, že musíte sběrné nádoby na mateřské mléko uchovávat odděleně a používat pouze vyvařené. Důsledné dodržování těchto pravidel, umožňuje předcházet kontaminaci mateřského mléka choroboplodnými bakteriemi a zabrání rozvinutí případného onemocnění vašeho miminka.

Jak poznat slabé či zkažené mateřské mléko aneb 7 věcí, které byste o něm měla vědět

Před samotným začátkem odstříkání si najděte místo a polohu, která je vám příjemná, pokuste se uvolnit, protože slovy laktačních poradkyň: „Vše začíná v hlavě!“ Uvědomte si, že pro proces tvorby mléka je velmi důležitá psychická i psychická pohoda a totéž platí v případě odstříkání. Stav nepohody, neklidu, vyčerpání, nedostatek spánku a únava bývají významnými negativními faktory. Zkuste se chvíli soustředit a zklidnit tok vtíravých myšlenek a soustřeďte se na sebe a své dítě. Cílem je vyvolat uvolňovací neboli spouštěcí reflex.

Základem vyvolání uvolňovacího reflexu je jemná masáž, krouživými pohyby prsty a dlaní, směrem od podpažní jamky nebo klíční kosti, k prsnímu dvorci a bradavce. Někdy se doporučuje, pokud je bradavka vpáčená nebo vpadlá, jemně ji uchopit do prstů a lehce kroutit a jemně třít, aby lépe vystoupila. Můžete se také předklonit a celou uvolňovací masáž prsů provádět v této poloze. Prs jemně poklepávat a natřásat. Vždy jde o velmi jemnou techniku, nikdy nepoužívejte hrubou sílu. Mnohým maminkám pomáhá přiložit si na prsy teplý obklad a pít vlažné nápoje, mimo kávu s kofeinem.

Co nejíst při kojení? Tipy na vhodné a nevhodné potraviny

Ruční odstříkání mateřského mléka je daná fyziologickou stavbou a tvarem ženského prsu. Mléko není shromážděno pod bradavkou, ale nachází se v mlékovodech pod dvorcem. Můžeme je lehce nahmatat pod kůží, jde o malé, lehce hmatatelné bouličky. Prsty proto neklepeme přímo na bradavku, ale na rozhraní kůže a dvorce, přičemž palec a ukazovák tvoří tvar písmene C, který obepíná dvorec. Dlaní a ostatními prsty přitlačíme celý prs k hrudníku, palcem a ukazovákem rytmicky stlačujeme proti sobě v místech vyústění mlékovodů. Prsty by neměly vytahovat bradavku směrem ven a nesmí se posouvat třením po kůži, protože by mohlo dojít k jejímu mechanickému poškození. Odstříkává se přibližně jednou za tři hodiny, stejně, jako se budí vaše děťátko ke kojení.

Tento pohyb pravidelně opakujeme (stlačit, uvolnit, stlačit, uvolnit), lehce měníme polohu prstů nad dvorcem, a to tak, aby se vyprázdnily všechny části prsu. Mléko začne vytékat většinou až po několikerém stlačení.

Odsávání mléka místo kojení

Ačkoli je krmení dítěte sáním mateřského mléka tou nejpřirozenější zásadou, někdy prostě své děťátko maminka kojit nemůže. Příčin proč tomu tak je, může být celá škála. Někdy jde o nedonošené dítě, které musí být v inkubátoru, děťátko bez přirozeného sacího reflexu v prvních dnech života, jeho orgánové změny, infekce matky, operační výkon, anatomicky nevhodné postavení prsu a bradavek a leckdy i neochota krmit svoje dítě přirozenou cestou a mnoho dalších. Někdy se odsává mléko do zásoby, pro odloučení matky od dítěte, po dobu nezbytně nutnou.

Ať už je příčina jakákoli je zapotřebí mateřské mléko odsát. K tomu účelu buď použijeme ruční odsátí, nebo můžeme použít průmyslově vyráběnou odsávačku mateřského mléka. Odsávačky různých velikostí a provedení, jsou běžně k dostání v sítích obchodních řetězců. I zde platí úzkostlivě dbát na svou hygienu a k utření používat nejlépe jednorázovou utěrku nebo ručník. Odsávačku i nádoby pro uchovávání mléka udržovat v čistotě, mýt pod teplou, tekoucí vodou a vyvařovat.

