Menu
MotherClub.cz
Dětské aktivity

Jak naučit děti rytmus. Rady pro batolata i předškoláky

Pokud hledáte způsob, jak naučit děti rytmus, důležité je, aby jej dítě začalo nejprve cítit. Pochopit rytmus je náročné a přijde to na řadu až později. Dítě nemusí, a z počátku ani nebude, rozumět pravidlům načasování a metra. Pro začátek ho stačí naučit rytmus cítit.

Věk určuje, jak naučit děti rytmus

Člověk se může naučit hrát podle not, i když jeho přednes není perfektní. Pravidelné cvičení dokáže do určité míry nahradit přirozený talent a praxe umožní číst i slyšet hudbu lépe. Nedostatek porozumění a citu pro rytmus může proces učení se not a hraní na hudební nástroj zásadním způsobem zpomalit. Proto je v otázce, jak naučit děti rytmus, důležité začít s výukou co nejdříve. Na začátku úplně stačí zpívat jim jednoduché písně a následně děti písně naučit. Pak je možné zapojit do výuky metronomy a jednoduché bicí nástroje.

Jak naučit děti zpívat. Pusťte hudbu do jejich života

Děti do 18 měsíců

S malými dětmi je legrace, a když je něco učíte, působí to spíše jako hra než učení. Ideální situace je, pokud alespoň trochu ovládáte hru na nějaký hudební nástroj. Pak si stačí sednout například s kytarou a před dítětem začít brnkat na struny, pobrukovat a zpívat. Dobrá metoda, jak naučit děti rytmus, je přidělat si na nohy tamburíny nebo jiná chřestidla a při hraní s nimi poklepávat do rytmu. Tělo se samo přirozeně pohybuje do rytmu a je také možné jednotlivé doby nahlas počítat.

Můžete před dítě rozložit nejrůznější chrastítka, ozvučné tyčky nebo bubínky a sledovat, jak se snaží přijít na to, co by s nimi mělo dělat, zatímco vy hrajete a zpíváte. Děti se budou přirozeně snažit vytvářet hudbu s vámi. Je radost je sledovat, jak se snaží pohybovat do rytmu, tleskat, pobrukovat, nebo pomocí nástrojů vyluzovat zvuky. V drtivé většině případů dětem hudba přináší radost. Pokud sami hru na hudební nástroj neovládáte, není nic snazšího, než dítě přihlásit do hudebního kroužku. Skupinová výuka je výborným základem hudební výchovy a děti se v okolí svých vrstevníků naučí cítit rytmus ještě rychleji.

Jak poznat talentované děti? Poznejte nadání včas a začněte ho rozvíjet!

Batolata 18 měsíců – 3 roky

Nejlepší způsob, jak naučit děti rytmus v tomto věku, je začít je do hudby zapojovat. Zpívejte písně, které vyzývají k pohybu, tanci, podupávání nohama, tleskání rukama nebo skákání nahoru a dolů. Děti v tomto věku fyzicky reagují na rytmus hudby. Naopak v této fázi stále není prostor pro výuku not a teoretických základů hudby. Stačí nahlas počítat jednotlivé doby. Schopnost vycítit rytmus prostřednictví těla, je nejlepší způsob, jak naučit dítě rytmus. Pro batolata je to v podstatě jediná učební metoda. Dítě se učí tím, že vás sleduje, jak se pohybujete, poslouchá vaše instrukce a napodobuje vás. Ideální je vybrat takové písně, které rozvíjejí i další stránky dítěte. Například písně, ve kterých se ukazuje na barvy, tvary, dotýká se různých částí těla nebo se napodobují zvířata.

Děti milují tanec a pohyb. Cvičení můžete ozvláštnit nejen nejrůznějšími ozvučnými a bicími nástroji, ale také například šátky nebo jinými hračkami či pomůckami. Škola hrou nepůsobí jako učení. Navíc děti při hře výrazně lépe informace vstřebávají a zažívají je. Pravidelné hudební chvilky jsou nejlepší způsob, jak položit pevný a silný hudební základ.

9 věcí, co má dítě umět ve třech letech

Předškoláci 3 – 5 let

V tomto věku už by děti měly mít určité základy vnímání hudby a měly by být připravené začít se učit základy formální hudební výchovy. Ani v tomto období ještě není čas na podrobné technické informace. Je ale možné počítat údery paličkami, rukama do bubnu nebo jednotlivé fyzické pohyby. Tím se děti učí nejen základní hudební principy, ale připravují se i na psaní, čtení a počítání. S předškoláky se dá dělat mnoho činností, díky kterým získají potřebné schopnosti, aby byli později schopní naučit se číst noty a hrát skladby. Podobně jako u batolat je i u předškoláků vhodné zvolit formu učení prostřednictvím hry. Ideálně hned na začátku, protože později si dítě ani nevšimne, že se ze hry stalo učení. Lektoři hudebních kroužků pro děti se shodují, že hudební výuka už od raného věku je velmi cenná pro růst a rozvoj dětí, a to nejen hudebně, ale i v mnoha dalších ohledech.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak naučit děti rytmus. Rady pro batolata i předškoláky