Jak naučit dítě usínat bez kojení

Odsávání mléka není tou nejlepší variantou ani pro matku ani pro dítě, ale někdy je variantou jedinou, jak překonat obtíže a udržet laktaci do doby, než se opět budete moci vrátit k přirozenému kojení. 

Jak skladovat mateřské mléko?

Mateřské mléko musíme skladovat v lednici po dobu 24 hodin při teplotě od +2 až +4°C. Po této době musí být vylito. Pokud chcete mléko skladovat i po této době, doporučuje se jej zamrazit. Uložit do mrazničky je potřeba nádobu s mlékem nejpozději do 12 hodin od prvního nalití.  Po této době už musíte další odstříkané mléko shromažďovat v druhé nádobě a tak pořád dokola. Mléko se skladuje v uzavřených nádobách, oddělené od ostatních potravin. Lednička  i mraznička by měla být trvale udržovaná v čistotě.

Zatímco mléko v lednici je do 24 hodin skladování, po zahřátí na správnou teplotu možno okamžitě použít ke krmení dítěte, zmražené mléko vyžaduje více času. Je potřeba rozmrazit ho šetrně, pomalu v ledničce (při teplotě +4°C během dalších 24 hodin) nebo při pokojové teplotě dvě až tři hodiny, případně v nádobě s vlažnou vodou o teplotě 37°C.

Před použitím, je potřeba nádobu s mlékem pořádně protřepat, nejlépe kývavým pohybem, aby došlo k rovnoměrnému prohřevu a rozmíchání celého obsahu. Jednou rozmrazené mléko spotřebujeme do 24 hodin a z hygienických důvodů, už nikdy znovu nerozmrazujeme. Před krmením ohřejeme na potřebnou teplotu. Ohřátá dávka musí být spotřebována do čtyř hodin a zbytky mléka v láhvi zlikvidovat vylitím do výlevky.

Pozor: Na rozmrazování nebo ohřívání nikdy nepoužívejte mikrovlnou troubu!

Bylinky při kojení. Které podpoří laktaci a kterým se raději vyhnout?

Kdy používat odsávačku mléka?

  • Když potřebujeme nastartovat nebo udržet laktaci
  • Když potřebujeme vytvořit krátkodobou zásobu mléka

Odsávání mléka se jeví jako nezbytná součást kojení dítěte. Někdy se laktaci podaří nastartovat až po trpělivém a pravidelném odsávání. Odsávat můžeme ručně nebo přístrojově, pomocí odsávačky. Odsávačku můžeme používat buď krátkodobě, nárazově nebo zcela pravidelně a přijmout ji jako běžnou součást našeho kojení. Odsávaček je dnes na trhu celá řada a v dostupných cenových relacích.

Profesionální odsávačku si můžeme dokonce i zapůjčit. K té zapůjčené si maminka dokoupí pouze nový odsávací set. Dobré je zamyslet se nad tím, zda si pořídit odsávačku na jeden či dva prsy. V každém případě pro tvorbu mléka se doporučuje vyprazdňovat oba prsy současně. Odborníci hovoří o tom, že se takto problém s kojením vyřeší nejpozději do 14 dnů.  U každé odsávačky je nezbytné dbát na správnou velikost prsního nástavce, aby se bradavka odsáváním neporanila a přístroj udržovat v dokonalé čistotě.

Dítě kouše při kojení. Jak mu v tom zabránit?

Manuální odsávačku používáme tehdy, pokud je zapotřebí vytvořit krátkodobou zásobu mléka. Pákovou 2-fázovou v případě již plně rozběhlé laktace, kdy jde o úlevu přeplněným prsům. Páková 2-fázová odsávačka nejlépe napodobuje skutečný proces kojení (nejdříve odsává rychleji a postupně zpomaluje) a je velmi šetrná vůči bradavce, dvorci a okolní prsní tkáni. Díky tomu je doporučovaná pro odsávání několikrát denně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak odstříkávat mateřské mléko?